לשמאל דווקא מותר לפעול בממשלות מעבר

לממשלת מעבר אסור לקבל החלטות דרמטיות? אז למה בג"ץ התיר לברק ואולמרט לנהל מו"מ מדיני קריטי כראשי ממשלות מעבר? עו"ד העצני בראיון.

שמעון כהן , ג' בסיון תשע"ט

לו דווקא היה מותר. אהוד ברק
לו דווקא היה מותר. אהוד ברק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תקופת ממשלת המעבר, כך מכריזים באוזנינו שוב ושוב, היא תקופה שבה לא יכולה ממשלה להכריע בהחלטות דרמטיות מדי, ואולם מסתבר שלא תמיד נשמעו הכרזות מהסוג הזה. רמז: כשהיה מדובר בקבלת החלטות דרמטיות משמאל נאלם קולו של בג"צ. עו"ד נדב העצני מזכיר לנו את הימים הללו.

בראשית דבריו מציין עו"ד העצני את מה שכולל החוק, או ליתר דיוק, מה שאינו כולל: "סעיף 30 ב' לחוק יסוד הממשלה מאפשר לממשלה בתקופת מעבר לעבוד ללא מניעה. יחד עם זה בג"ץ, בשורת מקרים, קבע שממשלת מעבר צריכה להיות מרוסנת ולא יכולה לקבל החלטות שקובעות דברים מהותיים, אפילו בענייני מינויים כמו מינויי שופטים ותפקידים בכירים". לזאת מוסיף העצני ומציין כי תמיד ידע בית המשפט להתפתל מילולית על מנת לאפשר התערבויות במקרים מיוחדים, מקרים של אין ברירה וכיוצא באלה.

"והנה בשני מקרים בשני חתכי זמן בשנת 2000 ובשנת 2008 עלתה השאלה האם ממשלות השמאל, ממשלת ברק וממשלת אולמרט, יכולות לנהל מו"מ מדיני. בשנת 2000 היה מדובר במו"מ מאוד אינטנסיבי עם הפלשתינים וברגע האחרון ניסו לקדם מהלך אחרי שהממשלה כבר נפלה ואחר כך הוחלפה. ב-2008 אולמרט ללא שמץ של לגיטימציה קיים מו"מ עם הסורים והפלשתינים, ואנחנו יודעים שהוא הציע לפלשתינים פחות או יותר את גבולות 67' ללא שמץ של תמיכה ציבורית. בג"צ קבע בשני המקרים הללו שהוא לא נוטה להתערב בנושאים מדיניים ובכל הנוגע למו"מ זו פרוגרטיבה של הממשלה והוא לא מתערב בה".

עו"ד העצני מעיר כי בית המשפט לא התייחס לשאלה מה היה קורה אם היו חותמים על ההסכמים הללו שנחתמו בערוב ימיה של ממשלה, "אבל מדובר בהצעות שהן מרחיקות לכת בהרבה ממינוי שופט או מפכ"ל, ובג"צ נאלם דום".

בדבריו מוסיף העצני ומציין כי בעתירה ב-2008 הייתה דעת מיעוט של השופט טירקל, והעובדה שדווקא טירקל, מי שלא פעם דעתו הייתה שונה בדין מחבריו לכס השיפוט, סבר אחרת מלמדת ש"כשמדברים על נושאים נורמאטיביים שאינם מעוגנים בחוק יש חלוקה בעמדות על פי השקפה פוליטית של היושבים בדין. זה מאכזב וסותר את טענות ברק ועדתו שאין לפני השופט אלא קודקס שעובר מעל כל העמדות וההשקפות בציבור. זה פשוט לא נכון".