"לדבר עם הדור הצעיר שפה חדשה"

לקראת כנס "נשיות בטהרה" מספרת אילת ורנר על האתגרים החינוכיים המיוחדים של הדור ועל התשובות המיוחדות שניתנות לבנות.

רפאל לוי , כ"ב בסיון תשע"ט

אמא ובת, נרות שבת
אמא ובת, נרות שבת
צילום: ISTOCK

אילת ורנר ממנהלות מיזם "יפה כלבנה" סיפרה היום על כנס "נשיות בטהרה" שיתקיים מחר (רביעי) בלוד.

בפתח השיחה הסבירה ורנר מהו מיזם "יפה כלבנה" ומהן מטרותיו. לדבריה, המיזם החל כאשר כלתה של אילת, אפרת, פנתה אליה בבקשה לפתח את השיח בנושאי הנשיות ומתוך כך נוצר מיזם חמות-כלה שהלך והתפתח.

"התכנסנו נשים מרחבי הארץ וראינו שיש הרבה שאלות שהדור שואל: מה המהות הנשית שלי? מה קורה עם משפחה וזוגיות? מה התפקיד שלי בגילאים השונים? איך עלי להתייחס לתהליכים העוברים עלי בגיל ההתבגרות? הרבה שאלות טובות וחזקות של הדור הזה", היא אומרת.

"הרגשנו שהשאלות הן מצוינות אבל התשובות הן לא ברמה של השאלות", מספרת ורנר, "התשובות ניתנו יותר מעולם רגשי ונפשי של חכמת הגויים. הרגשנו שיש לעם ישראל בשורה יותר גדולה שאפשר לתת ותשובות יותר של עומק שאנחנו יכולות לתת לבנות שלנו. מתוך זה התחיל מסע של בירור. בכנס אנחנו רוצים לשתף את הנשים בבשורות של ההתבוננות הזאת".

"הרגשנו שאנחנו צריכים לדבר על הדברים האלה הרבה יותר מוקדם מבעבר", היא אומרת ומצביעה על האינטרנט כמקור מידע שמשנה את כללי המשחק בזירה: "אנחנו קוראות לאמהות להיות שוב כתובת כמו שהן היו לפני פרוץ האינטרנט. כי גם אם יש מידע באינטרנט, את היחס למידע הבת לומדת מאמא שלה".

ורנר מסבירה את היתרון בהקדמת השיח לגיל צעיר: "אם אנחנו מתחילים לדבר מגיל מאוד צעיר בנחת עם חיוך על הפנים אז אחרי זה הילדה בגיל הרבה יותר גדול לא תרגיש שהגוף נפרד מהנפש והנשמה, והכל ביחד. האמא אחרי זה תהיה כתובת לשאלות, כתובת טובה ומשמעותית וכתובת של תורה".

על הכנס שיתקיים מחר בלוד באולם חסדי משה מהשעה 9:30 עד 16:00 היא אומרת: "בהתחלה תדבר הגברת נחמה חזות שמנהלת את אולפנת סגולה ובנתה תכנית לבנות מכיתה ז' עד יב' במטרה להתאים מערכי שיעור בנושאים שבינו לבינה המתאים לגילאים השונים, מנערות צעירות שמגלות את נשיותן ועד לנערות בוגרות לפני חתונה".

אחריה תדבר הרבנית עידית איצקוביץ: "היא תדבר על סוד הנסירה בדור הגאולה, על האיש והאשה והמשמעויות של זה. בהמשך תדבר נעמי אידלס שמלווה בנות ונערות לקראת זוגיות. אנשים מדברים על זה שקשה לפגוש בחור ובחורה ולעשות שידוכים. היא טוענת שהבעיה היא דווקא להחזיק את הקשר, והחזקת הקשר נובעת מהבנת המהות הנשית שלי, מהות שנשכחה. אנחנו קצת שכחנו והתבלבלנו. טשטשנו את המהות המיוחדת של האישה. מהות מאוד גבוהה ומיוחדת שקשורה לשם שלנו 'יפה כלבנה' גם יופי, גם נסתר, אבל קורן שגם מקבל וגם נותן".

"תחתום את הכנס בת שבע שוב מיילדת ואשה מאוד מיוחדת שאימצה ילד עם צרכים מיוחדים היא תתן תשובות מקצועיות על איך אמא יכולה לדבר עם בת וגם ברוח איך לדבר מתוך תורת ה' שהוא נתן לנו את הגוף הזה ושהכל קשור לכל הרבדים שלנו בכל הגילאים", מציינת ורנר.

בסיום הראיון מצטטת ורנר את מדרש חז"ל: "יש מדרש שאומר מי יתקבל בבית המדרש של המשיח. ואומר המדרש שמי שאין בכוחו להפוך את החושך לאור ואת המר למתוק שלא יבוא ללמוד פה. יש לנו הזדמנות נדירה לדבר עם הדור הזה שפה גבוהה, חדשה-ישנה, לתת להם תשובות בעלות ערך לאישיות המיוחדת שלהם. אני קוראת לכולם לבוא ולהתקדם ולהעמיק איתנו בנשיות המיוחדת מתוך הזוגיות ומתוך המשפחה".

ההזמנה לכנס
צילום:ללא