ניקי היילי:
"בעסקת המאה, הביטחון של ישראל ניצב מעל הכל"

בראיון מיוחד לעיתון "ישראל היום" אומרת השגרירה האמריקנית כי תוכניתו של הנשיא טראמפ לא תפגע בישראל, ולכן יש לקבל אותה בברכה.

ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ט

ניקי היילי
ניקי היילי
צילום: רויטרס

השגרירה האמריקנית ניקי היילי מבהירה בראיון לעיתון "ישראל היום" כי ממשל טראמפ רואה את ביטחונה של ישראל מעל הכל.

היילי, מושלת בעברה ואולי מתמודדת עתידית על נשיאות ארה"ב, יודעת היטב מה כתוב ב"עסקת המאה" של הנשיא דונלד טראמפ, שחלקה ייחשף החודש.

"קראתי את התוכנית... אני חושבת שהיא נעשתה מתוך חשיבה יסודית, ואני משוכנעת שהיא נעשתה היטב ומתחשבת בשני הצדדים", אמרה.

במסגרת הראיון, שיפורסם במלואו מחר במוסף "ישראל השבוע", הבהירה היילי כי תוכניתו של הנשיא לא תפגע בישראל, ולכן יש לקבל אותה בברכה.

"ישראל לא צריכה לדאוג. כשצוות השלום ניגש לנסח את התוכנית הזאת, אחד היעדים המרכזיים של ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט היה למנוע פגיעה באינטרסים של הביטחון הלאומי של ישראל. הם מבינים את החשיבות של הביטחון, הם מבינים את החשיבות של שמירה על ביטחונה של ישראל. אני חושבת שכולם צריכים להסתכל על התוכנית בראש פתוח. כולם צריכים לרצות תוכנית שלום, כולם צריכים לשאוף למצב טוב יותר, ואני חושבת שזה יכול לקרות".

"אני אופטימית. זה לא יהיה קל, אף אחד מהצדדים לא יתאהב בתוכנית, אבל שום צד בתוכנית גם לא ישנא אותה. על שני הצדדים לרצות שלום ואם הם ירצו, הם יחליטו מה יהיו הפרטים (של הסדר הקבע), לא ארה"ב''.

לשאלה האם האו"ם נחשב בעיניה מוסד חשוב ענתה היילי: "השאלה היא אם האו"ם רוצה להיות מוסד חשוב. כרגע הוא מאוד בזבזני וביורוקרטי, הוא מאוד אנטי־אמריקני, וכמובן מאוד אנטי־ישראלי. ומה שאמרתי למזכ"ל האו"ם כשעזבתי ולשגרירים האחרים הוא - המשך קיומו של האו"ם נמצא על הכף. אם הוא לא יתאים את עצמו לעידן הנוכחי, האו"ם לא יהיה רלוונטי.

''אם הוא יתעסק בדברים שלא נעים לדבר עליהם במקום לדבר על כל הדברים שהוא כל הזמן עוסק בהם, אולי הוא יוכל להתקדם, אך אם ימשיך באותו נתיב, קשה לראות איך ימשיך להיות רלוונטי".