הכותל המערבי: נערכים לרבבות מתפללים

ברחבת הכותל המערבי נערכים לקליטתם של רבבות מתפללים שיגיעו במהלך השבת וחג השבועות

מיכל לוי , ג' בסיון תשע"ט

נערכים לרבבות. הכותל המערבי
נערכים לרבבות. הכותל המערבי
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

ברחבת הכותל המערבי נערכים לקליטתם של רבבות מתפללים שיגיעו במהלך השבת וחג השבועות לרחבת הכותל המערבי לקיים זכר למצוות העלייה לרגל.

במהלך החג נוהגים רבים להתפלל בבוקרו של חג השבועות תפילת ותיקין ברחבת הכותל המערבי, ורבים אחרים עושים זאת במהלך יום חג השבועות, ובמוצאי החג בראשותם של אדמו"רים וראשי ישיבות.

לקראת העלייה ההמונית אל הכותל המערבי בחג השבועות נערכת משטרת ישראל לפריסה בכוחות מתוגברים לאבטח את כל הצירים המובילים אל רחבת הכותל המערבי במשך השבת וחג השבועות ומבקשת מהמתפללים להישמע להוראות השוטרים והמאבטחים.

מחיצת ההפרדה תוצב גם ברחבה העליונה של הכותל המערבי על מנת לאפשר קיום מנייני התפילה על פני כל הרחבה, ובכך תתאפשר תפילה בכל רחבת הכותל המערבי.

יצוין כי בעקבות תרומת ספרי תורה מהודרים בשנים האחרונות, יוקצו לעשרות המניינים ספרי תורה, ואין כל מחסור כיום בספרי תורה. הסדרנים והמשטרה לא יאפשרו הכנסת ספרי תורה מבחוץ לרחבת הכותל המערבי לאור כך שיש חשש מגניבת ספרי תורה.

ספרי אקדמות וסדר קריאת התורה הודפסו במיוחד לטובת מתפללי וותיקין ברחבת הכותל המערבי ויחולקו למתפללים.

בשיתוף "אשל ירושלים" שע"י כולל חב"ד יחולקו אלפי ערכות שתיה קלה ועוגות לרבבות הצועדים לביתם לאחר תפילת הוותיקין.

הציבור מתבקש לשמור על קדושת הכותל המערבי ולשמוע לסדרנים, ולא להתקהל בדרכים הצפופות אל הכותל וברחבה העליונה על מנת לאפשר זרימת מתפללים בצורה ראויה ומכובדת.

השבוע נחנכה נקודת המשטרה החדשה בכותל המערבי, המשרתת את ציבור פוקדי הכותל במעמד המפכ"ל, ממ"ז ירושלים וכל הספ"כ המשטרתי. בתחנת משטרה זו יש מרכז שליטה מתקדם וחדר פיקוד עליון אשר ילווה את האירועים הגדולים המתקיימים ברחבת הכותל המערבי.

באירוע נשאו דברים רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים – הרב שמואל רבינוביץ שליט"א, מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו, מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי מרדכי (סולי) אליאב, וחזן ביה"כ הגדול הרב חיים אדלר שאמר 'תפילה לשוטר' כפי שתיקן האדמו"ר מקאליב.

בדבריו אמר המפכ"ל: "יחידת הכותל המערבי היא יחידה מיוחדת במינה אשר מופקדת על אחד המקומות הרגישים בעולם, ובמיוחד לעם היהודי. מקום אשר לו היסטוריה בת אלפי שנים והיה לסמל לדורות רבים של יהודים. אנו חונכים היום מבנה חדש ליחידת הכותל ונקודת המשטרה בהר ציון ופרוסים כל השבוע בכל רחבי העיר העתיקה".