חוללה האנדרטה לזכר בניה ריין הי"ד

אלמונים חיללו בברוטליות את האנדרטה לזכר רס"ן בניה ריין ז"ל. למרות הזכוכית המשוריינת עקרו את עיני תמונתו. חיילים תלו דגל במקום.

שמעון כהן , ט' בסיון תשע"ט

האנדרטה המחוללת
האנדרטה המחוללת
צילום: באדיבות משפחת ריין

מרגישים בעלי הבית. ריין

בהר אדיר שבצפון התקיים אתמול (שלישי) טקס לציון 13 שנים למלחמת לבנון השנייה. בטקס נשאה דברים חגית ריין, אמו של רב-סרן בניה ריין ז"ל שנפל במלחמה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חגית גם על הוונדליזם שהתגלה במצפה בניה, שם מוצבת האנדרטה לזכרו.

חגית מספרת כי לפני כשבוע שלחה לה קבוצת מטיילים צילום של האנדרטה וממנו התברר גודל ההשחתה והוונדליזם שפגעו בתמונתו של בניה ז"ל. "תמונה של בניה שעקרו לו את העיניים. זה נעשה עם מכשירים כי זו זכוכית מוגנת ירי", אומרת חגית, "פשוט עקרו את העיניים, זה להיכנס אל תוך הלב, לדקור לאימא".

"הצבא אמר לי שמתייחסים לזה כאירוע לאומני. יודעים שמסתובבים שם בני דודים והורסים אנדרטאות בצפון. זה כאב לי מאוד. הורדנו את התמונה ונכין חדשה, אבל אתמול בלילה קיבלתי הפתעה מאוד מרגשת. חיילים שמשרתים באזור שלחו לי תמונות. הם הגיעו לשם ותלו דגל ענק כדי שכל הישובים מסביב יראו והדליקו נרות לזכרו של בניה. הם כתבו לי 'הרוח תנצח. הם לא ישברו אותנו. נמשיך'. אותי זה מאוד ריגש שהחיילים מצאו לנכון לעשות את זה ולשלוח לי. בשביל אנשים כאלה בניה נלחם".

באשר לתגובת הצבא למעשי הוונדליזם הללו שמתפרסים על פני שורה ארוכה של אנדרטאות חללים בצפון, מספרת חגית ריין כי "האלוף אמר לי אתמול שיעשו שם יותר פטרולים, אבל ברור שאי אפשר להיות שם כל הזמן. ישימו מצלמות. ראינו שם את הבני דודים שמגיעים לשם ועושים פיקניקים ומרגישים בעלי הבית לצערי הרב".

האנדרטה לאחר שנלקחה התמונה
צילום: חגית ריין

על הטקס בו נשאה דברים אתמול מספרת ריין כי מדובר בטקס שהוקדם בחודש על מנת שניתן יהיה להביא אליו תלמידי תיכון השותפים ליום שלם של פאנלים, שיחות והרצאות. מאחר ושנה זו היא שנה מעוברת התאריך המקורי של פתיחת המלחמה יחול בחופש הגדול.

"יש שם אנדרטה ל-121 חללי מלחמת לבנון השניה", מספרת ריין שבדבריה לתלמידים ולנוכחים ציינה את העובדה שתלמידים כיום אינם מודעים למשמעותה של המלחמה ככזו שהביא שקט בגזרת הצפון לאורך 13 שנים. אותם תלמידי תיכון אינם מכירים מציאות של לילות במקלטים וירי קטיושות, וכל זאת בזכות אותה הקרבה, בזכות אותה מערכה.

כשנשאלה מה מביא לטעמה את התודעה הישראלית לתחושה שמלחמת לבנון לא הניבה כל תוצאות והתנהלה ברשלנות, מפנה ריין אצבע מאשימה לתקשורת, "מראים תמונות של נסראללה צוהל, אבל הוא בבונקר ולא מעז להרים מהר כל כך את הראש. הייתה ועדת וינוגרד ואנשים חגגו על זה. אמנם לא היו מוכנים וכו' אבל העובדה היא ששקט בצפון ועם עובדות אי אפשר להתווכח".

עוד נשאלה אם יתכן ואג'נדת החתירה לשלום בכל מחיר היא זו שמובילה את מקבעי התודעה הישראלית והטמיע את התחושה שמלחמה, באשר היא, היא מיותרת. "אנחנו מוקפים כולנו באויבים וארץ ישראל נקנית בייסורים. גם הנכדים שלי ילכו לצבא ויהיו מלחמות. זה מה שנגזר עלינו. אף אחד לא אוהב מלחמות, אז כל מי שקשה לו יגיד שלא ניצחנו וכו'". לטעמה של ריין "היינו צריכים להמשיך לתוך לבנון ולא לעבוד בפינצה. עד שהם לא יקבלו מכה אחת אפיים הם לא יבינו שאנחנו בעלי הבית. יש גם אצלנו שלא מבינים שאנחנו בעלי הבית אז מה אנחנו רוצים מהערבים?".

חגית ריין בטקס

הדגל שהניפו החיילים במקום האנדרטה
צילום: משפחת ריין