מאיר המאירי ז"ל: אבן מאבני צפת

חוקר ארץ ישראל יעקב שנקמן סופד בערוץ 7 לאחת הדמויות שהיו לחלק מנופה של העיר צפת.

ניצן קידר , כ' בסיון תשע"ט

מאיר המאירי ז"ל
מאיר המאירי ז"ל
צילום: יעקב שנקמן

מאיר המאירי ז"ל, מוותיקי העיר צפת ומהדמויות המוכרות והבולטות בה המאה האחרונה, נפטר בשבת האחרונה לאחר שסבל ממחלה קשה.

יעקב שנקמן, חוקר ארץ ישראל וידידו של המאירי, מספר לערוץ 7: "הוא ממשפחה שנמצאת דורות רבים בצפת, משפחת ארזוני, שאחר כך שינתה את שמה למזרחי ואז להמאירי - על שמו של ראש המשפחה. משפחתו ספגה אבדות קשות בפרעות תרפ"ט וגם ראשון הנופלים בתש"ח בעיר היה בן משפחתו".

"המאירי היה ידוע בעיקר בזכות המחלבה שלו - מחלבת המאירי - שמעבר לגבינות המיוחדות היה שם מן מוזיאון שהוא הקים והנציח בו הרבה מהדמויות של צפת. המון מבקרים לאורך השנים זכו לשמוע הרצאות שלו על העיר. הוא היה אחראי על בית הכנסת אבריטש, שנקרא על שם הגאון רבי דב אבריטש זצ"ל שאת קברו חשף בעצמו. הוא היה מעורב כמעט בכל פעילות הנצחה בעיר והנחלת מורשתה", מספר שנקמן לערוץ 7.

המאירי ז"ל היה רגיש מאוד לשימור סיפורה של העיר. "כל פגיעה באתרים ההיסטוריים בעיר מאוד כאבה לו באופן אישי. הוא הקים את עמותת ותיקי צפת ועמד בראשה במשך עשרות שנים. גולת הכותרת של הפעילות שלו היתה 'יום צפת' - א' באייר - שמונצח כבר שנים כיום שחרורה של העיר צפת. הוא היה הרוח החיה מאחורי העניין הזה, דאג שיהיו אנשים שיסבירו ביום הזה בעמדות השונות של הלחימה את כל הליך שחרור העיר.

''הוא היה תמיד מעלה על נס את האחדות הייחודית של צפת - שבה המחתרות שיתפו פעולה - ההגנה, הפלמ"ח והאצ"ל. הוא היה דמות מאוד מוכרת ויחסר מאוד בעיר. שריד אחרון מבין אחיו שכבר הלכו לעולמם".

לדבריו, ההנצחה הנכונה לפועלו, היא שימור המורשת. "לספר שהוא כתב הוא קרא: 'אבן מאבני צפת' ואין דבר שמאפיין אותו יותר. אני בטוח שהוא יונצח בצורה הכי משמעותית. ברור שייקרא רחוב על שמו ויהיו מוסדות בעיר לזכרו. אבל יש דבר אחד שבו צריכים להנציח אותו ביתר שאת: שימור כל המקומות העתיקים בצפת. קשה לעתים לשמר את כל המקומות שהוא התעקש עליהם וצריך למצוא פשרה כדי שהמורשת שלו תישאר".