"לא נוותר עד שישללו את מעמד המחבל"

עו"ד צור פלק מארגון "עד כאן" תוקף בראיון לערוץ 7 את עמותת "מוקד להגנת הפרט". "משמשת שופר למחבלים מורשעים"

אלירן אהרון , ז' בסיון תשע"ט

צור פלק
צור פלק
צילום: אלירן אהרון

לא נוותר עד שישללו את מעמדו של המחבל

נציגי משפחות חללי פיגוע אוטובוס קו 37 בחיפה וארגון עד כאן פנו לשר הפנים אריה דרעי בנוגע לשלילת מעמד תושבות הקבע של המחבל מוניר רג'בי, שנטל חלק משמעותי בביצוע הפיגוע המדובר, זאת בעקבות מכתבו של ארגון 'המוקד להגנת הפרט' המייצג את המחבל ופועל למניעת שלילת תושבותו.

נזכיר כי המחבל, מוניר רג'בי, נטל חלק בביצוע הפיגוע הנורא באוטובוס קו 37 בחיפה בשנת 2003, בו נרצחו 17 בני אדם מתוכם 9 תלמידי תיכון. בעקבות הפיגוע הורשע רג'בי בעבירה של סיוע לאויב בשעת מלחמה ונגזר עליו מאסר עולם, שנקצב למאסר של 20 שנה.

בפניה לשר הפנים התייחסו המשפחות השכולות וארגון עד כאן למכתבם של אנשי 'המוקד להגנת הפרט', בו טענו כי הם מייצגים את המחבל ואת משפחתו – ששלושה מבניה ביצעו יחד את הפיגוע וכי מלבד טענותיהם המשפטיות המתנגדות לשלילת תושבותו, טענו אנשי 'המוקד' גם טענות מ"עולם המוסר והערכים".

בנוסף, טען ארגון 'המוקד' כי הליך שלילת התושבות מהווה פגיעה קשה בזכויות היסוד של המחבל, וכי השלילה לא תשפיע על המצב בפועל משום שהמחבל יקבל רישיון ישיבה ארעי ועוד.

משפחות הנרצחים פנו לשר הפנים דרעי ואמרו כי הן "מביעות שאט נפש מהתמיכה וההגנה שמעניק 'המוקד להגנת הפרט' למחבל הנתעב. סיוע למחבל שכזה מהווה יריקה בפרצופן של המשפחות השכולות. נראה כי לא מדובר בייצוג משפטי גרידא, כי אם בסיוע מתוך תחושת שליחות ואמפטיה של המוקד להגנת הפרט למחבל מוניר רג'בי".

לטענת המשפחות בחירת המילים של 'המוקד' מביעה את יחסם אליו. "המוקד בחר לתאר את הפיגוע הנורא שגבה את חייהם של לא פחות מ-17 בני אדם כ"בשל מעורבותו באירוע שבגינו נשלחה אליו הודעה", וכן הצגת המשפחות השכולות כ'קהל מסוים' שריצויו אינו מהווה תכלית ראויה".

בנוסף, תקפו המשפחות השכולות את 'המוקד' לגבי נכונות הטענות. "עינינו קוראות את מכתבם של המוקד להגנת הפרט ומסרבות להאמין למה שנשקף להן. לא זו בלבד שהמכתב מבוסס על טענות שאינן נכונות, אלא אף רצופות עיוותים בעולם הערכי. הסבל הרב של 17 המשפחות שיקיריהן נרצחו לא הוזכר אף לא ברמז במכתב שמתיימר לדאוג ל'זכויות אדם'".

המשפחות פנו ל'מוקד' וכתבו, "אינכם מתביישים מצד אחד להציג את הפיגוע הנורא כ'אירוע' ואת הבקשה לשלילת התושבות כ'צעד חריף ואכזרי'? האם נעלמת מכם העובדה כי המחבל הנתעב ניצל את היותו תושב ישראל ואת היכרותו עם העיר חיפה בה התגורר כדי לסייע בפיגוע הנורא?".

במכתבן לשר הפנים ציטטו המשפחות השכולות וארגון עד כאן אמירות מההליכים המשפטיים נגד המחבל, ביניהן "אויב מבית"," אם היה ניתן לצפות לחרטה מהנאשם, או לפחות מידע שיתרום להבנת מחשבתו, אין בתסקיר לא זה ולא זה", "מלחמה לנו בשרשרת המוות, כמלחמתו של ישראל בעמלק. מלחמת חורמה ללא פשרות. ובזירה המשפטית, על בית המשפט לעשות כמיטבו כדי לשבור את השרשרת, כל חוליה וחוליה בה".

במכתבן דרשו המשפחות השכולות מהשר לקחת חלק בשימוע העתיד להתקיים בהמשך החודש, לשטוח בו את טענותיהן, את הסבל הרב העובר עליהן ובנוסף להופיע בפני השר בטרם תתקבל ההחלטה בדבר שלילת התושבות.

את מכתבן סיימו המשפחות וארגון עד כאן בקריאה לשר דרעי, "אל תירא ואל תחת, אל תיתן לטענות על הפגיעה בזכויותיו של המחבל הנתעב לבלבל את עולם הערכים והמוסר הברורים לכל. הפגיעה במשפחות השכולות אינה דבר של מה בכך, וחובתה של מדינת ישראל לעשות כל שביכולתה כדי להגן עליהן ולמנוע פגיעה בהן, גם אם מדובר רק ב'מעשה הצהרתי' – כפי שנטען על ידי המוקד להגנת הפרט. בשביל חלק ממשפחות השכול, לצעד הצהרתי שכזה יש ערך שלא יסולא בפז".

יוסי צור, אביו של הנער אסף שנרצח באותו פיגוע, אמר כי "הבן שלי אסף נרצח בפיגוע אוטובוס 37 בחיפה, והוא כמעט בן 17 שנים. המחבל מוניר ראג'בי, עמוד התווך בהוצאת הפיגוע לפועל, הוא תושב המדינה. לא מגיע לו להחזיק בתושבות לאחר שבגד במדינה, בגד בי ובגד בילד שלי. כגיס חמישי בתוכנו אנחנו נדאג שהוא יאבד את תושבתו ואת כל הזכויות הנלוות. זה רק צעד ראשון בדרך להרחקתו מאיתנו המשפחות, להרחקתו מחיפה ומישראל לאחר שחרורו מהכלא. לא נשכח ולא נסלח".

מנהל המחלקה המשפטית של "עד כאן", עו"ד צור פלק, הוסיף כי "סוגיית שלילת התושבות למחבלים נדונה למעלה מעשור בבית המשפט העליון. עתה, לאחר שינוי החקיקה המאפשר את השלילה "בדרך המלך" אנו עדים לניסיונות למנוע זאת מצד עמותת "המוקד להגנת הפרט" המתיימרת לשמש עמותה שמקדמת זכויות אדם, אולם בפועל משמשת שופר לבקשות של מחבלים מורשעים ובכך פוגעות הן ברגשות המשפחות השכולות והן בהליך שלילת התושבות עצמו, בו הם מעלים טענות של "שיהוי" ו"הימשכות הליכים" בעוד הם עצמם אחראים במשך השנים האחרונות לעיכובים שנוצרו".

"אנו קוראים לשר דרעי לפעול ללא לאות עד שתישלל התושבות של המחבל המתועב שגדע את חייהם של 17 בני אדם", הוסיף פלק בשיחה עם ערוץ 7.