יו"ש: תעלומת כלי הרכב הנעלמים

בזה אחר זה הגיעו למערכת ערוץ 7 טענות על כלי רכב ישנים שנעלמו לבעליהם בישובי יו"ש ללא כל רמז. התחקינו אחר התופעה - והופתענו.

שמעון כהן , כ' בסיון תשע"ט

לאן נעלמו כלי הרכב
לאן נעלמו כלי הרכב
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

א', תושב ישוב באזור בנימין, סיפר על רכבו הישן שהורד מהכביש על ידי המשטרה לפני מספר ימים ויועד לגריטה. א' גרר את רכבו והחל ליצור קשר טלפוני עם סוחרים רלוונטיים על מנת למכור את חלקי הרכב, ואולם כעבור ימים אחדים גילה שהרכב איננו.

א' פנה למשטרה והודיע על גניבת הרכב אך הופתע כשנאמר לו שעל פי פרטי הרכב הוא לא נגנב. "אנחנו לקחנו אותו", כך התבשר על ידי השוטר שמעבר לקו. א' ניסה להבין על רקע מה נלקח הרכב ומדוע לא קיבל דיווח על כוונת המשטרה לקחת את הרכב הישן, שכאמור עוד ניתן למכור את חלקיו והתשובה שקיבל הפתיעה אותו אף יותר:

"מדובר ברכב שהורד מהכביש ורכב שירד מהכביש הוא הפקר. אנחנו לא חייבים ליידע אותך לפני שאנחנו לוקחים אותו", היתה תשובת השוטר. א' לא ויתר ושאל אם המשמעות היא שהוא יכול לגנוב כלי רכב שירדו מהכביש כי הם הפקר... תשובת השוטר הייתה מגומגמת אך ברור היה ממנה שהפריבילגיה לאסוף כלי רכב שהורדו מהכביש מבלי ליידע את בעל הרכב נתונה למשטרה בלבד.

פנינו לדוברות המשטרה על מנת להבין את הנוהל והסיבות לו, ובעיקר מדוע לא הודיעו ל-א' על הכוונה לקחת את הרכב, אך במקביל לבירור בדוברות המשטרה החלו להגיע למערכת ערוץ 7 עוד ועוד דיווחים על כלי רכב שזכו לגורל דומה. שני נערים, גם הם מישוב בבנימין דיווחו על כלי רכב ישנים שנלקחו להם על ידי המשטרה ללא כל הודעה מוקדמת.

חלפו חוד כמה ימים ובאחת הקבוצות הפנימיות של תושבי אחד הישובים הופיעה אזהרתו של מ', תושב שגם לו נלקחו שני כלי רכב ומבקש להזהיר את חבריו לישוב: "היום המשטרה "גנבה" לי שני רכבים ביישוב. ללא הודעה מוקדמת, ללא פתק על הרכב, ללא טלפון מקדים. הגיע גרר העמיס ונסע. זה הנוהל, רכב ללא טסט או מורד מהכביש דינו להילקח. לכל בעלי הרכבים הדומים לזה, כדאי לכם לשים לב לרכבכם. להכניס לחצר, למכור, וכו' וכד'. אנא הפיצו ברחבי היישוב כדי למנוע עוגמת נפש מתושבים נוספים. כאדם שומר חוק הייתי מצפה מהמשטרה לנהוג בכבוד בתושבים וליידע מראש ולא לנהוג בכוחניות", כתב מ' לחבריו.

שמענו את סיפורו של מ' שתיאר כיצד גילה על רכב גרר את שני הרכבים הישנים שלו, שאותם השאיר על גבעה בתחום הישוב אך הרחק משכונת מגורים, כך שלטעמו לא היה בהם כל סיכון. "קניתי אותם במחיר שמאות לאחר שהם הוגדרו כשרידי רכב ונאמר לי בבירור שהם שייכים לי לטובת חלפים ועכשיו הם נלקחו ממני", הוא מספר ומתאר כיצד ניסה למנוע מהגרר לצאת מהישוב. למקום הגיע השוטר המקומי שהבהיר לו כי זהו החוק וכלי הרכב יילקחו ממנו. הניסיונות להסביר לשוטר שמדובר בכלי רכב שנרכשו ושייכים לו לא הועילו והגרר יצא מהישוב כששני כלי הרכב על גבו.

"זה פשוט עוול. אני לא מבין למה לא ליידע אותי מראש. טלפון אחד פשוט שבו היו אומרים לי שיש בעיה כלשהי בכלי הרכב, שהם מסוכנים או כל טענה אחרת והייתי מנסה למכור אותם, אבל עכשיו נגרם לי נזק גדול מאוד. כדי להחזיר לי אותם אצטרך לשלם על גרר מאזור יריחו ועד לישוב שלנו", אומר מ' ומספר כי הטענה של השוטר הייתה שכלי הרכב עלולים לסכן ילדים שעלולים להינעל בתוכם. "אני לא מבין את הטיעון הזה. מה ההבדל בין הרכב הזה שלי שנמצא ליד שער הכרם המרוחקת לבין כל רכב אחר שנמצא ליד בית של מישהו אחר, שגם בו ילדים יכולים להינעל".

מ' לא מסתפק בסיפורו שלו ומפנה אותנו לחבר לעבודה, תושב ישוב אחר, שגם לו נלקחו שני כלי רכב ישנים ללא התראה וללא הודעה מראש. המשותף לסיפורים הללו ולאחרים שהתנקזו אלינו בימים האחרונים הוא העובדה שמדובר בכלי רכב ישנים בישובי יהודה ושומרון ונלקחו על ידי המשטרה ללא הודעה מוקדמת.

יצוין כי בעקבות מספר מקרים דומים ברשות מקומית מסוימת פנה ראש הרשות למפקד המשטרה האזורי וביקש הסבר אך גם הוא לא קיבל תשובה מניחה את הדעת מעבר ל"זה הנוהל וכך אנחנו נוהגים".

בתום בירור במשטרה נמסר על ידי דוברות משטרת ישראל כי אכן זהו הנוהל, אך מסתבר שנוהל זה קיים אך ורק ביהודה ושומרון: "על פי הצו בדבר העברת טובין ( יהודה והשומרון) ( מס' 1252) התשמ"ח ותקנות בדבר העברת טובין ( החזקת רכבים פסולים) קיים איסור להחזיק ברחבי איו"ש כלי רכב שהורדו מן הכביש לצורך פירוק. על פי הסמכות הקבועה בצו, הרכב המדובר נתפס על ידי המשטרה ובמקום הושארה למחזיק הרכב הודעה כי הרכב נתפס וכי הוא רשאי להגיש תוך 21 יום השגה בכתב על תפיסת הרכב. במידה ותוגש השגה היא תטופל על ידי הגורמים המוסמכים שיחליטו כיצד לנהוג ברכב".

תהינו בשאלה נוספת מה הסיבה לנוהל המיוחד שהוא מופעל דווקא ביהודה ושומרון. לפי שעה לא התקבל הסבר מדוברות המשטרה. כמו כן, בעלי כלי הרכב עימם שוחחנו מתעקשים כי בניגוד לאמור בתגובת המשטרה לא קיבלו כל הודעה עבורם על כך שהרכב נתפס ונלקח. עוד עלתה השאלה, אם הרכב נלקח היכן בדיוק הושארה ההודעה? על מה בדיוק הוצמדה ההודעה אם הרכב נלקח? ולמה לא הודיעה המשטרה לבעלי הרכב על כוונותיה.

כך או כך, נותרה אזהרתו של מ' לחבריו בישוב ואולי גם בישובים אחרים: "כדאי לכם לשים לב לרכבכם. להכניס לחצר, למכור, וכו' וכד'. אנא הפיצו ברחבי היישוב כדי למנוע עוגמת נפש מתושבים נוספים".