אמרתי לאיראנים: השמש והירח קיימים, כך גם ישראל

נשיאה הטרי של קזחסטן, קאסים־ג'ומרט טוקאייב, רוצה להפוך את איראן לשותפה של הקהילה הבינלאומית.

ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ט

קאסים-ג'ומארט טוקאייב
קאסים-ג'ומארט טוקאייב
צילום: רויטרס

בטקס ממלכתי מרשים, שכלל מצעד צבאי, הושבע השבוע קאסים־ג'ומרט טוקאייב כנשיאה השני של קזחסטן. זאת בצל מחאה נמשכת מצד גורמי אופוזיציה שקראו להפגנות מחודשות נגד צמרת המדינה.

בראיון לעיתון ''ישראל היום'' לאחר בחירתו, מגלה הנשיא החדש טוקאייב כי בעת שכיהן כשר חוץ, האיץ באיראנים להכיר במדינת ישראל ולשתף עימה פעולה.

"איראן היא שותפה טובה של קזחסטן", הדגיש הנשיא הנבחר, "אני חושב שצריך לכלול את איראן במסגרת שיתוף הפעולה הבינלאומי. לא צריך להתעלם מאיראן. בו בזמן איראן צריכה להפוך לשותפה אמינה של הקהילה הבינלאומית.

''אנחנו מודאגים מאוד מהיעדר הבנה או מאי־הבנה הקיימים ביחס לאיראן. איראן היא שחקנית חשובה מאוד במזרח התיכון, אבל עליה גם להיות חיובית כלפי שיתוף פעולה עם שכנותיה, וכן עם מדינות אחרות, בכללן ישראל. אני לא מאמין שאיראן תעשה צעדים כלשהם לקראת ישראל''.

טוקאייב מספר: ''אני זוכר שלפני 20-15 שנה נפגשתי עם שר החוץ האיראני דאז, שאמר לי שארצו לעולם לא תכיר במדינת ישראל. אמרתי לו: 'אתה יכול גם לא להכיר בקיום הירח והשמש, אבל הם קיימים. כך גם לגבי ישראל. ישראל קיימת כמדינה עצמאית, זו מדינה חשובה מאוד, הדמוקרטיה היחידה במזה"ת, כך שעליכם להכיר בה ולפתח שיתוף פעולה עימה, כפי שאנחנו עושים'".