אייכלר: להכיר בלימודי קודש כתארים

"הגיע הזמן שהמדינה תכיר בלימודי הישיבה כתארים לצרכי תעסוקה ודרגות שכר", אמר ח"כ אייכלר בנאומו במליאת הכנסת

מיכל לוי , ב' בסיון תשע"ט

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בדברים נוקבים שנשא במליאת הכנסת דרש ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) להכיר בזכויותיהם של לומדי תורה.

"המדינה מתעלמת ממאה אלף לומדי תורה והיא אינה מכירה במבחנים תורניים לצרכי תעסוקה ושכר. גם הבנות שלומדות במסגרות חרדיות, לא מכירים בהן לצרכי תעסוקה ועבודה. יש פה עוול גדול מאוד: המדינה משקיעה מיליארדים באוניברסיטאות והסטודנטים משלמים שכר לימוד גבוה משום שההוצאות של הפרופסורה גבוהות מאוד. ולהבדיל בישיבות, רבנים וראשי ישיבות מקבלים משכורות רעב וכל הכסף של המלגות הולך לאברכים שיוכלו ללמוד תורה", אמר.

בדבריו הזכיר את מאבק המכללות: "כשם שבמשך שנים האוניברסיטאות קיבלו את כל הכסף ולא הכירו במכללות, עד שקמה זעקה בעם והתחילו להכיר גם במכללות. כך הגיע הזמן להכיר גם בזכויות לומדי התורה ובבנות הסמינרים.

"לפני שמונים שנה הכירה צ'כסלובקיה במושג 'תלמודיסט'. מי שלמד ונבחן בישיבות הקדושות קיבל אישור לימודים ותואר 'תלמודיסט', שהקנה לו את כל הזכויות שהיו לסטודנט. אני חושב שהגיע הזמן, דווקא בשבוע של קבלת התורה, שהלימודים בישיבות יוכרו לכל הפחות כמו האוניברסיטאות והמכללות. גם אלו שלומדים תורה בישראל, יהיו להם זכויות והנחות בתחבורה. בזמן שמחפשים להביא ארצה סטודנטים ממדינות העולם, יש אלפי בחורי ישיבות מהתפוצות שלומדים בישיבות בארץ ישראל. עלינו להעניק להם את הזכויות המתאימות ולא להתנכר להם רק בגלל שהם לומדים בישיבה", קרא.