נתניהו: החלטות בית המשפט מחייבות את כולם

ראש הממשלה הגיב לסערה שעוררו דברי שר המשפטים אמיר אוחנה, ולפיהם לא כל פסיקה של בית המשפט צריך לקיים.

ניצן קידר , י' בסיון תשע"ט

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון/לע״מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (חמישי) לסערה שעוררו דברי שר המשפטים אמיר אוחנה, ולפיהם לא כל פסיקה של בית המשפט צריך לקיים.

''החלטות בית המשפט מחייבות את כולם", אמר נתניהו.

אמירתו של אוחנה גררה ביקורת חריפה של הפוליטיקאים בשמאל, וגם של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

חיות אמרה כי ''יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים וחסרת-אחריות שלפיה לא את כל פסקי-הדין הניתנים על ידי בית-משפט חייבים לכבד.

"במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה", הוסיפה.

כאמור, השופטת חיות הגיבה לראיון שהעניק שר המשפטים אוחנה לחדשות 12, במהלכו נשאל על אמירתו בעבר, לפיה לא כל פסיקה של בית המשפט צריך לקיים. אוחנה סיפר ״טלי חטואל גרה בגוש קטיף. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. מסתבר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות מספר מבנים, הצבא זיהה את המבנים כסכנה ביטחונית, ובג"צ למרות שאין לו מומחיות החליט למנוע את ההריסה".

כאשר נשאל האם במקרים מסוימים לא חייבים לקיים את החלטות בג"צ, אוחנה השיב: "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים, כן".