"מערכת המשפט אינה חסינה מביקורת"

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי אמר בטקס הסמכה של הלשכה כי מערכת המשפט צריכה לעמוד בפני שאלות קשות.

חזקי ברוך , ז' בסיון תשע"ט

ראש הלשכה עו"ד אבי חימי בטקס
ראש הלשכה עו"ד אבי חימי בטקס
צילום: ערוץ 7

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, נשא הערב (שני) דברים בטקס קבלת חברים חדשים ללשכה במרכז הקונגרסים הבינלאומי - בבנייני האומה בירושלים .

"לשכת עורכי הדין היא ביתם ומבצרם של עורכי הדין, אך גם מבצרה של הדמוקרטיה, שלטון החוק והצדק החברתי", אמר חימי.

הוא הוסיף, "אנחנו לשכה שיושבת בתוך עמה. ומרגישה היטב את הסערות הפוקדות את מערכת המשפט, את הציבור ואת מערכת אכיפת החוק".

עו"ד חימי ציין, "חשוב לומר: מערכת המשפט איננה יכולה ואינה צריכה להיות חסינה מביקורת. להפך. אפשר למתוח ביקורת. אפשר לשאול שאלות קשות. אפשר להתווכח. מערכת המשפט שלנו צריכה לעמוד מול השאלות הללו - וכולנו צריכים לשאול את עצמנו כיצד ניתן לתקן ולשפר".

לדבריו, "מנחם בגין הזכיר לנו במאמרו "השקפת חיים והשקפה לאומית" כי "בנפול מבצר המשפט אין עוד מציל לאדם הנשחק בין אבני הריחיים של השררה". דרכו של בגין – דרכנו היא. לשכת עורכי הדין תשמור על נאמנות, בראש וראשונה, לשלטון החוק. אנחנו מחויבים להגן על שלטון החוק, על הלגיטימיות שלו ועל עצמאותו".

הוא פנה לשר אמיר אוחנה ואמר, "אני יוצא כאן בקריאה לשר המשפטים הנכנס - בית המשפט העליון הוא מבצרה של הדמוקרטיה ועל כולנו מוטלת החובה לשמור עליו ככזה. לשכת עורכי הדין תשמח לקחת על עצמה את המשימה להיות גורם מתווך ומקשר, בין משרד המשפטים לבין מערכת בתי המשפט".

"אולי כאן המקום גם לפנות אליך בקריאה לבטל את התקנות החדשות בסדר הדין האזרחי - כך שלא יקוצצו ידיהם של בעלי הדין על מזבח היעילות – שהיא אכן חשובה – אך אינה חזות הכל. אני קורא להקמת וועדה משותפת שתשב על המדוכה ותוציא המלצות לסדרי דין משופרים, שיהיה בהם מן היעילות – אבל בעיקר שיהיה בהן כדי לאפשר לעשות צדק. אולי במקום להתמקד בסדרי הדין הייתי ממליץ לפעול להגדלת מספר השופטים - דבר שיוביל בצורה ישירה להפחתת העומס הרב על בתי המשפט - שהוא אולי הרעה החולה ביותר במחוזותינו".

"עוד אני קורא לשר המשפטים להחזיר את עטרת חזקת החפות ליושנה - ולכונן מערכת כללים שתקדש את זכויות האדם, כל עוד לא הוכחה אשמתו וכן לכונן פרויקט חפות כראוי למדינה מערבית ודמוקרטית! ולהסיר כל חשש שמא חפים מפשע יושבים בבית המאסר – שהרי כפי שהורנו הרמב"ם : 'ולזכות אלף חוטאים יותר טוב ונכסף מהרוג זכאי אחד יום אחד'", סיכם עו"ד חימי.