הרב פיצ'ניק הלך לעולמו

הרב שלום מרדכי פיצ'ניק הלך לעולמו. הרב משה חביב על הרב פיצ'ניק: שהכרנו אותו יכולנו לדמיין את הדמויות הגדולות של הדורות הקודמים.

יהונתן גוטליב , ב' בסיון תשע"ט

נר נשמה
נר נשמה
צילום: איסטוק

הלך לעולמו הרב שלום מרדכי פיצ'ניק ממייסדי העיר קרית ארבע, ממייסדי היישוב בית אל וקרית הישיבה בית אל.

הלוויתו תצא בשעה 17:00 מבית הכנסת 'אברהם אוהבי' ביישוב בית אל לעבר בית העלמין בבית אל שם ייטמן.

סבו של הרב פיצ'ניק הוא האדמו"ר מצ'רנוביל-ברעזנה, הרב נחום יהושע הלוי פיצ'ניק, שנרצח בשואה ביריות יחד עם 16,000 יהודי העיר סארני, לאחר שנכפה עליהם לחפור ארבע בורות גדולים בהם נקברו יחד.

הרב משה חביב סיפר על הרב פיצ'ניק: "כל התארים המופלגים מותאמים לקדושת הרב, הרב ביחוסו היה ממשפחת אדמו"רים, הוא גם בן אחרי בן מהט"ז".

הוא הוסיף, "כשאנחנו הכרנו אותו יכולנו לדמיין את הדמויות הגדולות של הדורות הקודמים, הרב באצילות, בשקט, בטהרה שהוא הקרין. מצד אחד מאוד פשוט וכל כך קרוב לכל אדם ומצד שני כל כך רחוק מכל המציאות שאנחנו מכירים, בחשיבה שלו, בדיבור, כל מילה מדודה.

כשהוא נהיה חולה בצורה כל כך קשה והגוף כבר לא תפקד, אנחנו היינו מגיעים אליו יום יום ולא שומעים אפילו אנחה מפיו. לעולם לא שמעתי אפילו 'איי' במצב הקטסטרופלי שהוא היה, זה לא אנושי, מלאכים כבני אדם".

הרב חביב הוסיף: "הלימוד שלו היה לימוד של עומק הפשט. הוא נתן חשיבות לכל מילה ולכן הוא לא הסכים בתקופת מחלתו ללמוד דברים חדשים משום שלפני הלימוד צריך להתכונן והוא לא היה מסוגל להתכונן כמו שצריך. הוא היה מסכים רק לחזור על הלימוד הקודם שלו ולכן היינו לומדים כוזרי ומסילת ישרים אין-ספור פעמים.

כשהגענו לישיבה וראיתי אותו מתפלל, זה היה המפגש הראשון שלי איתו, אז הבנתי מה זה 'אל תעשה תפילתך קבע אלא תחנונים'. לא הייתי מסוגל להתקרב אליו מידי אבל בחרתי מקום שיש לי נקודת תצפית עליו".