מחקר חדש:
הנזק הפיזי שנגרם לניצולי השואה עובר הלאה לדור הבא

יותר מ-70 שנים אחרי השואה, מחקר חדש מצא ראיות לכך שהטראומה משפיעה מבחינה מוחית על הניצולים וייתכן מאוד שגם על ילדיהם.

ניצן קידר , כ"ט בסיון תשע"ט

מוזיאון השואה בארה"ב
מוזיאון השואה בארה"ב
צילום: רויטרס

מחקר חדש מראה כי הטראומה של ניצולי השואה שינתה את המבנה המוחי של הניצולים וגרמה לתופעה דומה אצל הצאצאים שלהם.

המחקר, שערך הנוירולוג איוואן רקטור, ראש המרכז לחקר המוח באוניברסיטת מסריק שבצ'כיה, השתמש בסריקת MRI כדי לבחון את תפקודי המוח של 28 ניצולי שואה והשווה אותם ל-28 אנשים שלא חוו את זוועות השואה.

חרף העובדה שעברו יותר מ-70 שנים, הראיות לטראומה ששררו במוח היו ברורות: יש ירידה משמעותית בחומר האפור בחלקי המוח האחראים לזיכרון, לחץ, רגש והתנהגות.

בעוד שחלק גדול מהמוח נשאר בגדר מסתורין, מדענים גילו שהמוח האנושי מורכב מחומר אפור וחומר לבן. החומר האפור עוזר למוח לעבד מידע ויכול להיות מעורב בכל פעולה, החל משליטה על השרירים ועד שליטה על זיכרון, רגשות וקבלת החלטות.

במחקר קודם, מדענים מצאו קשר בין הפחתת חומר אפור לפוסט טראומה. במחקר הזה התברר כי ניצולי שואה שגילם היה מתחת ל-12 בשנת 1945, רשמו ירידה גדולה יותר בכמות החומר האפור מאשר ניצולים המבוגרים יותר. ההשערה היא שהניצולים שהיו ילדים, חוו את הטראומה באופן מועצם, שכן מדובר בגיל שהמוח עוד מתפתח בו.

כעת נבדקת ההשפעה של השינוי במבנה המוח גם על צאצאים של ניצולי שואה. תוצאות חלקיות של הבדיקות בנושא העלו כי גם אצל ילדיהם של ניצולי שואה יש השפעה - הפחתה של הקישוריות בין מבני המוח הקשורים לזיכרון ורגש.

"התקווה שלנו היא שממצאים אלו והמחקר שלנו שממשיך בכל הכוח, יאפשרו לנו להבין יותר את השפעת השואה על הניצולים, כדי לשפר את הטיפול בהם", אמר עורך המחקר.

הוא ציין כי כל הניצולים, ללא יוצא מן הכלל, סיפרו לחוקרים שהם מרוצים מהחיים שבנו לעצמם בעשורים שלאחר המלחמה, חרף תוצאות המחקר.