איפה ואיפה במשטרת מחוז ש"י?

בעוד חקירת החשוד באונס ילדה מתנהלת בתחנת משטרה קטנה. בימ"ר ש"י היו עסוקים בדברים אחרים. הכתבה המלאה - בסוף השבוע בעיתון 'בשבע'

יוני רוטנברג , ל' בסיון תשע"ט

גבעת רונן. ארכיון
גבעת רונן. ארכיון
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הסערה הציבורית סביב ביטול כתב האישום נגד מחמוד קטוסה, הפלסטיני שנחשד באונס ילדה בת 7, חשפה את העובדה שחקירתו התנהלה בתחנת משטרה קטנה.

כעת מתברר כי היחידה המרכזית של המחוז, זו שאמורה לנהל חקירות בעלות רגישות גבוהה, היתה עסוקה ממש באותם ימים בחקירה אחרת לגמרי, של תושבים מהמאחז גבעת רונן, חלקם נערים.

האירוע המדובר התרחש בשבת לפני כחודש וחצי, אז יצאה חבורה של צעירים ומבוגרים לטיול בסביבות הגבעה, כפי שהם נוהגים כמעט בכל שבת משבתות הקיץ. המטיילים צעדו לכיוון אחד המעיינות באיזור, כשלפתע קבוצת ערבים מהכפר בורין הסתערה עליהם באבנים וצעקות.

ג’קסון, שהשתתף בטיול ומשמש גם כאחראי הביטחון של הגבעה, מיהר להתקשר לקצין ההגנה המרחבית כדי להזעיק כח צבאי. במקום התפתחו עימותים, וכח צבאי שהגיע פעל להפריד בין הצדדים ולהרחיק את התוקפים הפלסטיניים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, והמטיילים חזרו ליישוב.

חודש וחצי מאוחר יותר, ביום ראשון שעבר, פשטו כחות משטרה על הישוב בשעה 4:30 לפנות בוקר, ועצרו חמישה מתושבי הישוב, שלושה מתוכם קטינים. החמישה היו חלק מקבוצת המטיילים שהותקפה באותה שבת. הם הובלו למעצר, ובהמשך היום הובאו לפני שופט. במהלך אותו יום, מנעו חוקרי המשטרה מהורי הקטינים לראות את ילדיהם. עורכי דין של ‘חוננו’ כבר חיכו להם בבית המשפט, ובמהלך הדיון התגלה טפח מהחקירה הסמויה שניהל ימ"ר ש"י במהלך התקופה הזו כדי לשים את היד על ילדים בני 14 שהשיבו באבנים כנגד התוקפים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות ואין בכך בכדי לאשר או להכחיש כל פרט מפרטי הפנייה. נמשיך בחקירת המקרה וביצוע כל פעולות החקירה הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת".

הכתבה המלאה תפורסם בסוף השבוע בעיתון 'בשבע'