הנערה המרדנית שהפכה למצטיינת השירות הלאומי

שרה אזולאי לא הסתדרה במסגרות רבות אך עברה לפנימייה שם מצאה את הדרך להצלחה. היום היא זכתה באות הצטיינות כמתנדבת השירות הלאומי.

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ט

שרה אזולאי עם מנכ"ל השירות הלאומי ראובן פינסקי
שרה אזולאי עם מנכ"ל השירות הלאומי ראובן פינסקי
צילום: באדיבות משפחת אזולאי

במוזיאון יד יצחק בן צבי התקיים היום (שני) טקס בו הוענקו אותות הצטיינות לעשרות מתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי-אזרחי.

בין המצטיינים גם שרה אזולאי (20) מירושלים, ולי רוט (19) מכרמיאל, אשר הפכו מנערות עם קשיים למצטיינות השירות הלאומי.

אזולאי למדה בכפר הנוער איילת השחר מבית עמותת "רוח הגולן", מוסד דתי לנערות בכיתות ט' עד יב' המציע להן מקום שיעניק להן כלים להתמודדות עם אתגרים לימודיים, חברתיים ומשפחתיים.

"הייתי ילדה מרדנית ולא הסכמתי להישמע לחוקים", היא מספרת. "מתוך דאגה, ההורים שלי שלחו אותי לאיילת השחר. בהתחלה היה לי קשה שם והמשכתי למרוד, לא רציתי ללמוד והעדפתי לעשות שטויות. בשלב מסוים התחלתי לקחת את עצמי בידיים ולהתאפס, התחלתי להעביר שיעורי גיבוש לבנות בכיתה ט' והצלחתי לסיים את הלימודים".

אזולאי התלבטה האם לעשות שירות לאומי או להתגייס לצבא. בסוף בחרה ללכת עם אמונתה והתנדבה לשירות לאומי באגודה להתנדבות. "את שנת השירות הראשונה עשיתי עם ילדי חינוך מיוחד ובמקביל השתתפתי בפרויקט 'נערות למען נערות' שמטרתו להכשיר נערות וצעירות שחוו מצוקה להיות "מנטוריות" ולסייע בעצמן לנערות במצוקה. תכננתי לסיים פה את השירות הלאומי ולהתחיל לשקם את עצמי מבחינה כלכלית ולהשלים כמה בגרויות שחסרות לי".

היא קיבלה הצעה לעשות שנת שירות נוספת בצפון. "מבחינתי זה היה סיכון גדול מאוד, גם להתרחק מהבית וגם לכלכל את עצמי לחלוטין", היא מסבירה. "אבל החלטתי ללכת על זה, אז עכשיו אני בחצור, מתנדבת בבית ספר יסודי וגם במועדונית יחדיו לילדים ממשפחות רווחה. אני יכולה להגיד שאלו השנים הכי מדהימות שהיו לי. אני מרגישה שהתבגרתי".

אזולאי נבחרה לקבל על שירותה פרס מצטיינת נשיא במחוז צפון. "אני עדיין לא מעכלת את הבשורה", היא אומרת בהתרגשות. "אני מרגישה שבגלל שהייתי במקום רע, והשתנתי, אז אני יכולה לעזור לאנשים אחרים לצאת לדרך חדשה ולהתפתח".

נחמה מור, מורה בכפר הנוער איילת השחר והמחנכת של שרה אזולאי הוסיפה, "שרה הצטרפה אלינו בכיתה י' והתגלתה כנערה עם המון אנרגיות וכוחות גדולים שהתמודדה עם קשיים אובייקטיביים בלימודים. עם השנים היא צמחה בכפר ומצאה את עצמה מובילה במיוחד במעורבות החברתית, בהתנדבויות ובממד החברתי. אני מקבלת הרבה כוח ועידוד מלראות את הבוגרות שלנו פורחות, מצליחות, ומגשימות את עצמן ואת הכוחות המיוחדים להן. אני וכל צוות הכפר גאות בה ובכל תלמידותינו שבוחרות לכוון לשמיים".

מצטיינת נוספת בשבוע ההוקרה היא לי רוט, בת 19 מכרמיאל, גם היא בוגרת של כפר הנוער איילת השחר.

רוט, עולה חדשה מארצות הברית, משרתת בספריית בית אריאלה בתל אביב. את הפרס היא קיבלה על הצטיינותה והשקעתה מעל ומעבר למצופה בעבודתה בספרייה.

"היו לי קשיים חברתיים ולא מצאתי מסגרת שמתאימה לי, עד שהגעתי לאיילת השחר" היא מספרת. "במשך השנים שלי שם גדלתי התבגרתי והתפתחתי. זה לא היה פשוט, עברתי חוויות טובות וקשות שעיצבו אותי ובזכות הצוות שליווה אותי ועטף אותי הפכתי לתלמידה פרפקציוניסטית ששואפת גבוה ולא מתפשרת על פחות מ-100".

"התנדבתי לשירות לאומי דרך עמותת בת עמי ואני משרתת כספרנית בספריית בית אריאלה. מאז ומתמיד אני אוהבת לקרוא ספרים. התחלתי בתור אחראית על סידור הספרים אבל הבעתי רצון להמשיך ולתרום ולעשות עוד. כשראו שאני מסורה הכניסו אותי לעבוד בתור ספרנית של ממש. מאוד ריגש אותי לקבל הצטיינות. התעודה הזאת נותנת תחושה שההשקעה שלי השתלמה. אני מאוד שמחה שמעריכים את כל העבודה שעשיתי", היא אומרת.

טיגיסט רדאי, מתנדבת שירות לאומי מטעם עמותת ש"ל במטה הראשי של שירות התעסוקה הישראלי זכתה גם היא באות הוקרה כמצטיינת השירות הלאומי.

בשירות התעסוקה מספרים כי טיגיסט היא בעלת מוטיבציה יוצאת מן הכלל, חשיבה מורחבת ועצמאית ואינטליגנציה גבוהה. ''טיגיסט מהווה חלק אינטגרלי מצוות המטפל בתחומי רווחה והדרכה בשירות התעסוקה, שמה לב לפרטים הקטנים אך רואה את התמונה המלאה.

בנוסף, היא אשת הקשר הישירה עבור 70 בני ובנות השירות הלאומי המשרתים בארגון. היא מסייעת בקליטת המתנדבים, נותנת מענה לבקשות ושאלות, מתווכת בין הבת לבין הצוות בלשכה ובמטה ועושה כל שביכולתה לספק לבני ובנות השירות תחושה של שייכות מקסימלית ותמיכה לאורך כל הדרך.
בנוסף לכל אלו, טיגיסט היא אומנית מחוננת, ועתידה להתחיל את לימודיה באקדמיה לאמנות "בצלאל" בשנה הבאה.