מבטיחים ללכת יחד. הפעם זה יקרה?

האם הפעם הצהרות מפלגות הימים על נאמנות לעקרון האחדות והחתירה להליכה בראש אחד לבחירות הבאות יחזיקו מעמד או יקרסו כבעבר?

שמעון כהן , ז' בסיון תשע"ט

ביחד או לחוד? נפתלי בנט
ביחד או לחוד? נפתלי בנט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לקראת הבחירות המתקרבות, כמו לפני כמה וכמה מערכות בחירות קודמות, הימין הישראלי מצהיר אמונים לעקרון האחדות וההליכה בראש אחד. עד כה ההצהרות הללו לא הוכיחו את עצמן במבחן המציאות.

האם הפעם יש סיכוי שמשהו ישתנה? את השאלה הזו הצבנו בפני הפרופ' אשר כהן, מומחה לציונות הדתית ולימין בישראל, איש אוניברסיטת בר אילן.

להערכתו של פרופ' כהן אכן הפעם קיימת סבירות גבוהה שהפעם משהו ישתנה. "בניגוד לעבר, שהיינו צריכים להמתין לימים האחרונים, קמפיין הגעוואלד מוטמע בבוחרים כבר כעת. לנוכח העובדה שכל כך הרבה קולות הלכו לאיבוד ורובם לימין, כשלוש מאות אלף קולות, יהיה קשה לכל מפלגה להגיע לבחירות על גבול אחוז החסימה".

פרופ' כהן מזכיר כי לעומת הסקרים "יש טעויות דגימה ותזוזות של הימים האחרונים. זה יהיה סיכון גדול מאוד ללכת עם חמישה מנדטים בסקרים", ואכן "ממה ששמעתי את בנט ואת מתן כהנא, פני הימין החדש לחיבורים. איך זה יילך? את זה נדע בהמשך. הרשימות יוגשו בראשון לאוגוסט ובמהלך יולי הדברים יתעצבו".

באשר למשאים ומתנים לחיבורים מעיר פרופ' כהן כי אם השיח יהיה בין מפלגה שמשוכנעת שעברה את אחוז החסימה עם חמישה מנדטים לבין מפלגה של 0 מנדטים כי לא עברה את אחוז החסימה הרי שתוחלתו של המו"מ קטנה מאוד. לעומת זאת אם יסתכלו על הנתונים המספריים של 160 אלף קולות לעומת 140 אלף קולות הרי שהסיכוי להליכה משותפת של הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין יהיה גדול הרבה יותר.

"כל איחוד, כולל איחוד הימין, מאחד קולות אבל גם מבריח קולות. אמנם 'עצמה יהודית' הביאה חלק מהקולות, אבל באותה מידה היו קולות שברחו בגלל האיחוד הזה. כך שלכל איחוד יש יתרונות וחסרונות. יכול להיות שב'ימין החדש' יש מי שאומר לא רק על עצמה שלא יצביע עבור המפלגה, אלא שלא יצביע גם בגלל סמוטריץ'. הצדדים יצטרכו לעשות את החשבון ולשקול. משמעות איחוד המפלגות אינה איסוף הקולות ל-12 עד 14 מנדטים".

להערכתו, אמנם "הוויכוחים בימין לא נראים טוב, אבל אלו ויכוחים של תחילת יוני. זה יירד וילכו לחיבור בעוד כחודש", הוא מעריך, ובאשר לשאלה אם המשקעים האישיים בין נפתלי בנט לאיתמר בן גביר לא יהוו מכשול בפני חיבור שכזה הוא משיב: "בפוליטיקה אפשר לפשר על הכול. ראינו חיבורים שונים. מישהו זוכר שב-2013, לא מזמן, נתניהו וליברמן הלכו יחד? להערכתי לא. החיבור בן גביר-בנט הוא הבעיה הגדולה. הבעיה היא שהרבה ב'בית היהודי' כועסים על נפתלי ברמה האישית. אם לא יתגברו על זה נראה שוב פיצול, אבל הציבור לא ייתן ששוב יתבזבזו 300 אלף קולות של הימין".

בדבריו מעיר כהן כי יתרונו הדמוגרפי של הימין גדול כל כך עד כדי כך שהוא מסוגל להפסיד היקף כזה של קולות ועדיין לשרוד.

ומה באשר ל'זהות' של פייגלין? "בעקבות תוצאות הבחירות אני לא חושב שפייגלין יזכה לקרוב ממאה עשרים אלף קולות. אנשים לא ממהרים לבזבז את הקול שלהם. יהיו אמנם עשרות אלפי המצביעים הקבועים שלו, אבל מעבר לכך ספק אם הוא יביא לבזבוז של מחצית מהקולות שהיו לו אם הוא יחליט ללכת לבד".

"הקושי הגדול יהיה איך לסדר כל כך הרבה אנשים במקומות ריאליים. החיבורים יבריחו קולות ומדובר בהצטופפות ב-8 מקומות ראשונים. זה יהיה קצת מסובך, כי יש הרבה יותר משמונה שרואים בעצמם ראויים למקומות הללו".

עוד מציין פרופ' כהן כי כל החישובים העכשוויים של דרכי המו"מ בתוך הימין ואבקי הכוח בין המפלגות השונות חסרים נתון מכריע אחד, מיקומה של איילת שקד שיכולה למנף את כוחו של נפתלי בנט, אם תבחר להתמודד יחד אתו, לסדר גודל משמעותי של מנדטים בסקרים. במידה ואכן כך יהיה, יגבר כוחו של בנט במו"מ על מקומות ברשימה. במידה ותבחר שקד לנהוג אחרת תמונת המו"מ על הרשימה תהיה שונה בתכלית.