הרב גולדשטיין באו"ם: "יהודים בעולם פגיעים, חייבים לפעול עכשיו"

העצרת הכללית התכנסה לדיון בנושא האנטישמיות בו נטל חלק שליח חב"ד בפאווי שנפגע בפיגוע שאירע בבית הכנסת שלו.

ניצן קידר , כ"ג בסיון תשע"ט

העצרת הכללית של האו"ם התכנסה היום (רביעי) לדון בנושא האנטישמיות הגואה ברחבי העולם.

השגריר דנון קרא בנאום שנשא למדינות העולם להכריז מלחמה באנטישמיות ואמר כי "היריות שנשמעו בפאווי ובפיטסבורג לא מאפשרות לנו להגיב באיפוק. העולם צריך להתייחס לחיסול האנטישמיות לפי כללי המלחמה המודרנית במספר חזיתות ובאמצעים מרובים".

דנון פנה לאו"ם ולמדינות להוציא לפועל שורת צעדים למיגור האנטישמיות ובין היתר קרא למנות שליח מיוחד למאבק באנטישמיות מטעם מזכ"ל האו"ם ולקדם מדיניות אקטיבית לניטור והסרת תכנים אנטישמיים ברשת לצד חקיקה מדינתית שתחייב חינוך נגד אנטישמיות בבתי הספר.

"מנהיגי העולם וכל אחד שרואה עצמו כבן ברית של העם היהודי צריך לקחת חלק במלחמה באנטישמיות, עד אשר תיסוג מעולמנו", דברי דנון.

הרב ישראל גולדשטיין, שנפצע באירוע הירי בסן דייגו, הוזמן על ידי ישראל לנאום גם הוא בעצרת. "בתקופה האחרונה אנחנו רואים כי יהודים בעולם הופכים לפגיעים יותר ומשלמים מחיר גבוה כדי לשמור על ביטחונם וחייבים לפעול עכשיו", אמר הרב בנאומו והוסיף כי "מאז הפיגוע בבית חב"ד שלנו משימתי האישית היא לרתום את הכלים המשמשים להפצת חשכה ושנאה לטובת הפצת אהבה ואור. לא נאבקים בחושך עם חשיכה נוספת אלא באמצעות אור גדול".

את הרב ליוו בתה ואחותה של לורי קיי ז"ל שנרצחה באירוע הירי.

דנון עם הרב גולדשטיין
צילום: משלחת ישראל לאו"ם

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שפתח את הדיון הצהיר, "אנחנו מחוייבים להתמודד עם צונאמי השנאה שהופך להיות כל כך אלים ומתפשט ברחבי העולם. אמשיך לפעול בקול ברור ולא מתנצל נגד האנטישמיות ושאר צורות של שנאה".

באולם נכחו בעת הדיון גם נציגי מדינות מוסלמיות מאיראן, מצרים, מרוקו, סוריה וטורקיה.

כינוס העצרת המיוחד הוא יוזמה של שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, שגייס את תמיכתן של ארה"ב, קנדה ומדינות האיחוד האירופי. מעל 90 מדינות השתתפו בדיון שכלל מאות אורחים מהקהילה היהודית בארה"ב ומארגונים יהודיים ופרו-ישראלים.