איך אפשר לכבד את הזיכרון

ישנן הרבה דרכים להנציח את זכר יקירינו שחלפו מן העולם. מתלבטים כיצד לכבד את הזיכרון? הנה כמה הצעות.

תוכן שיווקי , ח' בסיון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

עמידה בצפירה או עלייה לקבר נתפסים על ידי רוב הישראלים כדרכים המסורתיות והקונבנציונליות לכבד את זכר הנופלים.

עם זאת, יש עוד המון דרכים להנציח את יקירינו שחלפו מן העולם ולגיטימי לגמרי שכל משפחה או קבוצת חברים תאמץ את הסגנון שמתאים לה.

יתרה על כך, עצם הבחירה בטקסים מסוימים עבור יום הזיכרון לא חייבת לבוא על חשבון האירועים הרגילים. הנה למשל כמה הצעות לקיום סוגים שונים של טקסי זיכרון:

1. צפייה בסרטים ותמונות

רבים בוחרים לכבד את הזיכרון בעזרת צפייה בסרטים ובתמונות. בעידן שבו אנחנו מתעדים את עצמנו מסביב לשעון ובמגוון רחב של אמצעי תקשורת, מצטברים גופי ידע שלמים שיכולים להיות מוקדשים לאדם מסוים. בנוסף, יש שיטות טכנולוגיות לשחזר תמונות ישנות ואת אותו דבר אפשר לעשות גם עם סרטונים עתיקים. בכך מקבלת המשפחה הזדמנות לראות את העבר של יקיריהם ולחלוק להם כבוד.

2. ניגון משותף

בקבוצות חברים או משפחיות עם נטייה לאמנות מעדיפים לכבד את הזיכרון על בסיס ניגון משותף. רפרטואר שירי הזיכרון הוא כמעט אינסופי ואפשר למצוא אותו בכל השפות והסגנונות, מה גם שתמיד ניתן לרענן את האווירה עם יצירות קצביות יותר. בסופו של דבר, הכל תלוי ברצונות הנפטר ובאופן שבו האוהבים שלו בוחרים לזכור אותו.

3. שירים במעגל

אם לא רוצים לערב כלי נגינה בטקסי הזיכרון אפשר להסתפק בשירים במעגל. כאן הדגש הוא על שירה בלבד ועל בחירה מוקפדת של יצירות ספציפיות. בהמשך, כל שנותר לעשות הוא לחלק את השירון הרלוונטי למשתתפים ולוודא שכולם מכירים אותו. היתרון של שירה במעגל בא לידי ביטוי ביצירת תחושת גיבוש, בעוד החיסרון היחיד הוא חוסר התאמה לגילאים מסוימים ובעיקר לילדים שעלולים לאבד עניין.

4. מפגש חברתי

את זכר הנופלים הצעירים במלחמות ישראל נוהגים החברים לכבד באמצעות מפגשים חברתיים. אותם מפגשים מתקיימים בקרב צעירים ומבוגרים כאחד, כי בהם מקבלים המשתתפים הזדמנות להעלות חוויות וזיכרונות. את המפגש החברתי אפשר לקיים בבית של הנפטר, אצל אחד החברים או בחיק הטבע. כמו כן, ברבים מאותם מפגשים חברתיים מוזמנים גם ההורים של הנפטר כדי לשמוע עליהם סיפורים חדשים ולהכיר בהם צדדים חיוביים שאולי לא היו מודעים לקיומם.

5. בילוי שמועדף על הנפטר

הדרך לכבד את הזיכרון של הנפטר חייבת להיות קשורה להעדפות שלו. בהקשר הזה, אפשר למשל לתאם בילוי סטנדרטי לחלוטין באחד המקומות שהנפטר אהב: בין אם מדובר בהופעה מוזיקלית, בהצגה או אפילו במופע סטנד-אפ. הכי חשוב שהזיכרון יישמר ושהנוכחים ייצאו מהבילוי עם חוויה אותנטית.