להתכונן למנוחה עם כניסת שבת

אין כמו השבת; כשהיא מתקרבת, ההתרגשות ניכרת באוויר.

, כ"ג בסיון תשע"ט

כניסת שבת
כניסת שבת
צילום: Fotolia

יום העבודה מרגיש קצר יותר, מצב הרוח עולה, ריח הבישולים מהמטבח. כניסת שבת היא תמיד סיבה למסיבה, והיא מסמלת עבור העם היהודי כל כך הרבה דברים נפלאים. מה הפלא שהיא כה אהובה עלינו?

בכל עיר בישראל כניסת שבת תתרחש בשעה אחרת. את זמן כניסת השבת ניתן למצוא בלוחות הידיעות השונים ובאתרי האינטרנט, כאשר השעה הכתובה מצוינת לרוב את הזמן המקובל להדלקת הנרות בכל מקום. כדאי אולי להבהיר שהדלקת הנרות אינה בהכרח הזמן בו נכנסת השבת, זאת מכיוון שעצם הדלקת הנרות מתבצע כעשרים וארבע דקות טרם השקיעה ולפני השעה הרשמית בה נכנסת השבת בכל עיר.

מתי כניסת שבת מתרחשת?

אתם ודאי תוהים לעצמכם; האם עצם הדלקת הנרות מחייבת אותנו בשמירת שבת מרגע ההדלקה או שיש להמתין את 24 הדקות הבאות עד לשקיעה עצמה? ובכן, ישנן שתי שיטות שיעזרו לנו לפתור את העניין:

  • עצם ההדלקה היא קבלת השבת – השיטה הראשונה גורסת שכאשר מדליקים את נרות השבת, בעצם מתקיימת כניסת שבת מכיוון שכך אנו מקבלים את פניה. המשמעות היא שהשבת נכנסת באופן רשמי ברגע שאנו מדליקים את הנרות? ומה זה אומר לגבי המשך ההתנהלות היום יומית ביום שישי בערב?
  • הדלקת נרות מעט לפני כניסת השבת – בהמשך ישיר לשיטה הראשונה, ממליצים שלא לנהוג על פיה. בעצם הדלקת הנרות קיבלנו את פני השבת, כך שמיד לאחר פעולת הדלקת הנרות אסור לבצע פעולות שנחשבות לאסורות בשבת. ההמלצה היא לנצל את הזמן בכדי לסיים את כל הסידורים לפני שבת ולקבל את פניה כשאנו מוכנים ומזומנים לקראתה, מספר דקות לפני השקיעה.

אם העניין כה מבלבל, רבים תוהים לעצמם מדוע בכל זאת מדליקים את נרות השבת לפני השקיעה. ובכן, ביהדות קיימת מצווה הנחשבת לתוספת שבת. משמעות מצוות התוספת היא שעלינו להוסיף קודש על חול, כלומר לקדש את השבת עוד לפני שנכנסה. כולם יודעים ששבת נכנסת בשקיעה, אך הרבנות מפרסמת את הזמנים לפני השקיעה עצמה בכדי לאפשר לכל המבקש לקיים את מצוות 'תוספת השבת'.

מה נאמר על יציאת שבת?

על פי ההלכה, צאת השבת מתקיימת בין שעת צאת השבת הרשמית ושעת הזריחה ביום למחרת. יציאת שבת היא זמן שנחשב ביהדות למיוחד מאוד, בהתאם לכך רבות הבקשות והתפילות באותן שעות. זמן צאת השבת נחשב לכה מיוחד עד שקיימים אף קטעי זמר ושירה הייחודיים לו. מטרת המזמורים היא לאפשר למתפללים לבקש הצלחה, שלום, פרנסה טובה, בריאות ועוד.

אין ספק שהשבת היא חלק בלתי נפרד מאיתנו. היא תמיד מגיעה בול בזמן לאחר שבוע קשה ועמוס בעבודה, לימודים ועוד. היא מאפשרת לנו לנוח ולשבות לחלוטין מכל מלאכה, ולהתכונן בשלווה לקראת שבוע חדש.