"ההחלטה פוגעת באמון הציבור במערכת"

ראש הממשלה נתניהו תוקף את החלטת ועדת ההיתרים: "לוועדת ההיתרים יש תפקיד אחד בלבד - לקבוע האם קיים חשש לניגוד עניינים".

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ט

נתניהו מגיב
נתניהו מגיב
צילום: GPO

ראש הממשלה נתניהו תקף בצהריים (שני) את החלטת ועדת ההיתרים לדחות סופית את בקשתו לקבל סיוע במימון הגנתו המשפטית.

"לוועדת ההיתרים יש תפקיד אחד בלבד - לקבוע האם קיים חשש לניגוד עניינים בבקשת ראש הממשלה למימון הוצאות הגנתו המשפטית", נאמר בהודעה מטעם נתניהו.

עוד נטען, "חבל שהוועדה נכנסה לתחומים לא לה, ניצלה את מעמדה כדי להערים קשיים חסרי תקדים על ראש הממשלה ולמנוע ממנו את הזכות הבסיסית להגן עם עצמו בהליך המשפטי. אירועים כאלה פוגעים באמון הציבור במערכת".

הבוקר הודיעה ועדת ההיתרים בראשות השופט בדימוס שלום ברנר כי היא דוחה סופית את בקשת ראש הממשלה לקבל סיוע ממקורביו לצורך מימון ההגנה המשפטית בפרשיות שבהן הוא חשוד.

הוועדה קיבלה את ההחלטה לאחר שנתניהו בחר שלא להעביר לוועדה פירוט אודות מצבו הכלכלי ונכסיו, אשר את הגשתו דרשה הוועדה כתנאי מוקדם לדיון בבקשה שהגיש לגופה.

בהודעת הוועדה נמסר, "הבקשה נדחתה לאחר שראש הממשלה לא עמד בהתחייבות שנמסרה בשמו בבג"ץ להמציא לוועדה לבקשתה כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך דיון משלים בבקשה, שכבר נדחתה פעמיים. לא נמסרה לוועדה תמונת המצב שהתבקשה בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב) ולא ניתן מידע מפורט לגבי יחסיו עם המממנים הפוטנציאליים ומענה לשאלה מדוע הוא נזקק לתרומתם".

אתמול חל המועד האחרון אותו קצבה הוועדה לראש הממשלה לצורך העברת הצהרת ההון.

בערבו של יום האתמול, הגיעה בקשה של בא כוחו של ראש הממשלה להקפיא ל-30 יום את פנייתו של ראש הממשלה. "בקשה זו, המוגשת ברגע האחרון, איננה מקובלת על הוועדה. לפיכך, נידחות כל בקשות ראש הממשלה לקבלת היתר באופן סופי", נאמר בהודעת הוועדה.

בהחלטת הוועדה צוין עוד כי גם ההחלטות הקודמות של הוועדה, שהורו לנתניהו להחזיר את 300 אלף הדולרים לבן דודו נתן מיליקובסקי ואת החליפות שקיבל למקורבו ספנסר פטרידג', עומדות בעינן. "על כל הנוגעים בדבר לגרום לכך שראש הממשלה ימלא, בתוך זמן סביר, החלטות אלה".