בריטניה: המועמד הפופולארי שיקר?

המועמד הפופולרי לראשות הממשלה בממלכה זומן לבית המשפט בטענה ששיקר לציבור בנוגע לשאלת העלות של החברות באיחוד האירופי עבור בריטניה

בן שאול , כ"ט באייר תשע"ט

בוריס ג'ונסון
בוריס ג'ונסון
צילום: רויטרס

בוריס ג'ונסון, מי שהיה שר החוץ של ממשלת בריטניה ואחד מאדריכלי הברקזיט, הוא האיש המדובר ביותר כיום כמי שעתיד לרשת את ראש הממשלה המתפטרת מתפקידה, תרזה מיי.

אלא שבעודו תופר חליפות ונערך להתיישב אחר כבוד בכס ראשות הממשלה, קיבל ג'ונסון זימון לשימוע ראשוני בבית המשפט, במסגרת תביעה שהוגשה נגדו בטענה כי התנהג בצורה שאינה הולמת איש ציבור, והטעה את אזרחי בריטניה.

את התביעה הגיש אזרח בריטי צעיר, שגייס לשם כך כשני מיליון לירות סטרלינג בקמפיין מימון המונים. במרכז התביעה שלו ניצבת הטענה שג'ונסון הטעה ושיקר לציבור ביודעין, כשטען שהחברות של בריטניה באיחוד האירופי עולה לה כ־ 350 מיליון ליש"ט, מדי שבוע.

את ההצהרה הזאת הצהיר ג'ונסון פעמים רבות, הן במהלך הקמפיין שקדם למשאל העם והן לאחר הנצחון שלו ושל מחנהו במשאל. מתנגדיו טענו כבר אז שהוא משקר ביודעין, ושלמספר שהפריח באוויר אין שום בסיס, אך הדבר לא מנע מג'ונסון לטעון כי אמת דיבר, וכי בריטניה מפסידה מדי שבוע סכום עתק שכזה, בגלל מיסים, רגולציות ומגבלות שונות שהטיל האיחוד האירופי על תחומי סחר שונים.

בתגובה לזימון שקיבל לבית המשפט הגיב ג'ונסון בקצרה, ואמר כי מדובר ב"תעלול פוליטי זול".