תוכנית הרכבל לכותל תפגע בכהנים?

"הכהנים רוצים להגיע לכותל המערבי לא פחות מכלל הציבור, ואנו לא יכולים להדיר אותם", הסביר ח"כ מקלב למנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים

מיכל לוי , י"ז בסיון תשע"ט

רכבל לכותל. הדמיה
רכבל לכותל. הדמיה
צילום: הרל"י

חבר הכנסת אורי מקלב נועד עם מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי במטרה למנוע פגיעה בכהנים במסגרת התוכנית להקמת רכבל לכותל המערבי.

לדברי מקלב, פרוייקט הרכבל המיועד לכותל עובר מעל קברי קראים והדבר עשוי למנוע מכהנים לנסוע בו.

כזכור, הות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) אישרה להעביר את תכנית הרכבל לכותל המערבי לאישורה של הממשלה, במטרה לאפשר ל-3,000 נוסעים בשעה לעשות את דרכם בתוך ארבע וחצי דקות לכל כיוון.

לאחרונה התברר כי קיים חשש לטומאת כהנים בדרך, כיוון שבית קברות קראי שוכן תחת התוואי המוצע.

ח"כ מקלב פנה אל הרל"י ולגופי התכנון הנוספים העוסקים בתוואי הרכבל, וזאת – במטרה למצוא פתרונות של קירוי או שינוי התוואי המוצע על מנת לאפשר לכהנים לעשות שימוש ונוע בנוחות אל הכותל המערבי – ללא חשש הלכתי.

לאחרונה אישרה הות"ל הסדר לפיו לעת עתה כי אכן יתבצע קירוי לתועלת הכהנים, וזאת בכפוף לאישור הרבנות הראשית ולהבדיל של בית הדין הקראי.

הפיתרון המוצע הוא ביצוע קירוי מעל לקברים. בפגישה ביקש מקלב מהרשות להגיע להבנות מול נציגי הקראים ולהבטיח את ביצוע הקירוי לטובת הכהנים.

"האמירה הזו כפי שהשתקפה מהדיונים בוועדה לפיה התוכנית תיתן לא לכלל הציבור אינה מתקבלת. הכהנים רוצים להגיע לכותל המערבי לא פחות מכלל הציבור, אנחנו לא יכולים להדיר את הכוהנים מהשימוש ברכבל שיביא פתרון לבעיית הנגישות למקום, אנו נאבק על זה בכל הדרכים וצריך להוביל להסכמה או להחלטה אחרת בעניין", אמר מקלב.