הרב אלי בן דהן:
אמירות מגוחכות, עלבון לאינטליגנציה

סגן שר הביטחון מגיב בערוץ 7 למאמרו של נחמיה שטרסלר נגד סמוטריץ' ומקווה לאיחוד המפלגות בימין. "יש לנו קשיים עם המצע של פייגלין".

ניצן קידר , ח' בסיון תשע"ט

הרב בן דהן
הרב בן דהן
צילום: קובי ריכטר/TPS

במאמר שהתפרסם היום (שלישי) בעיתון הארץ השתלח הפרשן הכלכלי של העיתון, נחמיה שטרסלר בחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' וכינה אותו בין היתר "משתמט, מושחת, כהניסט, חסיד תורת הגזע''.

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, אומר בראיון ערוץ 7 כי המאמר רדוד ומהווה חציית קו אדום.

"מקוממת אותי העובדה שבכל פעם שיש דיון לא ענייני ואין טענות נגדיות לדברי ח"כ סמוטריץ' או כל אדם אחר, מיד מעלים טענות ל'גזענות'. האמירה הזאת היא מנטרה שהשמאל אוהב להשתמש בה, כדי לנסות לזעזע, להחזיר אותנו אחורה ולמסגר את המשנה של מפלגות הימין כמי שמזכיר גזענות או משנה כמו של המפלגה הנאצית ואלה כמובן טענות משוללות יסוד", אומר בן דהן.

הוא תוהה האם "זה שאדם רוצה לבנות את בית המקדש או שהמדינה תהיה יותר יהודית האם זה הופך אותו לגזעני? האם מישהו מתכוון לפגוע בגזע אחר? לאבד אותו? האם מישהו באמת חושב שעוד רגע יחזרו חוקי הגזע של המשטר הנאצי?".

"יש פה שימוש נלוז במילה 'גזען' וזה הופך להיות משהו קבוע: כל מי שאומר מילה שאי אפשר יכול להתמודד איתה - מדביקים עליו את התוית שהוא 'גזען'. אנחנו לא נסכים לסוג השיח הזה שלוקח אותנו למחוזות שכל אחד יודע שאין ביניהם ובין האמת מאומה", מבהיר סגן שר הביטחון.

בן דהן גם זועם על שורת הסיכום של המאמר, בה כתב שטרסלר: "האמת היא שהרבה יותר נעים לחשוב שהקוף הוא קרוב משפחה שלנו, ולא בצלאל סמוטריץ'".

"אני לא מבין את זה בכלל, כאילו שנחמיה שטרסלר הגיע היום לעולם הזה. הוא לא מכיר מספיק את השקפת העולם התורנית שבה אנחנו מאמינים - בלי שום בושה. אנחנו מאמינים שהאדם נוצר על ידי הקב"ה ולא מהקוף. מי שחושב ששורשיו הם מקוף יכול ליהנות מכך, אבל לנו יש השקפת עולם אחרת.

''ההתמודדות עם השקפת העולם הזאת באמירות מגוחכות של 'אני קרוב יותר לקוף מאשר לחבר הכנסת סמוטריץ'' היא ביזיון ועלבון לאינטיליגנציה. אני חושב שנחמיה שטרסלר אולי רצה לזלזל בבצלאל ובאמונה התורנית שלנו, אבל מהדברים משתמע ששטרסלר פשוט זילזל בעצמו. הוא ירד לרמות כל כך נמוכות וזו בושה וחרפה".

סגן שר הביטחון מתייחס גם לטענותיו של הפרשן הכלכלי בעיתון 'הארץ' לפיהן ח"כ סמוטריץ' השתמט משירות בצה"ל.

"אני לא יודע בדיוק מה היה שם. אבל, נחמיה שטרסלר, שהוא מאלה שזועקים וקוראים לציבור החרדי להתגייס לצבא, הרי גם שלושה חודשי שירות מבחינתו מספיקים. אז לבוא ולזלזל בשירות של בחור בישיבת הסדר? אני ממליץ לו שיבדוק את אחוזי הגיוס בציבור החילוני, במקום לבוא ולהעליל על הציבור הדתי, שכל אחד יודע שהוא הנאמן והמסור ביותר לשירות הצבאי".

בן דהן מתייחס גם לסוגיות הפוליטיות ובעיקר לאיחוד המפלגות הנדרש בימין. "אני חושב שאיחוד של כמה שיותר מפלגות הימין - הבית יהודי, האיחוד הלאומי, הימין החדש ועוצמה יהודית - יהווה בסיס איתן למפלגה שיכולה להשיג בין שמונה לעשרה מנדטים ואף יותר. מפלגה מאוחדת כזאת תהווה ביטוי אמיתי לכוח של המפלגות מימין לליכוד".

מפלגת זהות, לדעתו, לא יכולה להצטרף בשלב הנוכחי לאיחוד כזה. "אני בכוונה לא הזכרתי את פייגלין. יש לנו קשיים עם המצע שלו. הוא מדבר על הפרדת הדת מהמדינה ואחד מהחברים הבולטים במפלגתו הקים תנועה שמטרתה לאסור ברית מילה בישראל. זו מפלגה מאוד בעייתית מבחינת המצע. אם הם ישנו את המצע ויאמרו דברים אחרים, בהחלט יש מקום לשקול גם חבירה אליהם".