החזון של הרב אטינגר - להפריח את השממה בדרום ת"א

הרב ירון אדוריאן שהיה שותפו של הרב אטינגר מספר על החזון הגדול ומסירות הנפש למען הפרחת השממה הרוחנית בדרום ת"א.

יוני קמפינסקי , ב' בסיון תשע"ט

הרב ירון אדוריאן בישיבת עוז ואמונה
הרב ירון אדוריאן בישיבת עוז ואמונה
צילום: ערוץ 7

הרב ירון אדוריאן, ראש כולל בישיבת עוז ואמונה, מספר לערוץ 7 על דמותו המיוחדת של הרב אחיעד אטינגר הי"ד ועל פעילותו האדירה בדרום ת"א.

הרב אדוריאן מספר כיצד הכיר את הרב אטינגר: "הרב הזמין אותי להצטרף למקום המיוחד הזה והגעתי לכאן אני גר במרחק של פחות משלושה קילומטרים צפונה מגאן במרכז ת"א הגעתי לכאן, וברגע שחציתי כאן כביש סמוך פתאום נדהמתי להגיע למדינה, אפילו ליבשת אחרת אפשר לומר, מדהים כמה שאנחנו גרים באותה עיר ופתאום מגלים מציאות אחרת לגמרי ממה שהכרתי בשכונה שבה אני גר בשש השנים האחרונות. מציאות הזויה של עשרות אלפי עובדים זרים ובתוכם אלפים בודדים של יהודים"

"הגעתי ונכנסתי לישיבה ובעצם הרב אטינגר היה במקומו רכון ליד השולחן מרוכז כל כולו בשולחן ערוך, כשהוא ראה אותי חיוך גדול ננסך על פניו כשהוא קיבל אותי. הוא התחיל להסביר לי עם ברק בעיניים עם אש מיוחדת שהייתה לו על החזון הגדול. כשאני מסתכל סביבי המקום עוד לא היה מלא בלשון המעטה אבל הוא ממש מתאר לי איך בחזונו הוא רואה את המקום הזה שוקק חיים איך המקום הזה חוזר להיות מרכז של תורה של תפילה מרכז רוח שמהווה מגדלות לכל תושבי השכונה איך מהמקום הזה נחזיר עטרה ליושנה נשיב את הצבע לפנים של תושבי השכונה נחזיר את היהודים ואת היהדות לאזור המוכה והחבול הזה"

"מיד נדלקתי על הרעיון אבל שאלתי קצת בהיסוס: 'איך זה יקרה?' הוא אמר אתה תראה, אתה תראה. אנחנו לאט לאט גדלים וצמחים ופורחים והוא היה ממש חדור באומנה שלמה שהעסק הזה הולך לרקום עור וגידים".

בכולל לומדים כעת כעשרה לומדים העוסקים השנה בהלכות איסור והיתר אך הכוונה היא להרחיב את מעגל הלומדים: "בעז"ה שנה הבאה הכולל פותח את שעריו לתלמידים חדשים, אברכם שמעוניינים להיות שותפים איתנו לחזון הגדול שהרב אטינגר התחיל כאן בעשר אצבעותיו".

לדברי הרב אדוריאן, הרב אטינגר עסק המון בניהול הישיבה, מעבר להיותו ראש הישיבה והתאמץ רבות להשיג תקציבים ולהתמודד עם בירוקרטיה: הוא מסר את הנפש על הניהול: גיוס תקציבים כל הבירוקרטיה והטפסים. מידי פעם בזמנים שהיו לו הוא כמובן גם לימד את הנוכחים, ונתן לי את המושכות ללמד את האברכים והיתה לנו עבודה משותפת יום יום. זכיתי יום יום לקבל שיחה אישית מהרב לא היה יום שהוא לא לקח אותי הצידה בעדינות ובענווה שהיתה רק לו, צניעות יוצאת דופן, התעניין מה נשמע איך הולך ואיך מתקדמים ומתוך זה רצה לשאול איך מתקדמים ומעבירים הילוך. כל כולו היה מסור לזה".

על רגעי הפיגוע מספר הרב אדוריאן: "ישבנו כאן בסדר בוקר ואני מסתכל על השעון ורואה שהרב עוד לא הגיע, הוא תמיד היה מגיע כמו שעון מעלי בכל יום באותה שעה, והשעה מתאחרת ומשום מה הרב לא בא. שמענו שמענו שמועות על פיגוע שהיה באריאל, אבל לא העלנו בדעתנו שיש קשר בין הדברים.

בשלב מסוים אחד החברים בישיבה קורא לי החוצה והוא קיבל את הבשורה ממישהו שהיה שם במקום וטיפל ראשון ברב. זה כמובן היה הלם ותדהמה קשה מיד עצרנו והתחלנו בתפילות ויממה קשה עברה עלינו. מאז עברו יותר מחודשיים אבל כמובן שקשה מאוד לעכל את הסיפור הקשה הזה".

"העשייה לעילוי נשמתו ללא ספק מרפאת את השבר עד כמה שניתן" אומר ראש הכולל ומאמין כי לה' דרכים משלו לנהל את העולם: "קצרה ידיעתנו והקב"ה מסובב הסיבות מגלגל את הדברים ואני יכול להגיד שהרב אמר לי הרבה פעמים לפני מותו איך זה יצמח? איך נצליח להרים את המקום? והרב אמר אתה תראה. אנחנו יורים לכל הכיוונים ואתה תראה זה יצמח. באמת אנחנו קטנים, רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום, ובאמת מתוך זה אנחנו רואים שהולך לצמוח דבר גדול".

"אנחנו קוראים לציבור להיות שותפים בחזון האדיר שהרב אטינגר ראה בעיני רוחו: להסתער על שממה, מדבר מוחלט ולהקים בנווה שאנן את נווה המדבר הזה זה באמת ציונות 2019. זה גם התנחלות בארץ במובן מסוים וגם התנחלות בלבבות פה בתל אביב רבתי".

בואו להסתער איתנו על דרום תל אביב