סרט: טעימה מהחיים

ארתורו הוא שף מוכשר ובעקבות התנהגות אלימה הוא נשלח לקיים עבודות שירות לצעירים עם צרכים מיוחדים.

קובי פינקלר , י' בסיון תשע"ט

טעימה מהחיים
טעימה מהחיים
צילום: קולנוע חדש

סיפור הסרט טעימה מהחיים, מבטא שתי עובדות השזורות זו בזו בסרט. טעימה של החיים או מן החיים הלא שגרתיים וטעימה של אוכל של החיים. הכי משובח. זה גם זה משלימים תיאור של טעימה מהחיים.

ארתורו הוא טבח מוכשר אך נמצא כבר הרחק משיאו. יש לו בעיה לשלוט בעצביו והא נוהג לא פעם באגרסיביות יתרה. הוא תקוע בגישה לפיה הוא טוב מדי למסעדה העלובה בה הוא מבשל ואיך זה שהוא לא מבשל במקום יותר נחשב ואופנתי. בעקבות התנהגות אלימה הוא נשלח לקיים עבודות שירות לצעירים עם צרכים מיוחדים. הנסיבות מובילות אותו לפגוש את גווידו, נער עדין עם תסמונת 'אספרגר' עם רצון ללמוד בישול ולהיות טבח.

ארתורו לא סובל את התיק שהופל עליו לשמש כמדריך בקורס בישול לנערים עם אוטיסטים, אך הוא מזהה את תשוקתו יוצאת הדופן של גווידו. בין השניים נרקמת מערכת יחסים מיוחדת המתפתחת לידידות של ממש. מה שמשנה את הגורל של שניהם.

ארתורו מתייחס לגווידו ללא מסננים, הוא דורש ממנו כמו מכל אחד אחר, אפילו שלפעמים עושה שגיאות והדרך שלו לא תמיד נכונה. אולם דווקא הדרישות של ארתורו וההתייחסות לגווידו כמו אל כולם מוציאות מגווידו את המיטב.

לאספרגר של גווידו יש משמעות מטאפורית, לשני הגיבורים יש קושי להזדהות עם האחר ולהבין מוסכמות חברתיות וכללים בלתי כתובים, גם לגווידו וגם לארתורו ה"נוירוטיפיקל" (כך אוטיסטים מכנים אדם בעל יכולת חברתית נורמלית). ארתורו ביקורתי מדי מטבעו ונוטה להסתבך במחלוקות, מה שהביא אותו בסופו של דבר למסגרת של ענישה.

גווידו מנסה להיראות נורמלי ובכל הוא מסתכן בהסתבכות במצבים שאליהם הוא נקלע רק כדי להשיג עבודה.

לשניהם יש גם חזון קולינרי שמקרב ביניהם. על אף שלשניהם אופי ייחודי משלהם שלא תמיד הולך בתלם, במטבח הם יותר נצמדים למסורות ופחות פתוחים לניסויים וחידושים.

הסרט הוא על ידידות לפני שהוא סרט על אוכל. אולם האוכל והבישול עומדים בחזית של כל מה שקורה בין ארתורו לגווידו. האוכל מגלה את החיבורים בין שניהם, שניהם קפדנים ועקשנים מאוד. לעיתים התמונה מתהפכת, וקשה לזהות במסע שלפנינו מיהו החניך ומיהו המלווה.

"טעימה מהחיים" הוא סרט להרגשה טובה ( feel good), זה קודם כל סרט שמתבסס על הדמויות שלא מפחדות לחשוף רגשות ולקבל תחושות חיוביות. כאן באה לידי ביטוי היכולת המופלאה של השחקנים ליצור את התחושה הזו. 92 דקות, איטלקית, כתוביות לעברית.