מי פוסק הלכה בצה''ל?

כנס במלאת 60 שנה לפטירתו של הרב אייזיק יצחק הלוי הרצוג זצ''ל עסק בדרכו הייחודית ובאופן שבו היא משפיעה על חיינו עד היום.

ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשע"ט

60 שנה לפטירת הרב הרצוג
60 שנה לפטירת הרב הרצוג
צילום: מכללת הרצוג

כנס במלאת 60 שנה לפטירתו של הרב אייזיק יצחק הלוי הרצוג זצ''ל נערך במכללה האקדמית הרצוג, במהלכו נסקרה דרכו הייחודית ואת האופן שבו היא משפיעה על חיינו עד היום בתחומי הציבוריות והגופים הממלכתיים בישראל.

ראש המכללה הרב פרופ' יהודה ברנדס פתח את הכנס ודיבר על הזיקה העמוקה בין מכללת הרצוג הקרויה על שם בנו של הרב, יעקב, לרב אייזיק הרצוג. "הרב הרצוג הוא מופת לנו, בחיבור בין תורה ואקדמיה, בין מורשת למודרנה, בין לימוד תורה ובין הנחלתה לציבור ולעם ישראל. כיום זוכה המכללה להמשיך את דרכו בפיתוח המרכז למורשת היהדות בהיכל שלמה, אותו הקים הרב הרצוג זצ"ל", סיכם ברנדס.

לאחר הקרנת ראיון מצולם עם הרב ישראל מאיר לאו שעסק בדמותו של הרב הרצוג התקיים המושב הראשון בנושא: תורת המדינה – מדינת ישראל היהודית, חזון מול מציאות.

הרב ד"ר יצחק רונס, הרב ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי והרב פרופ' ברנדס סיפרו על מפעלו של הרב הרצוג בפסיקת הלכה לקראת מדינה עברית. הרב רונס דן בשאלת מעמד המיעוטים וזכויותיהן במדינה יהודית - דמוקרטית, הרבנית טיקוצ'ינסקי דנה בהבדל שבין רבנות בחוץ לארץ לבין רבנות גאה ובוטחת בעצמה בארץ ישראל, ובקשיים שהיו לרב הרצוג להנהיג את תפיסת התורה המלאה שלו בשל הנסיבות של התלות באומות העולם ובהנהגה הציונית שאינה דתית.

הרב ברנדס הבחין בין פסיקה ציונית שמעמידה במרכז את הדאגה לבניין הארץ, להתיישבות ולישוב, לבין הדרך שהוביל הרב הרצוג – פסיקה ממלכתית, המעמידה במרכז את הצורך בכינונה של מדינה מודרנית, כחלק ממשפחת האומות ובהכלת כל גווני האזרחים שבה.

צילום: מכללת הרצוג


המושב השני עסק בשאלות בת זמננו, מכח תורתו של הרב הרצוג. הרב פרופ' אברהם שטיינברג דיבר על שאלת השבת במערכות הציבוריות במדינה כיום, הרב רמי ברכיהו, רב המשטרה, עסק בשאלות של פעולת המשטרה – על רקע פסקיו הראשוניים של הרב הרצוג בנושא זה, מראשית ימיה של המדינה.

רס"ן הרב אודי שוורץ מן הרבנות הצבאית, דן בשאלה בידי מי הסמכות לפסוק הלכות בענייני צבא – הרב הרצוג הניח את היסוד לכך שהפסיקה בשאלות הצבא חייבת להתחשב בדעתם של מומחים, קציני צבא בכירים, שיש להם רגישות ומחויבות לתורה ומצוות.

המושב השלישי התמקד במפעליו של הרב הרצוג בציבוריות. הרב ולדמן תיאר את תרומתו להעלאת יהודי אתיופיה, הרב שמואל כץ תיאר את פעולתו בשנות מלחמת העולם להצלת יהודים, בנו, יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית, תאר את מפעל הצלת ילדי ישראל באירופה, אחרי השואה, הרב שלמה ברין, יו"ר הועד המנהל של מכללת הרצוג, הציג את דרכו של הרב הרצוג במציאת פתרון למצוקתן של עגונות בשנות המלחמה והשואה. הנכד מיכאל הרצוג סיפר על מעמד קריעת הספר הלבן, כחלק מהתמודדותו של הרב הרצוג עם שלטונות המנדט הבריטי וגזירותיו על היישוב העברי בארץ ישראל.

הערב נחתם בברכה מצולמת של נשיא המדינה ריבלין, ובברכתו של יו"ר היכל שלמה, משה (מושקו) מושקוביץ.

צילום: מכללת הרצוג