קנדה מאמצת את הגדרת האנטישמיות החדשה

ההגדרה החדשה קובעת כי אנטישמיות היא כל תפיסה מסוימת כלפי יהודים, שעשויה להתבטא כשנאה כלפיהם.

מיכל לוי , כ"ד בסיון תשע"ט

קנדה
קנדה
צילום: מיטל כהן. פלאש 90

ממשלת קנדה הודיעה כי תאמץ את הגדרת האנטישמיות של הברית הבינלאומית של ארגון השואה IHRA.

השר הקנדי למורשת ולרב תרבותיות פאבלו רודריגז הכריז על ההחלטה, המאמצת את הגדרת האנטישמיות של כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה במסגרת אסטרטגיית האנטי־גזענות“ שלהם בין השנים 2019-2022.

ההגדרה החדשה קובעת כי אנטישמיות היא כל תפיסה מסוימת כלפי יהודים, שעשויה להתבטא כשנאה כלפיהם. ביטויים מילוליים ופיזיים של אנטישמיות מופנים כלפי יהודים או שאינם יהודים ו/או כלפי רכושם, או כלפי מוסדות קהילה ודת יהודיים.

הוועדה על אנטישמיות והכחשת שואה הוסיפה דוגמאות להבהרת ההגדרה: "קריאה, סיוע או הצדקת רצח או פגיעה ביהודים בשם אידיאולוגיה קיצונית או בשם תפיסה דתית קיצונית. האשמות שקריות, דמוניות, או סטריאוטיפיות נגד היהודים כולם או לגבי כוחם של היהודים כקולקטיב, כגון המיתוסים בדבר מזימה יהודית גלובלית או על כך שיהודים שולטים בתקשורת, כלכלה, ממשלה או מוסדות חברתיים אחרים".

דוגמה נוספת היא "האשמת היהודים כעם על כך שהם אחראים לעוולות אמתיות או מדומיינות שנגרמו על ידי יהודי בודד או קבוצת יהודים או אפילו פעולות של לא יהודים", וכן "הכחשת ההיקף, המנגנונים (דוגמת תאי הגזים) או הביצוע המכוון של רצח העם היהודי בידי גרמניה תומכיה ועוזריה במהלך השואה האיומה. האשמת היהודים כעם או את ישראל בהמצאת השואה או בהגזמת היקפה. האשמת אזרחים יהודים על כך שהם נאמנים יותר לישראל או להעדפותיהם לכאורה של יהודים בעולם מאשר לאינטרסים של מדינתם".