טביעות הילדים בצימרים – יש פתרונות

מומחה לחקר תאונות והנדסת מענה לתאונות קורא להגדיר את הפתרונות לתופעת טביעת הפעוטות כצורך לאומי ומציג כמה כיוונים לפתרון.

שמעון כהן , ט' בסיון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נאג'ה האשלמון, פלאש 90

יש פתרונות. פרי

הקיץ רק עושה את צעדיו הראשונים ואירועי הטביעה של ילדים קטנים ופעוטות בבריכות פרטיות ובצימרים גודשים את מהדורות החדשות. בעלי צימרים מחתימים מבקרים על טופס ויתור על אחריותם במקרי טביעה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הד"ר אמיר פרי מהמרכז הלימודי להנדסת בטיחות באוניברסיטת אריאל על הפתרונות האפשריים לתופעה. "לגבי טביעות ילדים חייבים לתת פתרונות פשוטים וישימים", אומר ד"ר פרי העוסק במגוון פתרונות בטיחות בתחומים שונים, עבודה, בית, רפואה, תעבורה ועוד.

"הפתרון הפשוט ביותר הוא לא לאפשר לילד, בוודאי שלא בגילאים צעירים, להיכנס לבד לבריכה או למאגר מים ללא אדם מבוגר שיוודא שהוא נמצא תחת השגחה רציפה ומתמדת. מה שקורה הוא שכמבוגרים אנחנו יושבים על כיסא נוח ודעתנו יכולה להיות מוסחת בגלל קריאה בעיתון, ספר או טאבלט או בגלל שקיבלנו הודעה שתופסת את מחשבותינו. צריך לוודא שדעתנו לא מוסחת וזה דבר קשה מאוד לעשות".

מאחר וכך יש צורך להוסיף את הפתרונות הפיזיים שבראשם גידור פיזי של הבריכה במנגנון שלא יוכל להיפתח על ידי ילד. את הגידור הזה ניתן למצוא כבר היום בבריכות פרטיות ובצימרים כתוצאה מהחשש של בעלי המקומות הללו ממה שעלול לקרות אצלם ובאחריותם. עם זאת, גידור שכזה העומד בתקנים מחמירים ניתן למצוא בבריכות הנבנות כיום בעוד הבריכות שנבנו בעבר אינן מוגנות. כמו כן הוא מזכיר את הקושי של בעלי צימרים ובריכות פרטיות לגדר בשל הפגיעה האסתטית שנוצרת מהגדר.

בשל כל אלה קיימים בשוק פתרונות נוספים ובהם בין השאר מערכות צילום מתוחכמות המעבירות התראה עם כניסה של ילד לבריכה וכאלה המזהות מצב של חוסר תנועה של הילד השוהה במים ומעבירות מיידית התרעה.

כמו כן מציין ד"ר פרי את מערכות ההגנה האישיות. על זרועות הילד מולבשות מעין כריות אוויר המתנפחות במצב בו הן מזהות מצוקה בתנועותיו של הילד. ניתן לדמות את תגובת הכריות הללו כמעין כריות אוויר.

פרי מציין בדבריו כי הפתרונות כולם קיימים ואף זולים באופן יחסי, ואולם כאשר מדובר בחיי אדם הדיון אודות עלותם של הפתרונות אינו רלוונטי כלל ועיקר. ד"ר פרי מציע להגדיר את הסוגיה כצורך לאומי. "הים אצלנו סוער, בניגוד למדינות אחרות שאצלם הים שקט, וילד נכנס למלא את הדלי במים וחול ומגיע גל גדול שיכול לסחוב אותו פנימה ואנחנו בבעיה. המצב אצלנו מספיק חמור ואין צורך לאבד חיים נוספים".