ארבע דרכים להתנהלות כלכלית נכונה

ארבעה כללים פשוטים וחשובים להתנהלות כלכלית נבונה.

תוכן שיווקי , כ"ג בסיון תשע"ט

זינוק כלכלי. אילוסטרציה
זינוק כלכלי. אילוסטרציה
צילום: iStock

רבים מאיתנו לא יודעים להתנהל כלכלית בצורה נכונה, ומוצאים את עצמם חודש אחרי חודש עם מינוס בעו"ש, עם החזרי הלוואות לא נגמרים ועם עמלות גבוהות.

ארבעת הטיפים הפשוטים הבאים יעזרו לכם להתנהל כלכלית בצורה נכונה וחכמה.

בזבזו בחכמה

הדרך הקלאסית להתנהלות כלכלית נכונה היא ברורה מאליה, אבל משום מה לא כולנו פועלים לפיה: אל תוציאו יותר מאשר אתם מכניסים. בתקופות צנועות יותר, פעלו בהתאם, ונסו לצמצם ברכישת מותגים יקרים (בין אם בסופרמרקט ובין אם בעולם האופנה), בבילויים מפוארים מחוץ לבית ובחופשות.

התאימו את ההוצאות שלכם להכנסות, והשאירו מקום לחיסכון. רק כך תצליחו לצאת מהמקומות האפורים ולא להיתקע בעולם של החזרי הלוואות ומינוסים.

שמרו על דירוג אשראי גבוה

באפריל האחרון נכנס לתוקף חוק נתוני אשראי, שפותח את שוק האשראי. החוק הזה משנה את כללי המשחק בשוק הפיננסי ויש לו השפעה עמוקה על החיים שלנו. לפי החוק, כל אזרח במדינה יקבל דירוג אשראי, שהוא למעשה ציון מספרי. הדירוג הזה נקבע על פי נתונים פיננסיים שונים, ביניהם ההלוואות שלקחנו, האשראי שהתחייבנו אליו אל מול הבנקים, ההון העצמי שלנו וכדומה.

ככל שדירוג האשראי שלנו גבוה יותר, כך הסיכויים שנקבל מהבנקים השונים תנאי הלוואה טובים יותר, עמלות וריביות נמוכות יותר, מסגרת אשראי גבוהה וכדומה - יעלו.

כפי שניתן להבין, לדירוג אשראי השפעה מכרעת על אפשרויות המשא והמתן שלנו עם הבנקים, מתנאי המשכנתא ועד הנפקה של כרטיס אשראי חדש. לכן, זה חיוני לנסות ולשמור על דירוג אשראי גבוה ככל האפשר.

כדי לעשות זאת, חשוב להחזיר הלוואות בזמן ולהעלות את השימוש בכרטיס. טיפ נוסף הוא להיות מודעים לדירוג שלכם, ולהגיע מוכנים לנותני השירות עם התמקחות משכילה בהתאם למצבכם.

חסכו מדי חודש סכום קבוע

צרו לכם הרגל קבוע: מדי חודש - עדיף עם קבלת המשכורת, אבל אפשר גם בסוף החודש - העבירו לחיסכון סכום קבוע, בין 10-20% מהמשכורת. עם שארית המשכורת תתנהלו במהלך החודש. אם תחסכו באופן קבוע, בלי "אבל" ובלי לוותר על חודשים "פה ושם", תוך כמה חודשים תמצאו שיש לכם סכום יפה מאוד להשקעה, לשיפוץ, לרכב שאתם ממש צריכים או אפילו לחופשה.

חשבו פעמיים לפני לקיחת הלוואה

לפעמים לקיחת הלוואה היא הפתרון הכי קל עבורנו, שאנחנו לוקחים בלי לחשוב פעמיים. אבל האמת היא שעדיף לחשוב פעמיים. נכון, מדובר על פתרון זמין, אבל התוצאות שלו לא נעימות - ההלוואות האלו יקרות, וההחזר שלהן עלול לגרום לקושי נוסף וללחץ מיותר.

לכן, לפני שאתם ממהרים לקחת הלוואה, נסו לחשוב האם ההוצאה הזו אכן הכרחית? האם יש לכם דרך חלופית להשיג את הסכום? והשאלה הכי חשובה - האם תוכלו לעמוד בהחזרים חודשיים? ענו על השאלות האלו בכנות, כי ההלוואה הבודדת הזאת שרציתם לקחת יכולה להתגלגל ולהפוך לכדור שלג מסוכן.