איך בוחרים יועץ עסקי לעסק שלך

כל מה שאתם צריכים לדעת על איך לבחור את האדם שיקדם את העסק שלכם.

ירון לוי, תוכן שיווקי , ז' בסיון תשע"ט

קידום העסק. אילוסטרציה
קידום העסק. אילוסטרציה
צילום: iStock

איך בוחרים יועץ עסקי? זוהי שאלה שמתלבטים בה עסקים רבים וטובים, המעוניינים לשפר את ההתנהלות והרווחיות בעסק.

מדובר בשאלה חשובה מפני שהאדם הנכון יכול לבצע תהליך המסייע מאוד לעסקים בשלבים שונים של חייהם, בין אם המצב הנוכחי טוב או שאינו טוב. השגת המטרות מחייבת שהתהליך יתבצע באופן מקצועי ורציני, כדאי לקרוא את השורות הבאות ולהבין כיצד לבצע בחירה נכונה של יועץ עסקי מומלץ.

באופן כללי, יועץ עסקי הוא בעל מקצוע המעניק שירותי ייעוץ בנושאים הקשורים לתכנון, ליווי וקביעת מדיניות של פעילות עסקית. מדובר באדם בעל השכלה אקדמית כלכלית נרחבת, המחזיק גם בניסיון רב כמנהל עסקים בשטח ובייעוץ לחברות, ארגונים ועסקים. כאמור, יועצים עסקיים נבדלים זה מזה ולכן הבחירה בבעל המקצוע הנכון צריכה להתבצע בצורה מושכלת תוך לקיחה בחשבון של כמה עניינים עיקריים. זכרו שתהליך ייעוץ עסקי המבוצע על הצד הנכון והמקצועי עשוי להביא לשינוי משמעותי בעסק, אשר יבוא לידי ביטוי ברווחיות יותר גדולה ואף בהגדלת המחזור. לכן, אל תקלו ראש בבחירת יועץ עסקי מומלץ שנכון לעסק שלכם.

מה חשוב לברר לגבי היועץ העסקי

חשוב להבין שבתהליך ייעוץ עסקי נכנס בעל המקצוע אל הקרביים של העסק ופועל ביחד אתכם בשיתוף פעולה צמוד וקרוב. לתהליך הזה יהיו השלכות מהותיות וייתכן שתצטרכו לבצע מספר שינויים, קלים עד מורכבים. על כן, כדאי לשים לב לקריטריונים הבאים כאשר בוחרים יועץ עסקי מומלץ.

1. ניסיון בייעוץ עסקי – אין צורך להסביר מדוע ניסיון הוא פרמטר חיוני בכל תחומי חיים ובפרט בעולם העסקי. מובן שהדברים נכונים גם לגבי מתן ייעוץ עסקי: ככל שמדובר ביועץ ותיק ומנוסה יותר שעבד עם מספר גדול של עסקים, כך הוא מחזיק ביותר בקיאות, יכולות להתמודדות עם מצבים מגוונים ומתן פתרונות הולמים עבורם. כמו כן, ככל שהוא פועל בתחום הייעוץ יותר שנים, כך גדלים הסיכויים שכבר יצא לו ללוות עסקים דומים לשלכם, מבחינת השלב והמצב בו העסק נמצא, מבחינת היקף הפעילות ומבחינת תחום הפעילות.

כדי לוודא את הנושא חשוב לשאול את היועץ העסקי האם ליווה עסקים מהתחום שלכם, למשל הייטק, ייבוא, ביגוד, מסעדנות, פטנטים, רפואה וכיוצא בזה. כמו כן, שאלו את היועץ עם אילו בעיות התמודדו העסקים שליווה, מה היה התהליך שביצע עימם, אילו פתרונות הוא הציע ומה הצליח התהליך להשיג עבור הלקוח. זכרו שיועץ עסקי שכבר התנסה לא פעם בליווי עסקים מתחומי הפעילות שלכם, יכול להביא בקיאות וידע שערכם לא יסולא בפז לקידום העסק.

2. השכלה אקדמית כלכלית – תהליך ייעוץ עסקי עשוי להתמקד בנושאים שונים אולם כמעט בכל המקרים יהיו מעורבים עניינים פיננסיים. בין אם הדגש הוא על תמחור מדויק ומקצועי, שינוי היקפי משרות בעסק, פנייה לספקים חדשים, סגירת ומחזור הלוואות, או אפילו קמפיינים שיווקיים חדשים – צריך להבין את המספרים, ובאילו תנאים המהלכים הללו יהיו כדאיים ורווחיים. לכן חשוב לבחור יועץ עסקי עם השכלה אקדמית כלכלית נאותה, בין אם בתחומי מנהל העסקים, שיווק, פיננסים וכדומה.

3. ניסיון עסקי – לא פחות חשוב מההשכלה הכלכלית הוא ניסיון החיים של בעל המקצוע. יש לתת עדיפות ליועץ עסקי שהינו אדם עם ניסיון חיים וניסיון עסקי ראוי, שיודע היטב מה המשמעות של להיות איש עסקים ומנהל חברה, ושיש לו בשלות נדרשת כדי לספק לכם ייעוץ. זהו בעל מקצוע המכיר מקרוב את הלחצים והאילוצים של ההתנהלות השוטפת, בקיא בסוגיות הנדונות, ויכול לספק המלצות ותובנות שמבוססות על ניסיון אישי נרחב, ולא רק מה שקרא בספרים.

4. אמון וקשר – היועץ העסקי נכנס כאמור אל לב העסק על מנת שיוכל לאתר בעיות, לתת תמונה אובייקטיבית וחדשה, וכמובן גם לתת פתרונות. מדובר בתהליך המצריך אמון שנבנה בהדרגה ככל שאתם נפגשים עם היועץ וקולטים את מומחיותו ומקצועיותו. יחד עם זאת, כבר בהתחלה חשוב לבדוק שאתם מרגישים בנוח לעבוד איתו, שמדברים אליכם בגובה העיניים, ושאפשר לתת אמון. זכרו שעם האיש הזה תבצעו חשיבה משותפת, תעלו שאלות ותקבלו עצות ותשובות, תשתפו בהתלבטויות ותחשפו מידע רגיש על העסק. ככל שתרגישו כבר בהתחלה שניתן לעבוד בצורה טובה עם היועץ הזה, כך גדל הסיכוי שתפיקו את המקסימום מהתהליך.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088 או במייל.