להפוך את חג השבועות לחוויה שתיצרב לשנים

ליל חג השבועות יכול להפוך למרדף אחרי הילדים, אבל גם לחוויה שאם נערכים אליה נכון היא נצרבת בתודעה כמושא לגעגוע. אבי רט בראיון.

שמעון כהן , ד' בסיון תשע"ט

אבי רט
אבי רט
צילום: חזקי ברוך

חג השבועות מתקרב ובו ליל הלימוד הממגנט אליו רבים, ממגזרים שונים ובגילאים שונים. על האופן בו נכון לצלוח את הלילה עם הילדים ובני הנוער שוחחנו עם איש החינוך, הסופר והעיתונאי אבי רט.

את משימת ליל חג השבועות ממליץ אבי רט לפתוח בהכנה מוקדמת הכוללת בראש ובראשנה את הגדרת מטרותיו של הלילה, "זו לא תחרות מי יישאר ער כל הלילה כמו שביום כיפור זו לא תחרות מי יצום. המטרה היא לצרוב אצל הילד חוויה שתישאר צרובה לדורות. אנחנו רוצים שאצל הילד והנער הלילה יישאר כלילה של חוויה מיוחדת, להפוך את הלימוד למשהו חיובי".

כדי שהדבר יקרה אין ,להתקיל" את הילד בהודעה שהלילה הולכים ללמוד בבית הכנסת אלא להיערך אתו ביחד בשותפות למה שעומד לקרות בלילה, "להפוך את היל לשותף להחלטות". החלטות אלה כוללות גם את תוכן הלימוד, גם את השעות וגם את האופן שבו לומדים יחד.

"שלא ייווצר מצב שבו לא דיברו עם הילד וכשהוא כבר בדרך למיטה אומרים לו שהולכים לבית הכנסת. תוכן הלימוד פחות קריטי מהחוויה של הלימוד המשותף של הורים וילדים. חשוב הביחד, שותים משהו ולומדים יחד, שואלים ועונים יחד בנחת בכיף ובשמחה", אומר אבי רט המזכיר את הערגה שבה אנשים מבוגרים נזכרים בלילות שבהם העיר אותם אביהם בשלוש לפנות בוקר לאמירת סליחות. גם חוויה שבאותו רגע קשה לילד נותרת צרובה כחוויה חיובית אם היא נעשית בנועם.

לדבריו ליחס זה של הורים ללימוד המשותף והחווייתי עם הילד אין "ריצפת גיל" ומהגיל שבו הילד או הילדה רוצים ניתן להתאים להם את סוג האהבה הראוי ומתאים להם, "העיקר הוא החויה הנעימה", הוא אומר במשפט שמעביר את השיחה לאפיק נוסף, אפיק המיזם אותו מוביל רט בשנים האחרונות, 'התלמוד הישראלי'.

על כך נשאל רט אם החוויה הנעימה שבה הוא מבקש לקרב ילדים והורים ללימוד התלמוד מעידה על כשלון השיטות המסורתיות שהקשו על ילדים ונערים והרתיעו אותם מלימוד גמרא.

"הכול עניין של הנגשה. ראה את התלמוד למבוגרים. פירושי שטיינזלץ ושוטנשטיין לא שינו את התלמוד אלא הנגישו אותו והנה כיום כל שיעורי הדף היומי מלאים בבעליבתים. זה קורה בגלל ההנגשה שהפכה את הלימוד לקל יותר וידידותי יותר. כך גם עם הילדים. אם מנגישים את הדברים יפה צבעוני וידידותי ילד יאהב את זה".

"האתגר הוא שלנו כהורים הוא שלא להבריח אותם. המיזם של התלמוד הישראלי הוא להתאים את ההנגשה לתקופה הזו", הוא אומר ומספר על החידון הראשון שיתקיים מיד לאחר חג השבועות להורים וילדים יחד בסוגיות התלמוד הישראלי. "הנבחנים בחידון הזה הם הורים וילדים יחד, יחד הם יעשו את החידון ויחד יתמודדו", הוא אומר ומספר על למעלה מאלף חברותות של הורים וילדים שנרשמו לחידון ויחלו את צעדיו הראשונים במהלך השבוע הבא.

"אי אפשר להירשם בלי חברותא מבוגר ובמקום שאין הורה רלוונטי שידכנו בחור משיבת הסדר סמוכה או חברותא בוגרת אחר. זה כל הכיף של הלימוד, לעבור את התהליך יחד, הורה וילד, במשך חודשים של לימוד משותף. אני אומר להורים, אם תישאר בעבודה עד אחת עשרה בלילה ותרוויח עוד 300 שקל אף אחד לא יזכור לך את זה בעוד חמישים שנה, תחזור הביתה שעתים קודם ותשב עם ילד וגם בגיל שמונים הוא יזכור את הדקות המתוקות הללו שהוא היה איתך ביחד. בואו לא נתבלבל בין עיקר לבין תפל".