מפלה לארדואן

נשיא טורקיה איבד את השליטה באיסטנבול למתמודד איממוגלו שניצח בבחירות החוזרות לראשות העיר החשובה במדינה.

אורלי הררי , כ"א בסיון תשע"ט

טורקיה
טורקיה
צילום: עיסאם האשלמון. פלאש 90

מועמד מפלגת האופוזיציה בטורקיה, אקרם אימאמולו, ניצח בפער גדול את יריבו, ראש הממשלה לשעבר ויד ימינו של הנשיא ארדואן, בבחירות החוזרות לראשות העיר איסטנבול.

מקורבו של ארדואן, בן עלי יילדרים, שהיה גם יושב ראש הפרלמנט הטורקי, התמודד על ראשות העיר איסטנבול ב-31 במרץ 2019. הוא הפסיד לאימאמולו כבר אז אלא שמפלגת השלטון ויילדרים הצליחו לכפות בחירות חוזרות שגם בהם ניצח אימאמולו.

54% מקולות הבוחרים ניתנו למפלגת "האנשים" הרפובליקנית של אימאמולו ושותפיו הפוליטיים, לעומת 44 אחוזים בלבד למפלגת השלטון ויילדרים.

"אחרי שהתברר שהובסתי צילצלתי למנצח אימאמולו לברך אותו. גם הצעתי לו את עזרתי, למען איסטנבול", אמר יילדרים. איממוגלו הסתפק בשתי מילים בלבד: "תודה, איסטנבול".

בעיתון ''ידיעות אחרונות'' דווח כי באיסטנבול יש קהילה יהודית גדולה שמרבית חבריה שומרים על קשרים עסקיים ומשפחתיים עם ישראל. חלקם, בעיקר העשירים, כבר רכשו דירות בישראל והם מחלקים את זמנם בין נתניה או תל־אביב לאיסטנבול.

שניים מבכירי הקהילה התבטאו בשמחה אבל בזהירות: "כל עוד ארדואן הוא הנשיא, הכל יכול לקרות. אסור לשכוח שארדואן מחזיק את מנגנוני הביטחון של טורקיה, ואנחנו חייבים לזכור איך להתנהל מולם, כי ארדואן עכשיו עצבני מאוד".