בשבע מהדורה דיגיטלית

החטא ועונשו

בעיריית ר"ג הפכו תקרית שולית ללא נפגעים למקרה דגל של מלחמה מיוחצנת נגד הדרת נשים, על גבו של עובד ותיק ומסור שרק עשה את תפקידו.

חגית רוזנבאום , י' בסיון תשע"ט

עצרת תושבי רמת גן למען השבת
עצרת תושבי רמת גן למען השבת
צילום: יעקב אפרתי

אפילו שלושים ושמונה המעלות שהלהיטו ביום שלישי השבוע את רחובות רמת גן, לא מנעו מכאלפיים תושבים להגיע לעצרת התפילה שהתקיימה בכיכר מרכזית בעיר. למארגני העצרת הוצע אומנם תגבור בכוח אדם של אלפי משתתפים מבני ברק ומערים אחרות, אולם הם העדיפו לוותר על סיוע מבחוץ.

כל המשתתפים, בעלי המגבעות, הכיפות ואלו שלא, היו תושבים אותנטיים של רמת גן, שלמרות הקושי לקום מהספה ולצאת החוצה אל האוויר הלח החליטו ששמירת השבת בעיר מצדיקה את המאמץ.

קל היה לטעות ולחשוב שכאשר מדובר בעצרת תפילה למען שמירת השבת, מארגני האירוע נמנים על יושבי בתי כנסיות ובתי מדרשות. אבל יקי אפרתי, ממארגני העצרת שגם דברר אותה מול התקשורת, מגדיר את עצמו דווקא חילוני מסורתי.

"זה מעבר לעניין הדתי", הוא מסביר, "יש הרבה אזרחים חילונים ברמת גן שקולם מושתק אבל הם לא רוצים שיהרסו את השבת שלהם". על הטענה כי אחוז הדתיים ברמת גן הוא 15 בלבד, ולרוב החילוני המוחץ השינויים הללו דווקא מתאימים, הוא משיב: "זה לא שייך רק לדתיים. יש בעלי עסקים שלא רוצים לפתוח בשבת, יש חילונים שלא רוצים אוטובוסים שייסעו להם ברחוב בשבת. רוצים יום מנוחה".

הפגנה ברמת גן: שומרים על השבת

מחקים את תל אביב

ברקע קיומה של העצרת עומדות כמה החלטות שהעירייה מבקשת לממש, אשר ישנו את הסטטוס-קוו הקיים בעיר שנים רבות. מדובר על הרשאה גורפת של פתיחת בתי עסק בשבת, והפעלת תחבורה ציבורית בשבת על תקן של קווי בילוי - הסעות לתל אביב ולמקומות בילוי אחרים לפי הצורך. השינוי מתרחש בקדנציה של ראש העיר החדש יחסית, מזה כחצי שנה, כרמל שאמה-הכהן. אפרתי מספר כי עד לפני תחילת כהונתו נשמר מרקם יחסים עדין בין חילונים לדתיים בעיר, כאשר כל קבוצה חיה את חייה בלי הפרעות הדדיות.

בבחירות האחרונות התחזקו מאוד הכוחות החילוניים בעירייה, והחלו לקדם שינויים שמסכנים את היחסים הטובים בין האוכלוסיות בעיר. "אני גר פה 15 שנה. זו עיר שקטה, משעממת, לא עושה רעש כמו תל אביב", מעיד אפרתי. "לפני כן אומנם היו פה תחבורה ציבורית וחנויות פתוחות בשבת, אבל בצורה מאוד מינורית. עכשיו העירייה עושה את זה בעוצמה. זה לפתוח את כל העיר, השבת נרמסת".

אפרתי עצמו היה פעיל של שאמה-הכהן בבחירות האחרונות ותמך בו, אולם מרגע שהאחרון נכנס ללשכת ראש העיר, חל שינוי. "לא האמנתי שנגיע למקומות הללו", אומר אפרתי המאוכזב, "הוא הצהיר שיתחשב בציבורים השונים בעיר, אבל אחרי הבחירות הצטרפו אליו כוחות שמחזקים אותו בכיוון החילוני". שינוי הסטטוס-קוו בעניין השבת היה טריגר נוסף להתלהטות האווירה בין המגזרים בעיר. אפרתי מספר על התבטאויות קיצוניות ומתלהמות ברשתות החברתיות ובפרסומים מקומיים, וגם מצד בעלי תפקידים בעירייה, ביחס למגזרים מסוימים בעיר, הוא רומז.

אחד היושבים על במת העצרת היה הרב יעקב אריאל, עד לאחרונה רבה של רמת גן. הנוכחות של תושבי העיר באירוע הפיחה בו רוח אופטימית. "העצרת הייתה מרשימה, והציבור הדתי והמסורתי התייצב בהמוניו". את האווירה העכורה שמרחפת לאחרונה מעל שמי רמת גן מזהה הרב אריאל בתור קמפיין אופנה, שהוא מקווה שיחלוף. "בבחירות האחרונות הייתה פה תעמולה אנטי דתית, שקוראת להפוך את רמת גן לעיר חילונית. הם רוצים להראות שגם פה מחללים שבת. זה ניסיון לחקות ערים אחרות כמו תל אביב, להראות שאנחנו לא מפגרים אחריהן. אבל זו כנראה אופנה ואני מקווה שהיא תדעך".

מבניין העירייה הסיפור נשמע בגרסה קצת אחרת. ליעד אילני, ממלא מקום ראש העיר, שהתושבים מצביעים עליו כאחד מהגורמים הפרו-חילוניים במועצה, מבקש להרגיע את המחאה. לדבריו, בעלי אינטרסים פוליטיים מבקשים ללבות את האש ומפיצים מידע לא מדויק. הוא דוחה את הטענה כי העירייה מפרה את הסטטוס-קוו הקיים, שכן לדבריו חוק העזר העירוני איפשר גם בעבר פתיחה בשבת, מוגבלת אומנם במספר שעות, של בתי קפה, תיאטראות, בריכות עירוניות ועוד, "אז בזה אין שינוי. כבר 30 שנה כל בית קפה או עינוגים שרוצה, יכול לפתוח בשבת".

השינוי היחיד הוא קווי התחבורה הציבורית, מסביר אילני, שנועדו לתת מענה לגימלאים, לצעירים ולכל מי שאינו נייד למקומות בילוי מחוץ לעיר. לדבריו, ההתלבטות היא האם השאטלים יעברו רק בצירים ראשיים בעיר, שממילא פתוחים לנסיעה בשבת, או גם דרך השכונות במתכונת קווי חברת דן. "אנחנו נותנים מענה לכולם", מדגיש אילני, "יש לנו למשל הרבה לחצים מקהלים חילוניים בעיר לתקצב פחות את הסקטור הדתי והחרדי, שמקבלים יותר תקציב לחינוך, ואנחנו עומדים נגד הלחצים האלה".

ההערה הפכה ללינץ'

תחושת החמיצות שמלווה בימים אלו את שומרי המצוות בעיר הגיעה לכדי שאט נפש עם פרסום החלטת ראש העיר השבוע, בעיתוי המעניין של יום קיום העצרת למען השבת, על העברתו של טוביה עזורי, מנהל המחלקה לתרבות תורנית בעירייה, מתפקידו. שאמה-הכהן גילה כישרון יחצני מיוחד כשהצליח להפיק מהתקרית המזערית והחצי מחויכת שאירעה בבימת יום העצמאות בשכונת רמת עמידר את ההון הפוליטי והתקשורתי שגרף ממנה. בין אם מדובר בכישרון שלו או במוטיבציית-יתר לא מפוענחת, טוביה עזורי – עובד ותיק ומסור גם לדברי ראש העיר עצמו, שילם את המחיר.

צפייה בסרטון מהאירוע, שנשלח השבוע לתקשורת על ידי העירייה, מגלה כי כל הנוכחים התייחסו לשבריר ההערה של עזורי בקריצה ובהבנה גמורה. לטובת מי שלא צפה: במהלך הופעה של הזמר נתן גושן בבמה שהותאמה לציבור הדתי, הציע גושן לנערה מהקהל לעלות ולשיר איתו. המעריצה הצעירה נלהבה מההצעה, אולם עזורי מיהר ללחוש על אוזנו של גושן כי זוהי במה דתית. גושן נבוך והתנצל, ובחיוך הציע לנערה כי במקום זאת יקדיש לה את השיר שאותו ישיר הוא עצמו, בעומדה על הבמה.

השניות הבודדות הללו מתוך האירוע כולו הפכו ללינץ' שביצעו בעזורי ראש העיר ועוזריו, שמיהרו להזדעק על הדרת הנשים הפוגענית. בריאיון טלוויזיוני שהעניק השבוע, עם פרסום ההחלטה על העברתו של עזורי מתפקידו, התפאר שאמה-הכהן באוזני המראיין כי הוא מיהר לטפל באירוע באופן מיידי, על אף שהיה על מטוס בדרכו ללונדון.

התחקיר הראשוני שביצע מול כל הגורמים שנכחו באירוע, הוא מודה, העלה שלא קרה דבר. אולם שאמה-הכהן לא אמר נואש והצליח במאמצים רבים לאתר את הנערה ולשכנע אותה להעיד בפני ועדת הבדיקה שהקים לצורך חקירת האירוע. הנערה אומנם העידה כי נאסר עליה לשיר על הבמה, אך הדגישה כי לא נפגעה כלל. את שאמה-הכהן זה לא ממש עניין.

בפוסט שפרסם, ובו נימק את ההחלטה, קבע כי אין זה משנה אם ישנה פגיעה באישה או לא, הקריטריון הקובע מבחינתו הוא נורמת ההתנהגות המדירה נשים, שמבחינתו פסולה. "מעתה כל אירוע פומבי באחריות העירייה, מנהלו יחתום על תדרוך ותוכנו יצריך את אישור המנכ"לית או יועצת ראש העיר למעמד האישה. ברמת גן שלנו כולם שווים", הצהיר שאמה-הכהן.

בעירייה מסבירים כי עזורי לא פוטר, אלא ישובץ בתפקיד אחר בעירייה. עוד מוסיפים שם כי ההחלטה להעבירו מהתפקיד לא הייתה בגין ההערה לגושן, אלא משום שהתשובה שנתן מול ועדת הבדיקה הייתה כוזבת. עוד הדגישו כי הבמה רק הותאמה לציבור הדתי אך יועדה גם לחילונים, וכי "גם אם הנערה לא נפגעה, נשים אחרות שהיו בקהל נפגעו".

מנהל האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, הרב איתיאל בר-לוי, רואה בחומרה את הפגיעה בעזורי ואף ניהל שיחה עם ראש העיר בנושא. "הבהרתי לו את המשמעות החמורה של מה שעשה, ושזו טעות". בר-לוי גם מגבה לחלוטין את עזורי: "זו הייתה החלטה שקולה ונכונה ואנחנו משבחים אותו על כך. בכלל, עזורי משלב בעבודתו בין הקהלים השונים ונותן מענה לדתיים, חילונים וחרדים ברמת גן".

לגוף הטענה אומר בר-לוי: "אין פה הדרת נשים או כוונה לפגוע. יש פה דאגה לאוכלוסייה מוגדרת ואיכותית ברמת גן, שמבקשת הופעות שמתאימות לה. זה לגמרי הגיוני והומני, וכל השאר הוא דמגוגיה ורצון לרצות מישהו שהוא אלים בכפייה שלו. אם יש ציבור ששירת נשים מפריעה לו, מותר להתחשב, גם זה פלורליזם וזכויות הפרט של הציבור הזה ברמת גן".

לתגובות: Hagitr72@gmail.com