'אם טראמפ יסיר סנקציות תהיה לקים בעיה'

ד"ר לבקוביץ', מומחה לקוריאה, לא רואה התקדמות משמעותית ומהותית מאז נוצרו הקשרים בין טראמפ לקים ומספר מה מטריד באמת את קים.

שמעון כהן , כ"ז בסיון תשע"ט

טראמפ וקים
טראמפ וקים
צילום: רויטרס

במהלך ביקורו בדרום קוריאה חרג מעט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מגבולות המדינה, עבר לשטח הצפון קוריאני ושם נפגש עם שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

על מה שנראה כידידות מפתיעה בין שני המנהיגים ועד כמה השיקולים הפוליטיים הם שמובילים את קיומו של מפגש מעין זה, שוחחנו עם מומחה לקוריאה, ד"ר אלון לבקוביץ', איש אוניברסיטת בר אילן, המזכיר כי טראמפ היה האדם שהגדיר את הקשר עם ג'ונג און כ'ידידות נפלאה' ועם זאת ניתן לשאול אם זו ידידות נפלאה או פוליטיקה צרה, ו"כל התשובות נכונות".

"טראמפ עושה היסטוריה פעם נוספת. בפעם הראשונה הוא עשה היסטוריה כשלראשונה כנשיא מכהן הוא נפגש עם מנהיג צפון קוריאה, וכעת לראשונה נשיא מכהן חוצה את קו הגבול בין הקוריאות ללא ליווי צבאי. זה מחזה מרשים ומדהים".

על התנהלותו של טראמפ מול צפון קוריאה אומר לבקוביץ': "דונלד טראמפ לא עובד לפי הפרוטוקול שכולם רגילים אליו, שצריך להכין פגישות בדקדקנות חודשים על גבי חודשים. טראמפ מאמין שגם אם הוא לא יודע את כל המידע הוא יוכל להשיג עסקה כמו איש עסקים. אם זה מצליח אז כל הכבוד ליצירתיות של טראמפ. במקרה הנדון הפגישה לא הוכנה זמן רב אלא היתה בהתראה קצרה קים ג'ונג און נעתר לבקשת הפגישה ונשיא קוריאה הדרומית גם הרוויח כמה צילומים מהפגישה הזו, אבל יש כאן עדיין פער אדיר בין ארה"ב לקוריאה הצפונית".

"ארה"ב רוצה התפרקות כוללת של צפון קוריאה מנשקה הגרעיני, כולל כל סוגיית הטילים, וצפון קוריאה רוצה התפרקות איטית יותר ושתהליך הפחתת הסנקציות יהיה מוקדם יותר. נכון לעכשיו הפגישה נראית מרשימה וטראמפ יוצא כגיבור וקים ג'ונג און חש שהוא הצליח להביא את נשיא ארה"ב לקוריאה הצפונית אבל עדיין מבחינתו של קים טראמפ לא ויתר על הסנקציות והמחיר שהוא משלם גבוה. הם מדברים וזה טוב, אבל עדיין אין שינוי".

להערכתו של ד"ר לבקוביץ' לפי שעה "לא נראה שיוצא משהו קונקרטי מהפגישה, אבל הדיאלוג יימשך ויש עוד דרך ארוכה, ולא כפי שמנסים להציג את זה, שכאילו הכול יגמר צ'יק-צק".

האם במשהו התחולל שינוי בגישה הצפון קוריאנית מאז החלו המגעים הישירים בין שני המנהיגים? "השינוי הוא בדיאלוג הישיר בין שני הממשלים ממספרי האחד של הממשלים ועד שרי החוץ ונציגים רשמיים. השינוי ההצהרתי היה כאשר מנהיג צפון קוריאה הכריז שהוא מוכן להתפרק מהנשק הגרעיני, מה שעבר לא היה. עד היום לא היו צעדים מעבר לדברים טקטיים סמליים. דברים מהותיים לא קרו כפי שהאמריקאים היו מעוניינים".

לזאת מוסיף לבקוביץ' ומעיר כי "מאז פסגת האנוי צפון קוריאה ביצעה ניסויים בטילים קצרי טווח וטראמפ התעלם מכך. לתפיסתו כל עוד לא מדובר בניסים גרעיניים או בטילים ארוכי טווח זה לא משמעותי, ולכל היותר "קצרים בתקשורת" ולא מעבר לכך, כי זה משרת את האינטרסים שלו".

"מעבר לדיאלוג אין התפרקות צפון קוריאנית מנשקה, אבל הדילמה הצפון קוריאנית הקשה היא אם טראמפ יהיה יצירתי במיוחד וידבר על נכונות להסיר את הסנקציות ולהתחיל בהשקעה בצפון קוריאה, הדילמה תהיה איך לפתח את הכלכלה בארצו בלי לאבד את השלטון, כי פיתוח כלכלי עלול להביא לסיום שלטונו כאשר ייכנסו רפורמות, וגורמים זרים לקוריאה הצפונית. כיום לא שומעים בצפון קוריאה תלונות כי התקשורת נשלטת בידי ההנהגה. בעבר היו רפורמות כלכליות שהביאו לשיפור המצב ולשינוי במעמד הביניים וזו בעיה מבחינת השלטון כי פתיחות יתר וכניסת חברות זרות לא יאפשרו שליטה מלאה של הממשלה במה שהציבור אומר וחושב. איך לאזן את זה, זו אחת הסוגיות המרכזיות שהוא מתחבט בה".