יתרונותיה של החקלאות האורגנית

שמירה על הטבע ועל האדמה, ויטמינים נוספים, והכי חשוב - ללא כימיקלים. כל מה שחשוב לדעת על חקלאות אורגנית.

תגיות: חקלאות
תוכן שיווקי , ט"ו בסיון תשע"ט

חקלאות
חקלאות
צילום: ISTOCK

חקלאות אורגנית מהווה מערכת יצור של מוצרי צריכה חקלאיים, אשר תומכת בבריאות המערכת האקולוגית, בני האדם והקרקע.

בניגוד לחקלאות הרגילה אשר המגמה המרכזית בה היא למקסם את התוצרת החקלאית ובד בבד למזער את ההוצאות על חקלאות זו, הרי שמגמתו של תהליך הייצור במסגרת החקלאות האורגנית הוא לשלב בין ערכי בריאות, איכות הסביבה והטוב ביותר עבור כל אדם.

כיום כבר לא מעט אנשים יודעים שתוצרת אורגנית היא בריאה יותר מתוצרת רגילה. התוצרת האורגנית מכילה ויטמינים, נוגדי חמצון ובעיקר, לא מכילה בה חומרי הדברה או כל כימיקל אחר.

יתרונותיה של החקלאות האורגנית

מי שעדיין לא עבר לחקלאות אורגנית, מוצא את עצמו תוהה האם באמת יש ערך לחקלאות האורגנית והאם אכן כדאי לבחור בה על פני החקלאות המוכרת והרגילה. כמו כן, לא מעט אנשים תוהים האם ההקפדה על איכות התוצר, מאפשרת לעמוד בדרישה הכמותית של תוצרת חקלאית כיום. על מנת לקבל את התשובות הללו, יש צורך לערוך הכרות קרובה יותר עם החקלאות האורגנית ועם יתרונותיה. אז מהם היתרונות של החקלאות האורגנית?

החקלאות הרגילה משתמשת בדשנים סינתטיים על מנת לספק כמות משמעותית של תוצרת חקלאית לכל דורש. החקלאות האורגנית מתנגדת באופן נחרץ לשימוש בחומרי דישון סינתטיים בשל העובדה שמדובר על דשנים שגומרים לבעיות סביבתיות כגון: זיהום של מקורות מי תהום ועוד.

בחקלאות האורגנית לעומת החקלאות הרגילה משתמשים בדשן אורגני לצורך דישון הקרקע. הדשנים האורגניים מגיעים ברובם מפסולת אורגנית של תעשיות הבשר, החלב, העופות ועוד. דשן אורגני ידידותי יותר לסביבה ולכן חקלאות אורגנית היא טובה יותר לאיכות הסביבה.

בחקלאות רגילה משתמשים בחומרי הדברה לריסוס בתהליך גידול התוצרת החקלאית, על מנת שהיא תוגן מפני חרקים ומזיקים שונים. אולם, חומרי הדברה הם חומרים מזיקים מאוד הן לבעלי חיים והן לבני אדם ולכן, תוצרת חקלאית רגילה תדרוש הקפדה משמעותית יותר על שטיפה יסודית של התוצרת החקלאית במים וסבון על ידי הצרכן. בחקלאות האורגנית לא מתבצע שימוש בחומרי הדברה ולכן התוצרת החקלאית הינה בריאה יותר ודורשת פחות הקפדה על ניקיון יסודי והרמטי.

חקלאות אורגנית מספקת כיום כמעט את אותה התוצרת החקלאית אשר מספקת החקלאות הרגילה ולכן, לכל אלה אשר תוהים אם ניתן לשמור על איכות ובריאות של תוצרת אורגנית במסגרת תהליך גידול אורגני ובד בבד, לספק את כמות התוצרת החקלאית הנדרשת כיום, התשובה לכך היא: בהחלט. אין ספק שהאפשרות להעניק תפוקה אורגנית משמעותית מהווה הוכחה לכלל החקלאים והצרכנים ששווה וכדאי לבחור בתוצרת האורגנית על פני התוצרת החקלאית הרגילה.

דישון אורגני- במה מדובר

אחד מהיתרונות הבולטים ביותר כאמור בחקלאות האורגנית כרוך בכך שהדשן אשר משתמשים בו בתהליך הדישון האורגני איננו דשן כימי רגיל, אלא דשן אורגני. דשן אורגני הוא זבל אשר ניתן להפיק מצמחים, עופות או חיות. מלבד זאת, ניתן לבחור בזבל אורגני איכותי יותר הקרוי: הומס תולעים.

השימוש בזבל אורגני שומר על איכות הסביבה, איננו פוגע בבעלי חיים או בבני אדם המצויים בסביבת התוצרת החקלאית, מזין את הצמח במינרליים וויטמינים ומספק תוצרת חקלאית בריאה יותר ואיכותית יותר בסופו של תהליך.

אם עדיין לא החלטתם אם עדיף לכם לעבור מהתוצרת החקלאית הרגילה שאתם רוכשים בכל סופר לתוצרת חקלאית אורגנית, המאמר הבא מספק לכם את התשובה הטובה ביותר לצורך הכרעה בהתלבטות שלכם.

ניתן להשיג כיום תוצרת חקלאית אורגנית במחלקות מיוחדות בכל סופר רגיל המציעות תוצרת מעין זו או בחנויות למוצרים טבעיים המציעות בין היתר תוצרת אורגנית לרכישה.