הבהלה לנדל"ן ביו"ש

עשרות פעילים בתחום הנדל"ן ביו"ש השתתפו בסוף השבוע בכנס שנערך בביתו של משה זר ליד קרני שומרון.

אלירן אהרון , כ"ז בסיון תשע"ט

כנס הנדל"ן
כנס הנדל"ן
צילום: תהילה עייש)

כנס של פורום קהילת הנדל"ן של יהודה שומרון - 'נדלניו"ש', התקיים בביתו של משה זר במצפה צבאים הסמוך לקרני שומרון.

הכנס הינו המפגש השני של פורום נדלניו"ש שהוקם לפני מספר חודשים ע"י יזמי הנדל"ן ליאור זברג ושלמה מצקין ובשיתוף מרכז הבניה הישראלי.

בכנס השתתפו כ-70 אנשי נדל"ן, יזמים, קבלנים, מתווכים, נציגי חברות פיקוח, מהנדסים, עורכי דין, אנשי שיווק, ראשי מועצות בעבר ובהווה מכל רחבי יו"ש ורחבי הארץ.

בין הנוכחים - ערן רולס יו"ר מרכז הבנייה הישראלי אשר עומד מאחורי היוזמה, ישי שנקולבסקי מנכ"ל חברת פרפקט, טוביה לבקוביץ בעלי 'אריאל יזמות', דוידי פרל, שוקי לוין, שלומי פרץ, שמעון ברון סמנכ"ל אבני דרך, איתי זר ואביו משה זר – גואל אדמות שכאמור בחצר ביתו התקיים הכנס.

כנס הנדל"ן החל בדברי פתיחה של משה זר, שסיפר את סיפור חייו ואת תחילת רכישת הקרקעות בשומרון. אחריו עלה לדבר ערן רולס שדיבר על החשיבות של הנורמליזציה של הבנייה בהתיישבות שהיא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.

יהושע (שוקי) לוין, קצין הביטחון (קב"ט) של המועצה האזורית שומרון בשנות הקמתה, סיפר על התרחבות הבנייה בשומרון בשנים האחרונות. "לפני 25 שנה, כשדנו במועצה על קידום השומרון, דיברנו על לנסות ולהגיע ל-100 משפחות ביישוב. היום ב"ה, וראינו את זה בכנס הפורום נדלניו"ש, כל נושא הבנייה בשומרון מתפתח ומתרחב. גם הישובים הקטנים היום, כמו מגדלים, מגיעים היום ל150 משפחות, כשיש יישובים כמו פדואל שכבר עברו את ה-400 משפחות", ציין לוין.

"התרגשתי לפגוש את משה זר, שגלעד בנו עבד איתי בזמנו. כשהוא עבד הוא תמיד היה הולך זקוף, היה גיבור-גיבור. גלעד נכנס אחרי לתפקיד קב"ט השומרון, אך לאחר ארבע שנים בתפקיד נרצח בפיגוע ירי על הציר בין יצהר לקדומים שמכונה היום 'ציר גלעד' לזכרו", הוסיף לוין.

"במקום הוקם גם היישוב חוות גלעד לזכרו. והיא מהיישובים היחידים שמצליחים לקבל אישורים בשנים האחרונות", המשיך לוין בחזרתו לנושא התפתחות השומרון, "יש בחווה אדמות שגאל בזמנו משה זר של יותר ממאה דונם, וגם שם עוד יתרחב ויתפתח. גם את שערי תקווה התחלנו משטח של מאה דונם שנקנו בשטחים פרטיים, וכיום יש שם למעלה מ-1500 משפחות. בחווה התחיל עכשיו פרויקט גדול 'כרמי גלעד' של 160 יחידות דיור, שיביא אותה מ-40 משפחות ל-200. זה עניין של זמן אבל היא עוד תגדל ותהיה כמו שערי תקווה ויותר".

פורום 'נדלניו"ש' הוקם לפני כ-חצי שנה מטעם 'מרכז הבנייה הישראלי', מתוך רצון לחבר בין הכוחות הפועלים לקידום ההתיישבות וההשקעות, ובנוסף לייצר היכרויות ושיתופי פעולה בין החברים בקהילה, שפועלת בראייה עסקית ולא פוליטית מתוך אמון שהשינוי מגיע מהאנשים בשטח.

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי סיפר בכנס ההקמה שהתקיים לפני מספר חודשים "אנו חווים שינוי תודעתי עצמתי ביותר בכל מה שקשור בבנייה ביו"ש. זה בא לידי ביטוי ברמות של ביקושים, משקיעים, יזמים וקבלנים. בוועידות עיר הנדל"ן בשנים עברו, לא היה ניתן כמעט לראות יזמים וקבלנים שבונים ביו"ש, ובוועידה שקיימנו בדצמבר 2018 מספרם הגיע לשיא כל הזמנים".