צבי יחזקאלי: הכדור בידיים של טראמפ

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אישר תקיפה על יעדים איראנים, אבל ברגע האחרון חזר בו מחשש לפגיעה באזרחים. "טעות חמורה".

103FM , י"ח בסיון תשע"ט

טראמפ
טראמפ
Reuters

המטוסים היו באוויר, ספינות המלחמה כבר הגיעו לעמדות התקיפה - אבל טראמפ התחרט וביטל את ההוראה לתקוף באיראן מחשש לפגיעה באזרחים בלתי מעורבים.

הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי טען: "טראמפ עשה טעות. איראן מבינה שארה"ב עדיין לא רוצה מלחמה. מה גם, ארה"ב פוחדת מעימות באיראן".

לדבריו, ישראל לא תוכל להתחמק ותיאלץ להיגרר לעימות: "אנחנו חלק מהמשחק, כך שהאיראנים ייצרו פרובוקציה בגבול. אנחנו נציגות אמריקנית באזור שאפשר לפגוע בה".

"טראמפ עשה טעות. האיראנים מתחו את החבל לאט לאט, חמש מתקפות בחודש, וטראמפ הבליג עליהן. טראמפ הודיע שהוא מתכוון להגיב צבאית אך לבסוף לא פעל. מה האיראנים מבינים מכך? טראמפ לא רוצה מלחמה ויש עוד מרחב למתוח את החבל. תורת המשחקים אומרת שהחזק (ארה"ב) יכול בכל שלב לאיים על החלש (איראן). יש גם נוסחה הפוכה. יש את עוצמתם של החלשים וחולשתם של החזקים. איראן יכולה כעת לבצע מתקפות קטנות שמרגיזות את ארה"ב שתטען מנגד שזו לא סיבה להיכנס למלחמה. זה דומה למצב בעזה. זו עוצמתם של החלשים מול גוף גדול. במזרח התיכון לא משנה מה אתה עושה אלא איך אתה עושה. ההפסד של טראמפ הוא טכני ויגרור עוד ועוד התגרויות של האיראניים".

השאלה היא עד כמה ארה"ב תוכל להבליג.
"הכדור בידיים של טראמפ. הוא זה שיחליט. העובדה שההחלטה בידיו היא כבר מראה על נקודת חולשה. האיראנים גררו אותו לפינה".

הליכה על הסף יכולה לצאת משליטה. הם יכולים למצוא את עצמם מול מתקפה אמריקאית מאסיבית.
"הם מעריכים שהם לא יגיעו למצב של הפלת השלטון אלא שתהיה להם נקודה לצעוק שהם מסכנים. הם סומכים על האחריות של היריב, כפי שעשה לנו חיזבאללה ב-2006. יש כאן הליכה על הסף שהיא מאוד מלחיצה אך עדיין טראמפ רוצה לשבת איתם למשא ומתן".

בירושלים מעריכים שהאיראנים עלולים לגרור גם אותנו לעימות.
"אנחנו נתפסים כנציגות אמריקאית במזרח התיכון שאפשר לפגוע בה ושארה"ב לא תמהר להתערב. לאיראנים יש חשבון איתנו אחרי כל המתקפות שלנו בסוריה ולכן יש כוננות בישראל".

להערכתך האיראנים יתקפו את ישראל?
"לדעתי האיראנים יצרו פרובוקציה בדמות ירי בגבול הצפוני, בין אם בגבול סוריה או לבנון כדי לשלוח מסר לארה"ב שהם מותחים את החבל".

אז מחכים לנו ימים לא שקטים.
"בעיקר בגלל ההתנהלות האמריקאית הלא החלטית. המתיחות שאנו מצפים לה תהיה בגלל החולשה האמריקאית".

עד כמה הלחץ הכלכלי שמופעל על איראן הוא גורם בהחלטה האיראנית להתגרות?
"זו ההליכה על הסף. באיראן חלקים גדולים במשק כבר לא מתפקדים. האינפלציה עולה והשלטון מחזיק את העם בגרון. זה כבר קרה לאיראן ב-2015 אך אז הם קיבלו בונוס בהסכם שנחתם עם המעצמות. הם חושבים שזה יקרה להם שוב עם טראמפ. עד אז הם נחנקים וחונקים את אנשיהם".