מה אומר סמוטריץ' לאביו ברגעים קשים?

אביו של שר התחבורה הטרי בצלאל סמוטריץ' מספר על המנוע האידאולוגי שבוער בבנו ועל מה שנותן לו כוחות ברגעי משבר.

חזקי ברוך , כ' בסיון תשע"ט

השר החדש עם הוריו ביום כניסתו לתפקיד
השר החדש עם הוריו ביום כניסתו לתפקיד
צילום: ששון תירם

עם כניסת בנו, בצלאל, לכהונת שר התחבורה, שוחחנו עם אביו, הרב חיים ירוחם סמוטריץ', על התחושות ביום המרגש וגם על ילדותו של מי שנחשב למטאור הפוליטי הבולט של הימין בישראל.

"כשבצלאל היה קטן קראתי לו 'קטן גדול'. כזה הוא היה. כישרון זה דבר נפלא אבל מסירות ותחושת שליחות ועבודה אינסופית מתוך תחושת שליחות זה הדבר. ככה חינכנו והכול לשם שמים. ככל שההתכווננות תהיה יותר לשם שמים כך תהיה יותר סיעתא דישמיא, כך עם ישראל יתקדם וזו כל מגמתנו".

הרב סמוטריץ' מאחל לבנו שכמאמר חז"ל 'יהיה שם שמים מתאהב על ידך', "ומתוך כך יצליח בשליחותו ועם ישראל ומדינת ישראל יתברכו בו". האב מספר על המפגשים השבועיים בהם הוא לומד עם בנו מספר שעות בתלמוד וסוגיות בציבוריות שהם גופי תורה.

"מאז שבצלאל נבחר אמרתי שאני רב הוגה וחושב אבל לא מקצוען בפוליטיקה. פוליטיקה היא מקצוע ואותו אני משאיר לבצלאל אבל הגות, מחשבה ותפיסות של ציבוריות אנחנו מדסקסים הרבה אב אני לא נכנס לדקויות כי בשביל זה צריך את הידע הפוליטי ואני לא כזה", אומר הרב סמוטריץ' כשהוא נשאל על רמת המעורבות האישית שלו בתכניותיו הפוליטיות של הבן.

האם הצעד המשמעותי מרמת חבר כנסת לשר וחבר קבינט בממשלה מלמד על דרך המובילה עד כדי ראשות ממשלה? הרב סמוטריץ' משוכנע שאם ישאלו את בנו את השאלה הזו התשובה תהיה 'שמבחינתו מה שהקב"ה נותן'. מקום שצריך אותו - שם הוא יהיה.

על הנאום שנשא בנו בישיבת 'מרכז הרב' ועורר פולמוס ציבורי סביב מונחי מדינת ההלכה, אומר הרב סמוטריץ': "אנחנו צריכים להכיר בכך שהגענו לכאן בזכות המורשת של העם הגדול שלנו לדורותיו. כל העמים יעמדו לידינו לאור התנ"ך שלנו ולאור כל המושגים שהנחלנו לעולם. אז שאנחנו נתבייש במערכת המושגים שלנו. צריכות להיות התאמות, אבל שהעם היהודי יתבייש בהיותו עם יהודי, עם של הקב"ה, עם של תורה? הרי בכוח מה הגענו לכאן? מה הייתה המוטיבציה של כל הדורות?".

בדבריו מעיר הרב סמוטריץ' כי אינו מוצא כלל צורך לציין שהסברת הדברים תיעשה בסבר פנים יפות שכן "אין הווא אמינא אחרת", הוא מדגיש ועם זאת מחדד: "גדלנו במשנת הרב קוק שיודעת היטב מהי מדינה ומהי מדינת העם היהודי, כיצד מתבוננים עליה וכיצד מתקדמים, בעזרת ה' שרק קידוש ה' יהיה על המפעל הגדול הזה והתורה היא המקור שלנו. אין לנו שום מקור אחר, לא ביסודות החינוכיים ולא במוטיבציות החינוכיות ולא בהתכווננות".

בדבריו מביע הרב סמוטריץ' הערכה לדבריו של בצלאל באחד הראיונות של הימים האחרונים כשקבע כי הוא עובד אצל הקב"ה ולא אצל אף אחד אחר. אלו הדברים, מספר האב, שאמר לו בצלאל גם בעבר ברגעי משבר. "זו לא הפעם הראשונה שהוא אומר לי את זה. הוא אומר לי את זה בעיתות משבר. כשכמעט קשה הא אומר לי 'אבא, יש דבר אחד, אני מסתכל לשמים ואומר 'אני עובד אצלך', אחרת לא הייתי עובר את כל הקש שיש בעבודה הזו".

את דבריו חותם הרב סמוטריץ' בתמיכה נלהבת ברעיון אחדות מחנה הימין לקראת הבחירות הבאות. "מאוד ברור לי שצריך את האחדות. כך התרגלנו. אבל ברור לי שתורה צריכה להיות. אי אפשר שהאמונה שלנו לא היא שתעמוד בראש ושלא תשתרך מאחור. האמונה שלנו בצדקת הדרך וכוח החינוך שלנו בתורה הם שעומדים בראש לא כקישוט. גדלנו על כך שהציונות הדתית היא אידאה חובקת כל שיוצאת מתורה והמושגים צריכים להיות בהירים".