ראובן ריבלין: אני מפחד מניסיונות הקיטוב, מהסתה ופלגנות

נשיא המדינה ברך את זוכי פרס 'המורה של המדינה' בטקס שהתקיים בת"א. "תודה על התנחומים הכנים שאני מקבל מכם, על העטיפה. על החיבוק".

אורלי הררי , י' בסיון תשע"ט

ריבלין בטקס "המורה של המדינה''
ריבלין בטקס "המורה של המדינה''
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ברך הערב (חמישי) את זוכי פרס "המורה של המדינה". במהלך האירוע הוענקו תעודות הצטיינות לשישה מורים מרחבי הארץ על פועלם, מסירותם ודרכם הייחודית לחינוך הילדים והנוער.

פרס "המורה של המדינה" מוענק זו השנה ה-11 במטרה להעלות את קרנם של המורים בישראל ולהכיר להם תודה. בכנס השתתפו 15 מורים אשר נבחרו על ידי ועדה ועלו לשלב הגמר, בו נבחרו ששת המורים המצטיינים.

הנשיא פתח בדברי תודה על הביקורים הרבים שקיבל מתלמידים ברחבי הארץ במהלך השבעה על רעייתו נחמה ז"ל: "זוהי עבורי היציאה הראשונה אל אירוע ציבורי רחב שכזה לאחר ימי האבל, ואני נרגש להגיע דווקא אל האירוע הזה. טקס שמעלה על נס את המחנכים של ילדינו, את מעצבי דור העתיד של כולנו.

''בין אלפי המנחמים שפקדו את בית הנשיא בימי השבעה, ריגשו אותנו במיוחד התלמידים. כיתות-כיתות, לבושות בחולצה אחידה, פן חלילה ייעלם אחד התלמידים בין הקהל הרחב, ובראש הקבוצה, המורה. יש שיעורים שלומדים מחוץ לכיתה, ללא לוח וגיר. כאלה הם לעיתים שיעורים בנדיבות, בחמלה, בשותפות. כאלה הם השיעורים שלימדו אותי תלמידי ומורי ישראל, גם במהלך השבעה, ועל כך - תודתי. מעומק הלב. על התנחומים הכנים שאני מקבל מכם, על העטיפה. על החיבוק. אני ומשפחתי - עדיין בשלב הראשון, הקשה, של האובדן - וגלי האהבה שזורמים מכם אלינו, מחזקים אותנו מאוד''.

הנשיא הוסיף ''יקירי המורים, חינוך משתנה לפי רוח הזמן. ובשנה זו אני רוצה לקרוא לכם וליתר מורי ישראל, ללמד שיעור אחד נוסף. שיעור בשותפות. החברה שלנו התברכה בהטרוגניות ובמגוון של שבטים. יש מורים ערבים, ויש מורים חרדים, יש מורים דתיים ויש מורים חילוניים, מורים בפריפריה ובעיר, בצפון ובדרום. כל אחד מביא עמו את הרוח שלו, רוח של לימוד וגדילה, צמיחה ויצירה, רוח של חינוך וחניכה.

''בואו ניצור את האפשרות, שבה שבטים שונים, ילמדו יחד. לא כל הזמן, מידי פעם. אתם המורות והמורים, תלמדו אותם, שריבוי ושוני הם חוזק ולא חולשה. אתם יכולים להנחיל להם את מורשת האחדות, הכבוד לאדם, חירות המחשבה ומגוון הזהויות. אתם יכולים ללמד אותם שדרך ארץ קדמה לכל תורה באשר היא, ושכולנו נבראנו בצלם", הוסיף ריבלין.

על רקע מערכת הבחירות הקרבה התייחס הנשיא לשיח הציבורי ואמר: "לצערי, לפנינו מערכת בחירות נוספת. אני חושש מאוד מפני השיח השולט היום במרחב הפוליטי. אני מפחד מניסיונות הקיטוב, מהסתה, פלגנות. למדו אותם כיצד לחבר, ולא להפריד. למדו אותם שבתוך האגרוף מסתתרת יד פתוחה ואצבעות המושטות לעבר האחר".