דעה
ומי מייצגת אותי?!

תזיזו, תשנו, תוותרו על ניואנסים, אבל אל תוותרו על אישה דתית ברשימת הציונות הדתית.

ניצה פרקש , ב' בסיון תשע"ט | עודכן: 11:38

עידית סילמן
עידית סילמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בימים שבהם מדברים על איחודים, כשבכל רגע נפוצות לכל עבר רשימות המציגות את אפשרויות האיחוד בין הרשימות ש"מימין לליכוד", אני מסתכלת פעם ועוד פעם ופשוט לא מוצאת באף אחת מהן מרכיב שנראה בעיניי די בסיסי: אישה דתית.

אף לא אחת בעשיריה הראשונה. כמה תמוה ומוזר. כמעט נדמה שבציונות הדתית כלל אין נשים.

לא שמעתי אף אחד ששואל: "נראה לכם הגיוני שברשימה המתיימרת לייצג את כלל הציונות הדתית על גווניה, אין אף אישה מהציבור הזה?!".

זה לא עניין פמיניסטי ולא עניין של מועמדת כזו או אחרת (למרות שהמועמדות עידית סילמן ואורית סטרוק הן נכס פרלמנטרי ואלקטורלי מובהק), זה עניין פשוט של ייצוג הציבור ברשימה. כן, כן, גם אנחנו הנשים, נחשבות חלק מהציבור. והיינו רוצות לראות מישהי בצלמנו ודמותנו ברשימה הפוליטית שאנו מצביעות עבורה לכנסת. ב"ליכוד" יש, ב"כחול לבן" יש ולנו? אין.

אז ישבנו וחשבנו יחד, מספר חברות, ומצאנו את התשובה. הנה מה שצריך לעשות כדי שתהיה אישה דתית-לאומית ברשימה המאוחדת של הציונות הדתית לכנסת.

כל מה שצריך לעשות הוא להכריז על הקמת מפלגה חדשה "מימין לליכוד" בראשות אחת מהנשים המעולות של הציונות הדתית שרוצות להתמודד לכנסת. היא יכולה לקדם אג'נדה חברתית וחינוכית, היא יכולה לקדם בנחרצות נושאים מדיניים ויוזמות כלכליות לשיפור פני החברה בישראל. לא משנה מה הנושא, העיקר שתהיה אישה בראש. למה? כי נשים פשוט קיימות. ורבות מהן מוכשרות לא פחות מכל גבר אחר שתראו ברשימה. והן מביאות איתן קול נוסף שמגוון את הייצוג.

השלב הבא הוא לעשות קצת קמפיין וקצת רעש ומיד תראו שהתגובות יגיעו מכל עבר: "אבוי. היא מסכנת קולות של גוש הימין. איזה חוסר אחריות. ולמה??? תגידו לה שתרד מזה". אבל היא לא תרד מזה. ואז, מתוך הבנה לסכנה האיומה הנשקפת לגוש הימין, מישהו יגיד שחייבים לצרף גם את הרשימה שלה לאיחוד והיא מצידה תתבע מקום ריאלי עם הבטחה לתפקיד משמעותי במסגרת המו"מ הקואליציוני והנה לנו אישה דתיה, כזאת שמשלבת תורה-ועבודה, צניעות ועשיה, הובלה ומשפחה – כמו ציבור שלם של נשים בציונות הדתית, במקום ריאלי ברשימה שלנו לכנסת.

נשמע לכם צעד הזוי? אז בואו, יש לי הצעה יותר ריאלית. בנט ושקד, במחילה מכבודם, יביאו איתם לאיחוד את עצמם בלבד. ללא תוספות חדשות של חבר'ה איכותיים ככל שיהיו, שהבטיחו להם מקום בטוח בכנסת בהרפתקה הקודמת של "הימין החדש".

טעיתם, פישלתם, גרמתם לנזק אדיר לגוש הימין ולמדינת ישראל כולה. הבאתם אותנו למצב הזוי של בחירות ללא תוחלת. בואו, לפחות תכבדו קצת את המגזר שאתם מתיימרים לייצג. אם זה עוד נציג (גבר) שלכם או אישה ציונית-דתית, השיקול האלקטורלי והמהותי ברור. ואם זה לא מספיק ועדיין אין מקום, האחריות על כלל השותפים! תמצאו פתרון! תזיזו, תשנו, תתקנו תקנונים, תוותרו על ניואנסים. אבל אל תוותרו על אישה דתית ברשימה.

כי רשימת ציונות דתית בלי אף אישה דתית זו בושה לכולנו.

(הכותבת היא חברה בפורום נשות "הבית היהודי")