תפילת יום ירושלים - גם ברחבת הכותל הדרומית

מאות השתתפו בתפילות לכבוד יום ירושלים שהתקיימו ברחבת הכותל הדרומית.

רפאל לוי , כ"ח באייר תשע"ט

תפילת יום ירושלים גם ברחבת הכותל הדרומית
תפילת יום ירושלים גם ברחבת הכותל הדרומית
צילום: המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל'

מאות מתפללים השתתפו היום (ראשון) בתפילות לכבוד יום ירושלים שהתקיימו ברחבת הכותל הדרומית. ברחבה הוקמה מחיצה שהפרידה בין עזרת הגברים לעזרת הנשים.

"מאות רבות של מתפללים ומתפללות ממשיכים את המשימה החשובה שהתחילה היום לפני 52 שנים. זהו היום בו שוחררה ירושלים ובו הכריז רה"מ דאז לוי אשכול כי הכותל כולו הוא באחריות ובסמכות הרבנות הראשית לישראל", אמר בצלאל זיני, ראש 'המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל'.

זיני הוסיף: "שיבתנו לירושלים מחייבת אותנו להמשיך ולחזק גם כיום את קדושת המקום, שריד בית מקדשנו, לשמור עליו לבל יחולל, להמשיך את מסורת הדורות של התפילה במקום, ולקבע את קדושתו של הכותל לכל אורכו, מפינתו הדרומית לצפונית, בסמכות הרבנות הראשית לישראל, עד בניין בית המקדש".

הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת 'מדברה כעדן' במצפה רמון, שהשתתף בתפילה הבוקר הוסיף "ירושלים היא לב ליבו של עם ישראל. 'כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים'. בירושלים אנחנו מתעלים מעל כל החשבונות והפוליטיקות. חז"ל אומרים 'והנצח זו ירושלים', פה אנחנו מתרוממים לנצחיות של החיים שכל רוחות הזמן לא יזיזו אותה ממקומה. כמו שאת אויבינו ניצחנו לפני 52 שנה בעזרת הכוח הנצחי הזה שריבונו של עולם הפיח בלוחמינו, כך גם כיום ניסיונות של כל מיני גורמים לפגוע בקדושת המקום ובקדושת תורת ישראל לא יצלחו. ו'נצח ישראל לא ישקר'".

נזכיר כי לאחרונה פנו במרכז ליב"ה לרב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' בדרישה כי יפעל ויציב ברחבת הכותל הדרומית ארון לסידורי תפילה. הדרישה מגיעה לאור עלייה במספר המתפללים הפוקדים את הרחבה הדרומית ומקיימים במקום מנייני תפילה.

הבקשה הוגשה לרב רבינוביץ' באמצעות עו"ד משה פולסקי, אשר פנה לרב מתוקף תפקידו כממונה על המקומות הקדושים.

"כידוע לכבודו, ברחבת הכותל המערבי, בסמוך לכותל הדרומי מתקיימות, באופן תדיר, מנייני תפילה בהם משתתף ציבור גדול של מתפללים", כותב עו"ד פולסקי לרב הכותל, "דא עקא, שלא כברחבת הכותל המרכזית, במקום לא מוסדר ארון ובו סידורי תפילה. הדבר מקשה על הנוכחים הרבים במקום, המבקשים להסדיר תפילתם מתוך הסידור, גם ספרי תהלים אינם מצויים במקום''.