נתניהו לא יקבל סיוע במימון משפטו

ועדת ההיתרים הודיעה לראש הממשלה בנימין נתניהו כי היא דוחה את בקשתו לקבל סיוע ממקורביו לצורך מימון ההגנה המשפטית בתיקיו השונים.

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ט

נתניהו מגיב
נתניהו מגיב
צילום: GPO

ועדת ההיתרים בראשות השופט בדימוס שלום ברנר דחתה הבוקר (שני) את בקשת ראש הממשלה לקבל סיוע ממקורביו לצורך מימון ההגנה המשפטית בפרשיות שבהן הוא חשוד.

הוועדה קיבלה את ההחלטה לאחר שנתניהו בחר שלא להעביר לוועדה פירוט אודות מצבו הכלכלי ונכסיו, אשר את הגשתו דרשה הוועדה כתנאי מוקדם לדיון בבקשה שהגיש לגופה.

בהודעת הוועדה נמסר, "הבקשה נדחתה לאחר שראש הממשלה לא עמד בהתחייבות שנמסרה בשמו בבג"ץ להמציא לוועדה לבקשתה כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך דיון משלים בבקשה, שכבר נדחתה פעמיים. לא נמסרה לוועדה תמונת המצב שהתבקשה בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב) ולא ניתן מידע מפורט לגבי יחסיו עם המממנים הפוטנציאליים ומענה לשאלה מדוע הוא נזקק לתרומתם".

אתמול חל המועד האחרון אותו קצבה הוועדה לראש הממשלה לצורך העברת הצהרת ההון.

בערבו של יום האתמול, הגיעה בקשה של בא כוחו של ראש הממשלה להקפיא ל-30 יום את פנייתו של ראש הממשלה. "בקשה זו, המוגשת ברגע האחרון, איננה מקובלת על הוועדה. לפיכך, נידחות כל בקשות ראש הממשלה לקבלת היתר באופן סופי", נאמר בהודעת הוועדה.

בהחלטת הוועדה צוין עוד כי גם ההחלטות הקודמות של הוועדה, שהורו לנתניהו להחזיר את 300 אלף הדולרים לבן דודו נתן מיליקובסקי ואת החליפות שקיבל למקורבו ספנסר פטרידג', עומדות בעינן. "על כל הנוגעים בדבר לגרום לכך שראש הממשלה ימלא, בתוך זמן סביר, החלטות אלה".

נתניהו סירב בעבר לחשוף את הצהרת ההון שלו בפני הוועדה, בטענה שכל מידע שמועבר לוועדה מודלף לתקשורת בתוך זמן קצר. אולם כעת, אם יחליט לעמוד בסירובו, צפויה הוועדה לדחות בפעם השלישית את בקשתו לקבלת סיוע לצורך מימון הגנתו המשפטית.

נזכיר כי בפעמיים הקודמות שבהן עלה הנושא על שולחן הוועדה עמד בראשה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס, עוני חבש. אולם, לאחר שהנושא הפך לזירת התגוששות התפטר השופט בדימוס חבש מראשות הוועדה ואת מקומו תפס השופט בדימוס שלום ברנר.

לאחרונה דווח כי ראש הממשלה ניסה לפעול בדרך עוקפת, ובמקום לקבל את הסיוע כמענק ביקש לקבל את הסיוע כהלוואה ממקורבו ספנסר פטרידג'. נתניהו פנה בנושא למבקר המדינה וזה התנה את אישור ההלוואה בכך שההחזרים ינתנו בתנאי שוק וכן שהיועמ"ש יאשר שאין ניגוד עניינים בין נתניהו לפטרידג'. ככל הידוע נתניהו טרם פנה ליועמ"ש בנושא.