איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים: "עוד אשוב לכאן"

בכירי משרד המשפטים נפרדו מהשרה היוצאת. "רכבת המשילות לא תחזור לאחור. שיניתי את ה-DNA של מערכת המשפט. השינויים יימשכו".

ערוץ 7 , א' בסיון תשע"ט | עודכן: 12:42

טקס הפרידה מהשרה שקד
טקס הפרידה מהשרה שקד
צילום: דוברות

שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים: עוד אשוב לכאן

במשרד המשפטים נערך בצהריים (שלישי) טקס פרידה מהשרה איילת שקד, במעמד מנכ''לית המשרד אמי פלמור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן ועובדי משרד המשפטים.

שרת המשפטים שקד אמרה בנאומה: "לא סוד הוא שאהבתי את העבודה במשרד והתכוונתי להמשיך בעבודתי בכל הכוח גם בארבע השנים הקרובות. היו לי תכניות מדויקות להמשך העבודה, אך לצערי הן קצת השתבשו. ובכל זאת נדמה לי שאחרי שמלאכת הנחת המסילות הושלמה – רכבות המשילות יצאו לדרך. הן לא עוצרות לרגע ולא חוזרות אחור. וכמו שאמרה נעמי שמר – 'מה שלא קרה במאי, יקרה בעזרת ה' ודאי - ביוני יולי'".

לדבריה, השינויים המבניים הנחוצים במערכת המשפט יימשכו. ''עד מאי 2019 הם התרחשו באמצעותי. מעתה הם ימשיכו באמצעות הבאים אחריי. אני מקווה ששר המשפטים החדש ימשיך את אותו הקו שהנהגתי במשרד. הרי גם אני לא המצאתי את הגלגל. הייתה לי הזכות להמשיך בהרבה מאוד סוגיות את דרכו של פרופסור דניאל פרידמן שכיהן בתפקיד לפניי. הקו המשותף הזה יתמיד ויתעצם. זה החוב שלנו, נבחרי הציבור, לעם ישראל ששלח אותנו לייצגו. זה גם החוב שלנו לדמוקרטיה הישראלית שאנחנו מיצגיה הבולטים''.

שקד ציינה כי שר המשפטים החדש שייכנס למשרד אחרי הבחירות בספטמבר, יהיה האחרון לכהן במבנה הישן של משרד המשפטים. "אלא שהעיקר אינו במעבר למבנה הפיסי החדש שבקריית הממשלה. העיקר הוא בשינוי ה-DNA שהתבצע כאן בארבע השנים האחרונות. במובן זה השרים הבאים נכנסים כבר עתה למשרד חדש.

"תם עידן בצלאח א-דין 29. תם עידן שרי המשפטים שהציפייה העיקרית מהם הייתה לעבודת מספריים מוצלחת: דמויות המכבדות בנוכחותם טקסים ואירועים, גוזרות סרטים, זוכות למחיאות כפיים, אך מותירות את ההכרעות המהותיות לגורמי המקצוע.

"העידן החדש שנפתח ב-2015 מתאפיין בשרי משפטים המנהיגים את המשרד. כאלה הרואים עצמם עובדי משרד המשפטים בכל רמ"ח איבריהם. הם מעורבים בפעילות המשרד עד העצם. הם שולטים בפרטי הפרטים. הם קובעים את דרכי התנהלות המשרד. הם מציבים יעדים, וכשצריך – הם גם מציבים גבולות.

"אני נזכרת בדברים שקראתי בערב כניסתי לתפקיד. על תיקים שייתפרו, על דגלים שיורדו כאן בחצר לחצי התורן. כל אלה לא התרחשו. מצאתי כאן עובדי ציבור ברמה הגבוהה ביותר שקיימת בשירות הציבורי ואני גאה שחלקי היה עמכם. במקום שצריך היה להתווכח התווכחנו. במקום שצריך היה להכריע הכרעתי. בכל שאר המקומות עבדנו שכם אל שכם. בהרמוניה, בתחושה טובה ובידידות.

''המטרה הייתה אחת – לשרת את אזרחי ישראל ששלחו אותנו לכאן, ולעשות זאת באופן התואם את המדיניות אותה ביקשו מאתנו להוציא אל הפועל''.

שקד פירטה חלק מהישגיה בקדנציה האחרונה. ''תיבת התהודה שלי כוללת הרבה זיכרונות מארבע השנים האחרונות. רובם המוחלט טוב ואפילו מצוין: שחרור חוק הטרור שהיה תקוע במשך כל כך הרבה שנים, שינוי תשובות המדינה בבג"צ, רפורמה בטאבו וברשות התאגידים, בחירתו של יועץ משפטי חדש, של משנים חדשים ובעלי תפקידים נוספים, הסדרת היישובים ביהודה והשומרון, מסלולי הפטר לחייבים, מלחמה בגזענות כנגד הקהילה האתיופית, חקיקת חוק חדלות פירעון, מינוי מאות שופטים חדשים ושינוי דרמטי בהרכבו של בית המשפט העליון, הצלת חקלאי בקעת הירדן משטף תביעות הסרק איתו התמודדו, העברת סכסוכי קרקעות ביו"ש מהעליון למחוזי ירושלים, שקיפות על ההסתדרות ועוד ועוד ועוד.

''אומרים ששני המפקדים הגרועים ביותר בתולדות צה"ל הם המפקד שהחלפתי אותו והמפקד שהחליף אותי. זו לא דרכי. איני רואה את מחליפי כמי שעומד איתי בתחרות. אני רוצה לראות את מחליפי (לכשיבוא) מצליח לא פחות ממני. אני רואה אותו כשליח הבא במרוץ שליחים שאני מאמינה שאין לו סוף''.

שקד הדגישה כי העבודה המשותפת בממשלה היא קריטית להצלחתה. ''אני מאוד מאמינה בעבודת בצוות, ביצירת קואליציות רחבות, בלגדל את מי שסביבי. אני לא מאמינה בלעבוד לבד. אני חושבת שאי אפשר לנצח לבד.

''למחליפי (לכשיבוא) אני אומרת – ידי מושטת לעזרה. בעצה, בעידוד, בכל דבר שתחפוץ בו. הצלחתך היא הצלחתי והצלחת כולנו. אני מאחלת לך הצלחה מרובה.

''ובהזדמנות הזו אני מבקשת להודות לכל אחד מעובדי המשרד. הייתה לי הזכות לשרת את עם ישראל יחד אתכם. תודה מיוחדת ליועץ המשפטי לממשלה, למנכ"לית המשרד ואיתם לכל צמרת המשרד. ואחרונים חביבים – הלשכה שלי. לרכזות הלשכה היקרות שלי, שכל אחת ואחת מוכרת לי ודמות משמעותית בלשכתי; ליועצים שזכיתי לעבוד במחיצתם. לכם אני רוצה לומר: לא הייתי עושה זאת בלעדיכם. כל אחת ואחד מכם לעצמו, וכולכם יחד, יצרתם צוות מעולה שגדל והתפתח במהלך הקדנציה הזו. הייתם לי לעזר רב, ואני מקווה שגם אתם למדתם ממני דבר אחד או שניים. תודה מעומק לבי למשפחתי האהובה. לאופיר בעלי היקר שכל נטל הבית היה על כתפיו ולילדיי המקסימים.

''ולמחליף שלי (לכשיבוא) אני אומרת – אתה מקבל משרד במצב טוב, יד ראשונה ממהנדסת. שמור עליו. ואני לא מסתירה שיש לי אינטרס אישי בבקשה הזו. אני בהחלט מתכוונת עוד לחזור לכאן", דברי שקד.

היועמ"ש נפרד משרת המשפטים שקד

היועמ"ש מנדלבליט אמר בטקס הפרידה כי "תפקיד שר המשפטים הוא תפקיד מאתגר. המשרד כולל מגוון רב של עיסוקים שחלקם נחזים כסותרים זה את זה, דוגמה היא התביעה הכלכלית והסנגוריה הציבורית, זה אתגר גדול לכל שר, כמובן למי שמקבל את התפקיד כמשרה מיניסטריאלית ראשונה, אין מי שיחלוק שבאתגר הזה עמדת איילת בהצלחה מרובה.

"למדת מהר מאוד, באת לעבוד ועשית עבודה רבה, אכן שינית דברים, שינוי היא לא מילה גסה, מערכות שלא בוחנות את עצמן ומשתנות הופכות ללא רלוונטיות''.

מנדלבליט הוסיף: ''על אף הכהונה הסוערת, שלוותה במאבק נגד בג"ץ, שקד נחשבת לדמות אהודה במשרד, ויצא לה מוניטין של שרה יעילה שקידמה רפורמות מקצועיות רבות''.

היועץ המשפטי לממשלה פנה לשקד ואמר לה "היו גם מחלוקות בינינו וזה טבעי, אבל ניהלנו את המחלוקות באופן ענייני. אני יודע שהיום, בתום כהונה של ארבע שנים, אפשר לומר שהובלת רפורמות מרחיקות לכת לטובת מדינת ישראל ואזרחי המדינה.

''גם בימים סוערים, והיו כאלה, לא חששת להתייצב מול הציבור הישראלי ולומר שאת סומכת על היושרה של פרקליט המדינה ושלי. הותרת חותם במשרד המשפטים".

פרקליט המדינה שי ניצן אמר בטקס הפרידה מהשרה שקד כי "אחרי שפורסם כי שקד תמונה לתפקיד שרת המשפטים - באחד העיתונים נכתב שהדגלים ירדו לחצי התורן. אני אמרתי שמדובר בהכפשה. כשנכנס שר מסוים, המשרד הוא חלק מממשלת ישראל והוא מקבל בברכה כל שר, הדברים הרלוונטיים גם היום. אמרתי שאין לי ספק שנעבוד בשיתוף פעולה לטובת קידום ערכיה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית.

"כך אמרתי אז, איני יודע אם האמנת לי, אני בטוח כי היום - ארבע שנים לאחר מכן - תוכלי להעיד עד כמה נכונת היו מילותיי. התקיימו בינינו דיונים, עשינו ככל יכולתנו לקדם את מדיניות הממשלה תוך שמירה על שלטון החוק. לא תמיד הסכמנו, סברנו שחוקים שהשרה ביקשה לקדם אינם תואמים את חוקי היסוד, היו גם התבטאויות שסברנו שפגעו במערכת אכיפת החוק. קיימנו איתך שיח מעמיק ובמקים רבים הגענו להסכמות. גם אם לא הסכמנו - תמיד הערכנו".

ניצן אמר עוד: "כמה חודשים לאחר כניסת השרה לתפקידה היא קיימה שיחה ושינתה את דעתה על הפרקליטות אחרי שהחלה לעבוד איתנו באופן צמוד, הודיתי על דבריה והערכתי אותה על כנותה. במשך כל תקופת כהונתה - היא עודכנה לגבי טוהר שיקולינו וכנות כוונותינו. לפעמים מצד זה של המפה הפגנות מדי שבוע בקרבת ביתו של היועץ, ולפעמים מצד אחר של המפה. השרה אמרה בתקשורת כי היא מכירה אותנו ואין בטענות אלה כל ממש. על הגיבוי אני מבקש להודות לך. ההישגים הרבים מעידים על עשייה שראויה להערכה רבה שבה יכולה השרה להתגאות".