סנקציות נוספות על איראן

ארה"ב הודיעה כי תאסור על קשרים מסחריים עם חברת הפטרוכימיה הגדולה באיראן, ותטיל סנקציות על חברות הבת שלה

ניסן צור , ו' בסיון תשע"ט

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בפני עצרת האו"ם
נשיא איראן חסן רוחאני נואם בפני עצרת האו"ם
צילום: רויטרס

שלב נוסף בסנקציות שמטילה ארה"ב על איראן. משרד האוצר האמריקאי הודיע כי יטיל סנקציות על חברת הפטרוכימיה הגדולה באיראן, PGPIC, ועל 39 חברות הבת שלה ברחבי העולם.

על פי הודעת משרד האוצר האמריקאי, הסנקציות יוטלו על חברת הפטרוכימיה עקב קשריה עם ארגון "משמרות המהפכה" האיראני ומימון הטרור.

בעקבות הסנקציות יוקפאו כל הנכסים של חברת הפטרוכימיה האיראנית בארה"ב, וייאסר על כל מסחר איתה או עם חברות הבת שלה. המהלך האמריקאי נועד לחנוק את ההכנסות הכספיות של חברת הפטרוכימיה הגדולה באיראן, שמחזיקה סניפים וחברות בת במדינות רבות בעולם ובהן בריטניה, הפיליפינים ועוד.

"הפעולה הזו היא אזהרה שאנו נמשיך לשים על הכוונת קבוצות אחזקה וחברות במגזר הפטרוכימי ואחרות המספקות תמיכה פיננסית לארגון משמרות המהפכה" אמר שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין. קבוצת PGPIC מחזיקה ב-40 אחוזים מפעילות הייצור הפטרוכימי באיראן ואחראית ל-50 אחוזים מהיצוא הפטרוכימי במדינה.

משרד האוצר האמריקאי הזהיר כי "חברות בינלאומיות שימשיכו לשתף פעולה עם PGPIC או חברות הבת שלה, ייחשפו את עצמן לסנקציות בארה"ב". על פי ההודעה, חברת הפטרוכימיה חתמה חוזים שסיפקו לארגון משמרות המהפכה מאות מיליוני דולרים בשנים האחרונות. הטלת הסנקציות על חברה הפטרוכימיה האיראנית הראשית היא שלב נוסף בסנקציות הכלכליות שמטילה ארה"ב על איראן מאז החליט הנשיא טראמפ לנטוש את הסכם הגרעין שחתם הנשיא אובמה עם טהרן.