האלוף במיל' יאיר גולן:
המטרה שלנו היא לגבור על האויב אבל גם להישאר מוסריים

סגן הרמטכ"ל לשעבר הודף את הטענות על משפטיזציה בצה"ל. "הורים צריכים לדעת שילדם לחץ על ההדק רק אם הוא חייב״.

חזקי ברוך , כ"ג בסיון תשע"ט

יאיר גולן
יאיר גולן
צילום: משה גלבר

סגן הרמטכ״ל לשעבר האלוף במיל׳ יאיר גולן ששוקל להצטרף לפוליטיקה, השתתף היום (רביעי) בכנס השנתי של ארגון ״שורת הדין״.

״כשאנחנו נלחמים בשטחים עירוניים, העיקרון החשוב ביותר הוא מקצועיות. לצה״ל יש שלוש מטרות: להגן על אזרחי ישראל, לפגוע כמה שיותר בכח התפעולי של האויב ולבצע את שתי המשימות הראשונות, בלי לשלם מחירים כבדים בחיי אדם עם צמצום הנזק הפיזי, הכלכלי והבינלאומי. קשה מאוד לאזן את הדברים האלה", אמר גולן.

הוא הציג מקצת מהלבטים של בכירי צה"ל בעת מלחמה, ''מה עושים עם בניין קומות שיש בו אזרחים ואחת הקומות היא המטה הארצי של החיזבאללה? האם זו מטרה לגיטימית או לא? בואו נניח שבקומה החמישית נמצא המפקד הכי חשוב בחיזבאללה אבל הבניין הומה אדם. אם אתה פוגע בקומה שלו, איך מעריכים אם הנזק מתקבל על הדעת או לא?

"התשובה לכל אלה איננה חד משמעית ואיננה ברורה. יש דילמות. לכן אנחנו, מפקדי צה״ל, דנים ביחד עם משפטנים אבל בסוף זו החלטה של מפקד, לא של יועץ משפטי״.

גולן דחה את הטענות ל''משפטיזציה'' שצה''ל שפוגעת בכושר המבצעי של הלוחמים, ״אני מכיר את הטענה שמשפטנים מחליטים בצבא, טענה ששייכת למחנה פוליטי מסוים, אבל פיקדתי על יהודה ושומרון במשך יותר משנתיים ואגיד כך - לעולם לא הרגשתי שהשיקולים המשפטיים מגבילים את היכולת שלי לקבל החלטה.

''אני חושב שזו גישה פופוליסטית שאילוצים משפטיים באים על חשבון החזרת חיילינו הביתה בשלום מכיוון שכשנלחמים בשטח עירוני זה מצב מורכב. קל מאוד להגיד שזה פשוט, אבל בחיים האמיתיים המצב שונה. מתמודדים כל הזמן עם שיקולים מוסריים ושיקולים מבצעיים. כאשר לא נלחמים בצורה מקצועית, לא נלחמים בצורה מוסרית.

"המטרה שלנו היא להילחם, לנצח ולגבור על האויב ועדיין להישאר מוסריים״, הדגיש גולן בכנס השנתי של ארגון ״שורת הדין״.