ח"כ סמוטריץ': עת להיאבק ועת ללכת קדימה

אני נכנס למשרד ולקבינט המדיני ביטחוני בתחושת אחריות גדולה ובכובד ראש. לנגד עיני תעמוד טובתם של אזרחי ישראל כולם.

בצלאל סמוטריץ' , י"ד בסיון תשע"ט

"מחפשים לעשות קמפיין על הראש שלי". סמוטריץ'
"מחפשים לעשות קמפיין על הראש שלי". סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחודשים האחרונים עמדנו על זכותנו להחזיק בתיקי המשפטים והחינוך. זו היתה דרישה צודקת ונכונה. סביר להניח שלו המו"מ הקואליציוני היה מבשיל לכדי הקמת ממשלה והיו לנו מנופים פוליטיים כלשון מאזניים היינו מצליחים בכך, אולם המציאות כרגע כידוע שונה.

ראש הממשלה החליט למנות לתפקיד שר המשפטים את ח"כ אמיר אוחנה. אמיר הוא איש מוכשר וחבר טוב, הוא מחזיק בהשקפה המשפטית-דמוקרטית הנכונה, ואני כמובן מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו בחודשים הקרובים.

משנסגרה בפנינו הדלת עמדה בפנינו הברירה בין לדפוק את הראש בדלת הסגורה לבין האפשרות לגלות את הפרגמטיות הנדרשת במערכת הפוליטית ולנסות להתייצב בעמדות השפעה אחרות שיאפשרו לנו לעשות טוב למדינת ישראל עד כמה שניתן כדי למקסם את הישגי הציונות הדתית, גם תוך כדי תקופת בחירות.

בעצה אחת עם הרב רפי, ולא בלי לבטים, החלטתנו להתקדם הלאה, לפחות בשלב הנוכחי.

החשיבות של כניסה לממשלה ולקבינט כעת, למרות שמדובר בתקופה קצרה של ממשלת מעבר, שבה יכולת הביצוע של השרים במשרדיהם מועטה, היא בהצהרת הכוונות על השותפות בהמשך הדרך. יש כאן ממשלה שאלמלא חוסר האחריות של ליברמן היתה מוקמת. יש כאן גוש ימין שהולך יחד לבחירות ומצהיר על כוונתו ללכת ביחד גם ביום שאחרי. הליכוד, איחוד מפלגות הימין והמפלגות החרדיות. ממשלה יהודית לאומית שבעזרת השם תקום כאן אחרי הבחירות, ובה הציונות הדתית בעמדות מפתח ערכיות וביצועיות.

ראש הממשלה הציע לנו את תיקי החינוך והתחבורה, וכן חברות בקבינט המדיני ביטחוני. ישיבה סביב שולחן הממשלה והקבינט הם כלים חשובים ביכולת ההשפעה וההנהגה, וראוי שהציונות הדתית תהיה שם גם בתקופת הדמדומים הזו. אמנם, כאמור, אנחנו בממשלת טרום בחירות וסביר להניח שלא אצליח להטביע חותם משמעותי בתקופת זמן קצרה של ממשלת מעבר, אבל יש בהחלט מה לעשות ולהועיל גם בסיטואציה הזו, בכל אחד מהתפקידים הללו.

מראשית הדרך המשותפת והמשלימה של הרב רפי ושלי, מה שהוביל אותנו היה חשיבותה של האחדות והערך של מיקסום ההישגים שלנו לטובת הציבור בהתאם ליתרון היחסי של כל אחד מאיתנו, כוחותיו ויכולותיו. בהינתן שהרב רפי הוא איש חינוך שראשו ורובו נטוע בשדה זה רבות בשנים, בהינתן שהוא חפץ בתפקיד הזה מראשית הדרך, ושאני מגיע מהתחום הביצועי יותר, החלטנו יחדיו כי הרב רפי ימונה לשר החינוך ואנוכי אחזיק בתיק התחבורה. אני אכהן כחבר בקבינט והרב רפי כמשקיף. אחדות המחנה חשובה יותר מכל תפקיד, והעבודה המשותפת, החברית והעניינית של הרב רפי ושלי מוכיחה שכשיש רצון טוב, גיבוי הדדי ונכונות לויתורים הדדיים זה עובד מצוין.

על תיק התחבורה אין צורך להכביר במילים. אני נכנס לנעליו הגדולות של השר ישראל כץ, שעשה שם עבודה נפלאה בעשור האחרון, ומקבל לידי את התיק הכלכלי השני בחשיבותו אחרי משרד האוצר.

אלמד את המשרד ואראה במה ניתן להשפיע בתקופת זמן קצרה. בדבר אחד אני הולך בעזרת השם ובלי נדר להתעסק באופן וודאי - צמצום ההרוגים בתאונות דרכים מקרב הצעירים בחודשי הקיץ והחופש. בעניין הזה גם אם אצליח להציל נפש אחד קניתי את עולמי בהצלת עולם ומלואו. חודשי הקיץ מביאים איתם עליה במספר ההרוגים בתאונות מקרב בני הנוער ובהסברה ומודעות נכונה ניתן לצמצם את התופעה המחרידה הזו. אם רק בשביל למנוע הרוג אחד אכנס למשרד - דיינו.

משבי הרוח המרעננים שנשמעים במסדרונות הממשל בארה"ב באשר להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון מעודדים ומחייבים עבודת מטה של כלל משרדי הממשלה והיערכותם להשלכות המעשיות של הריבונות. גם את התהליך הזה אשתדל להתניע כבר בחודשים הקרובים.

בקבינט נשמיע קול ברור שחוזר לשיח של ניצחון והשמדת כוחות האויב, נדרוש הכרעה מול חמאס והשבת השקט והביטחון לתושבי הדרום.

אני נכנס למשרד ולקבינט המדיני ביטחוני בתחושת אחריות גדולה ובכובד ראש, כשליח ומשרת של כל הציבור. לנגד עיני תעמוד טובתם של אזרחי ישראל כולם – מכל הארץ, מכל הדעות, מכל המגזרים. אני מתכוון להיות פה וכתובת לכולם, ובעזרת השם כך יהיה.

בכניסה לממשלה עוברים מעמדת צופה מן הצד, על הפריווילגיות שיש לפוזיציה הזו, אל עמדה של לקיחת אחריות ושותפות בהנהגת המדינה. האחריות המיניסטריאלית המשותפת טומנת בחובה אחריות גם לדברים שלא מסכימים איתם עד הסוף ומן הסתם אצטרך לבלוע צפרדעים וללמוד לאזן בין האחריות הזו להמשך נשיאת האמת שלי וקידומה, להלכה ולמעשה.

התקווה לקבל לידינו את תיק המשפטים לא נגוזה, ואולם לשם כך נידרש לעבוד קשה ולנצח בבחירות הקרובות.

השבועות האחרונים חידדו את הצורך במפלגה ציונית דתית גדולה וחזקה שתעניק לציונות הדתית את הכח לעמוד על מה שמגיע לה בדין. לעמוד ולקבל.

בחודשים הקרובים נצטרך לעבוד קשה ולאזן נכון בין האחריות שמוטלת מעכשיו על כתפינו במשרדים וסביב שולחן הממשלה והקבינט לבין היערכות מיטבית לבחירות.

תודה לריבונו של עולם. תודה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממשלת ישראל על האמון. תודה לאשתי ולמשפחתי היקרה על הנשיאה המשותפת בעול - שיהיה מן הסתם גדול יותר מכאן ולהבא.

כולי תקווה ותפילה שאזכה לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל על פי ערכי הציונות הדתית בהצלחה.