"האח הרוצח" נשלח למאסר עולם

בית המשפט בעיר אולדנבורג שלח את נילס הויגל, אח בן 42, למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח 85 ממטופליו.

ניסן צור , ג' בסיון תשע"ט

כלא. אילוסטרציה
כלא. אילוסטרציה
צילום: iStock

נילס הויגל, ששימש כאח רפואי בבית החולים בעיר אולדנבורג, הורשע על ידי בית המשפט המקומי ב-85 מעשי רצח של מטופליו.

על פי כתב האישום, בין השנים 2000 עד 2005 נהג הויגל להזריק למאושפזים בבית החולים זריקות שהביאו אותם למצב של דום לב, על מנת לנסות ולהציל אותם ובכך להרשים את הממונים עליו. בדרך זו הוא גרם נזק רפואי בלתי הפיך למאה מטופלים, אולם השופטים הרשיעו אותו ברצח של 85 מהם, וזיכו אותם מרצח של עוד 15 מטופלים. בעקבות חשיפת הפרשה זכה הויגל לכינוי "הרוצח ההמוני הגרוע ביותר בגרמניה מאז מלחמת העולם השנייה".

בשנת 2015 כבר הורשע הויגל ברצח של שני בני אדם. במהלך המשפט הנוכחי שנמשך שבעה חודשים, דרשה התביעה מבית המשפט לדון את הויגל למאסר עולם, אך גם "להכיר ברצינות יוצאת הדופן של הפשעים אותם ביצע" על מנת להבטיח כי הוא לא ישתחרר מהכלא לאחר 15 שנים, כמקובל על פי החוק הגרמני.

הויגל הודה במשפטו כי אכן רצח 43 בני אדם, ערער על 5 רציחות, וטען כי "אינני זוכר את 52 מקרי המוות האחרים".

במהלך הדיון האחרון בו נקבע פסק דינו הביע הויגל חרטה וטען, "אני מבין כמה סבל וצער גרמתי עם מעשיי הנוראיים. אני מתנצל בכנות בפני כל אחד מכם על מה שעשיתי".

הוא גם סיפר כי קיבל השראה למעשיו מסבו וסבתו, שהיו אחים רפואיים. למרות הבעת החרטה, תיארו השופטים את מעשיו של הויגל במילים קשות. "פשעיך אינם ניתנים להבנה. המוח האנושי נאבק על מנת להבין את קנה המידה העצום של הפשעים האלו", קבע השופט סבסטיאן בורמן בפסק הדין.