מנדלבליט נגד השר אוחנה
"החובה לציית לבימ"ש לא נתונה לבחירה"

היועץ המשפטי לממשלה תוקף את דברי שר המשפטים אוחנה בנושא חובת הציות לפסיקות בג"ץ והאפשרות שהפרקליטות "תתפור לו תיק".

ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ט

ח"כ אמיר אוחנה
ח"כ אמיר אוחנה
צילום: חזקי ברוך

היועץ המשפטי לממשלה מגיב היום (חמישי) לדבריו של שר המשפטים אמיר אוחנה בראיון אמש, בנוגע למקרים בהם צריך שלא לציית לפסיקות בית המשפט.

"במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה. זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח וכל רשות שלטונית באשר היא", הבהיר מנדלבליט.

מנדלבליט הגיב גם לדבריו של אוחנה בראיון, לפיהם יתכן שיתפרו לו תיק בעקבות מינויו לשר משפטים, ושלל אותם.

"יש לומר: לנגד עיני רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית – ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה – עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים. החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר. אנשי מערכת אכיפת החוק הם עובדי ציבור מסורים, הפועלים יום וליל כדי לשמור על אזרחי המדינה, ביטחונם, רכושם, וטובתם", קבע.

עם זאת, בסיום הודעתו ציין מנדלבליט, "היועץ המשפטי לממשלה ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים ועם הממשלה, תוך הקפדה על שיח פורה ומכבד".

מוקדם יותר היום תקפה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, את שר המשפטים אמיר אוחנה בנאום שנשאה בהשתלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי משפט במעלה החמישה.

"בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר לכם כי בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים וחסרת-אחריות שלפיה לא את כל פסקי-הדין הניתנים על ידי בית-משפט חייבים לכבד", אמרה חיות.

"במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה", הוסיפה.

מנדלבליט והשופטת חיות הגיבו לראיון שהעניק שר המשפטים אוחנה לחדשות 12, במהלכו נשאל על אמירתו בעבר, לפיה לא כל פסיקה של בית המשפט צריך לקיים.

אוחנה סיפר ״טלי חתואל גרה בגוש קטיף. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. מסתבר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות מספר מבנים, הצבא זיהה את המבנים כסכנה ביטחונית, ובג"צ למרות שאין לו מומחיות החליט למנוע את ההריסה".

כאשר נשאל האם במקרים מסוימים לא חייבים לקיים את החלטות בג"צ, אוחנה השיב: "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים, כן".