ברוכים הבאים ל-''אפוקליפסת הנדל”ן המסחרי"

מבצע רכישות באינטרנט? גם אתה שותף לתופעה שנקראת “אפוקליפסת הנדל”ן המסחרי”.

אורי פריש , כ"ב בסיון תשע"ט

מסחר אלקטרוני
מסחר אלקטרוני
צילום: pixabay

אחד הדברים שעולים לרובינו בראש כשמדמיינים את ארצות הברית הוא תרבות הקניונים. בכל עיר ניתן למצוא עשרות מבני בטון עם רצפת שיש, אור פלורסנטים, קומת מזון, מוזיקת MTV בכל פינה, אנשים עם שקיות של קניות וסיילים אינסופיים. עם זאת, בשנים האחרונות הקניונים ננטשים, והמבנים העצומים הופכים להיות פילים לבנים וריקים (בדומה למחצית מהתחנה המרכזית בתל אביב).

הסיבה לכך קשורה בכולנו, כל האנשים שהחלו לרכוש באינטרנט. ככל שהמכירות במסחר האלקטרוני ממשיכות לצמוח, עשרות אלפי חנויות בארה”ב סוגרות את סניפיהן ואף מכריזות על פשיטת רגל, וכך נפגע תחום הנדל”ן המסחרי.

אנליסטים מעריכים כי אחוז הרכישות האלקטרוניות יעלה ל-25% בשנת 2026, בהשוואה לאחוז הנוכחי שעומד על 16% מסך כל המכירות הקמעונאיות. אם זה אכן יקרה, כ-75 אלף חנויות בארה”ב, למעט חנויות מזון, יאלצו לסגור את סניפיהן במהלך שבע השנים הקרובות.

אורי פריש, שותף מנהל בחברת CITYR GROUP השקעות בנדל"ן בארה"ב, מוסיף כי המסחר האלקטרוני נוגס בכמות גדולה מכלל המכירות הקמעונאיות. כך לדוגמא, בשנת 2018, העלתה רשת Amazon את מכירותיה בכ-35 מיליארד- שווה ערך של כ 7,700 חנויות פיזיות. המספרים מדברים בעד עצמם: יותר מ-5,800 חנויות הכריזו על סגירה עד כה ב-2019. כ-1,100 סגירות של חנויות הוכרזו ביום אחד בלבד בחודש מרץ. 11 קמעונאים כבר הגישו בקשה לפשיטת רגל.

לטענת רועי מרציאנו, שותף מנהל בחברת סיטיאר, אפשר לראות ב"אפוקליפסת הנדלן המסחרי" שתי הזדמנויות אדירות בשוק ההשכרות. ההזדמנות הראשונה קשורה לדירה המושכרת שכן כעת יותר ויותר תושבים ידרשו לשכור דירה עם שטחי אחסון גדולים יותר. ההזדמנות השנייה נעוצה בעובדה שעליית הרכישות האינטרנטיות מחייבות את הדירות להתקרב יותר לעולם הטכנולוגי במטרה לספק לדיירים תשתית מתאימה לעולם החדש והמתפתח בו הדיירים מקבלים חבילות על בסיס יומי. אחת הדוגמאות הבולטות בשטח היא Latch system המאפשרת לדיירים לפתוח את דלתות הבניין בשימוש בטלפון חכם בלבד. חברת Amazon בשיתוף עם חברת השליחויות UPS משתמשות בטכנולוגיה הזו במטרה להיכנס לבניינים ולמסור את החבילות, גם אם הדייר לא נמצא בבית. מרציאנו טוען שיש לבחון את שוק הנדל"ן בארצות הברית בהתאם להתפתחויות ולחידושים ולדעת כיצד לנצל את ההזדמנויות הנוצרות בעקבותיהם.